Menu

20 kwietnia 2015

Relacja z otwarcia wystawy Mieczysława Ziomka



15 kwietnia 2015 r. dokonano otwarcia kolejnej już z cyklu „W bibliotece o sztuce” wystawy, która poświęcona była malarstwu artysty, jak sam tytuł wystawy mówi: „Mieczysława Ziomka bliższe i dalsze podróże opisane akwarelą”. 

Otwarcia dokonała dyrektor Biblioteki UKW dr Aldona Chlewicka.


Wystawa prezentowana była wcześniej w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, jak również w Muzeum Okręgowym w Toruniu w 2013. Malarz debiutował w Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy w latach 70-tych. 

Wprowadzenia do wystawy dokonał sam malarz.


Profesor Mieczysław Ziomek wyraził wdzięczność za zaproszenie, za ciepłe przyjęcie oraz za to, że mógł w murach Biblioteki UKW podzielić się swoim dorobkiem w postaci akwarel. „Te akwarele to pewien przekrój mojej twórczości od lat 70. do 2012 roku. Akwarele malowałem od zawsze. Były one od początku w kręgu moich zainteresowań, ale równolegle powstawały prace olejne. Akwarela nauczyła mnie szybkiej decyzji, bo jest to trudna technika, która wymaga śmiałego działania. Ta technika jest dla mnie bardzo ważna, bo w akwareli występują szlachetne emocje, uczucia. Dodatkowo wzbogaca mnie warsztatowo. Akwarela lubi wodę, obraz powstaje czasami za jednym pociągnięciem, na jednym posiedzeniu i nie ma co poprawiać, jest jakby nie skończona, ale pomimo tego ma swój wariant skończenia. […] Akwarela ma w sobie coś, czego nie ma malarstwo olejne czy grafika. Ona poszerza doświadczenie, wzbogaca moje malarstwo i to jest to bogactwo. Różnorodność jest wielkim bogactwem, różnorodność wzbogaca. To jest trudna technika, ale warta doświadczenia i ćwiczenia. Akwarela towarzyszy i towarzyszyła wielu malarzom, nie tylko Williamowi Turnerowi, Tadeuszowi Potworowskiemu, Janowi Cybisowi, ale i Józefowi Czapskiemu.”



 Malarz podkreślał, że zawsze podróżując ma szkicownik, który później wykorzystuje do tworzenia obrazów. Tego nawyku posiadania notatnika i szkicownika uczy swoich studentów. Od ponad 20 lat organizuje plenery poza programowe. Ostatni, międzynarodowy plener miał miejsce w Iławie pod patronatem marszałka województwa kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. 



Oficjalną część otwarcia wystawy zakończył występ wiolonczelistki Aleksandry Nowak, uczennicy Klasy Talentów Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy. Wykonała trzy pierwsze części Suity na wiolonczelę solo Jana Sebastiana Bacha.



Tradycyjnie już gości zaproszono do podziwiania obrazów, indywidualnych rozmów z artystą, a to wszystko przy lampce dobrego wina. 





GALERIA ZDJĘĆ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz