13 grudnia 2017

V Międzynarodowa Konferencja Naukowe "Andrzej Szwalbe i muzyka dawna" - relacja



8 grudnia, już po raz drugi, Stowarzyszenie Andrzeja Szwalbego "Dziedzictwo", zorganizowało w gmachu Biblioteki UKW konferencję naukową, której tegoroczny tytuł brzmiał: "Andrzej Szwalbe i muzyka dawna". Była to już piąta konferencja poświęconą postaci, ideom i dziełom Andrzeja Szwalbego, wielkiego wizjonera bydgoskiej kultury. 

Konferencję otworzył Henryk Martenka Prezes Stowarzyszenia Andrzeja Szwalbego "Dziedzitwo". Zainaugurował sesję prof. dr hab. Jacek Woźny Rektor UKW.




Przewodniczącym sesji był prof. dr hab. Józef Banaszak. 

W tym roku myślą przewodnią były koncepcje byłego dyrektora Filharmonii Pomorskiej związane z odkrywaniem, badaniem, wykonywaniem i prezentowaniem muzyki dawnej.

Naukowcy z Bydgoszczy, Torunia, Warszawy oraz specjalny gość konferencji – instrumentolog Petr Šefl – z Pragi, zaprezentowali referaty dotyczące problematyki budowania w Bydgoszczy pierwszego ośrodka tzw. stylowego wykonawstwa muzyki dawnej (dziś określanego jako wykonawstwo historycznie zorientowane). Przedstawili zagadnienia związane z budową i rolą kolekcji dawnych instrumentów, kształtowaniem w Bydgoszczy ośrodka badań historyczno-muzykologicznych i tworzeniem wokół muzyki dawnej klimatu sprzyjającego integracji sztuk. Ukazali nie tylko idee i pomysły, które rozkwitały w okresie świetności Capelli Bydgostiensis pro musica antiqua, czy w czasie wyjątkowej popularności bydgoskich festiwali i kongresów MAEO, ale także te, których nigdy nie zrealizowano a także takie, których kontynuację odnaleźć można współcześnie, w działalności różnych zespołów, instytucji, czy indywidualnych artystów.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz