10 kwietnia 2017

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej - relacja



23 marca 2017 r. po raz szósty Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy obchodził Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Tegoroczne uroczystości poświęcone były upamiętnieniu rewolucji węgierskiej z 1848 r. Organizatorami obchodów była Biblioteka UKW i Bydgoskie Towarzystwo Przyjaciół Węgier im. Eryka Bazylczuka. Tradycyjnie obchody rozpoczęły się w Ogrodzie Botanicznym UKW przy Dębach symbolizujących braterstwo Polski i Węgier. 

Spotkanie zainaugurowało odsłuchanie hymnu obu narodów, a następnie odczytanie tekstu uchwały polskiego sejmu z dnia 16 marca 2007 roku o ustanowieniu dnia 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. 




Delegacje władz samorządowych, miejskich i uczelnianych złożyły kwiaty pod dębami, jako symbol braterskiej przyjaźni i wdzięczności za przyjacielskie relacje obu krajów.




Honorowy Konsul Węgier w Bydgoszczy Marek Pietrzak powiedział, że uchwalenie Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej sformalizowało de facto wielowiekową przyjaźń obu narodów. „Jest to w skali świata rzecz wyjątkowa, ponieważ jesteśmy jedynymi krajami, które mają mocą uchwały dwóch parlamentów ustanowiony swój dzień przyjaźni.” – dodał. 


Druga część spotkania odbyła się już w gmachu Biblioteki UKW. Gości przywitała z-ca Biblioteki UKW Barbara Maklakiewicz, a wśród nich znaleźli się m.in. Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Józef Ramlau, Wicemarszałek Województwa Zbigniew Ostrowski, wiceprzewodniczący Rady Miasta Lech Zagłoba-Zygler, Honorowy Konsul Węgier w Bydgoszczy Marek Pietrzak, radna dr Grażyna Szablewska, Rektor UKW prof. dr hab. Jacek Woźny, przedstawiciele Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO Polski i Węgier oraz przedstawiciele Bydgoskiego Towarzystwa Polsko-Węgierskiego.



Głos zabrał Wicewojewoda Józef Ramlau: „Próżno by szukać, niewiele jest takich przykładów, gdzie specjalną uchwałą parlamentu dwóch krajów, ustanowiono dzień świętowania i pielęgnowania dobrych i przyjacielskich stosunków między dwoma krajami. Węgrzy i Polacy są narodami sobie bardzo bliskimi, powiedziałbym nawet podobnymi. Są to dwa narody przywiązane do wolności, jesteśmy narodami dumnymi, narodami szlacheckimi […]. Nasze sympatie mają głębokie historyczne podłoże i cieszę się, że dobre relacje są nadal pielęgnowane.” 


Kilka słów powiedział również Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski: „[…] Dzisiaj Nas by tu nie było, gdyby nie ludzie, którzy postanowili kultywować te niesamowite związki polsko-węgierskie i chylę czoła przed nimi wszystkimi. To ludzie piszą karty przyjaźni, to ludzie pielęgnują to, co między narodami jest najcenniejsze. Nasza historia wielokrotnie się splatała, ale jedno jest pewne, że w całej tej historii nie mamy sobie nic do wyrzucenia.” 


Rektor UKW prof. dr hab. Jacek Woźny: „[…] Węgry były bramą Europy, przez którą wszystkie ludy do niej wchodziły. Jeśli byśmy zapytywali skąd dotarło do nas rolnictwo, to odpowiemy, że dotarło z Węgier, skąd dotarła do nas miedź, żelazo i pierwszy brąz, dotarły z Węgier. Naprawdę mamy im dużo do zawdzięczenia. Cieszę się, że ta Przyjaźń Polsko-Węgierska tak naturalnie rozkwita.” 


Przed zaplanowanymi wykładami wysłuchano koncert muzyki węgierskiej i polskiej w wykonaniu łotewskiego Duetu Vioval: Valerijs Ivanovs (skrzypce), Larisa Strelita-Strele (wiolonczela). 




Pierwszy wykład pt. „Węgierska Wiosna Ludów” wygłosił dr Paweł Stachowiak z Uniwersytetu Adama Mickiewicza. 



Niezwykle barwną ilustracją do wykładu była multimedialna prezentacja „Rewolucja węgierska 1848 r. na węgierskich znaczkach pocztowych” Dariusza Stopikowskiego, który również przygotował wystawę wspomnianych znaczków. 





Obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej zakończyła degustacja węgierskich specjałów.




WIĘCEJ ZDJĘĆ - TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz