Menu

28 października 2015

„Bydgoszcz jako ośrodek działań wywiadowczych w przededniu i w trakcie trwania II wojny światowej” - relacja



22 października 2015 r. odbyła się konferencja naukowa pt. „Bydgoszcz jako ośrodek działań wywiadowczych w przededniu i w trakcie trwania II wojny światowej”. Organizatorami wydarzenia było: Towarzystwo Inicjatyw Kulturalnych, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Urząd Miasta Bydgoszczy oraz Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna. Kierownictwo nad konferencją objęli: prof. dr hab. Włodzimierz Jastrzębski, prof. dr hab. Zdzisław Biegański i dr Stefan Pastuszewski. Konferencja wieńczy rok Mariana Rejewskiego.


Otwarcia konferencji i przywitania gości dokonał dr Stefan Pastuszewski, który w słowach wstępu powiedział: „Marian Rejewski jest postacią historyczną. Jest postacią związaną z historią świata bowiem dzięki jego genialnemu wysiłkowi i współpracowników udało się przyśpieszyć zwycięstwo dobra nad złem w czasie II wojny światowej, Aliantów nad III Rzeszą. Marian Rejewski jest także naszym bydgoskim bohaterem. Tutaj się urodził , tu się kształcił, pracował. Pracował również tutaj w trudnym czasie PRL-u i dlatego też jest dla nas bydgoszczan symbolem cichej, niezauważonej, ale bardzo ważnej pracy. I to jest chyba cecha bydgoszczan, że bydgoszczanie zawsze działają w pierwszej linii, są efektowni, ale są bardzo efektywni i dlatego też charakter i sylwetka, jak i dzieło M. Rejewskiego jest bardzo bliskie naszej mentalności i bydgoskiej historii.” 


Wśród gości byli obecni: córka Mariana Rejewskiego Janina Sylwestrzak, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Stanisław Ciechanowski, zastępca prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz, Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą prof. dr hab. Sławomir Kaczmarek, poseł Tomasz Latos, radna miasta Bydgoszczy Grażyna Szabelska, Dyrektor Biura Kultury Bydgoskiej Magdalena Zdończyk, Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. M. Rejewskiego w Bydgoszczy mgr Ewa Pronobis-Sosnowska, Dyrektor Biblioteki UKW dr Aldona Chlewicka, Dziekan Wydziału Humanistycznego prof. dr hab. Jacek Woźny. 




Iwona Waszkiewicz w swoim wystąpieniu powiedziała: „Rok 2015 został ustanowiony w Bydgoszczy uchwałą Rady Miasta rokiem Mariana Rejewskiego. Jako bydgoszczanie jesteśmy dumni, że takiego obywatela naszego miasta mieliśmy i możemy pielęgnować tradycję związana z M. Rejewskim. […]” 


Głos zabrała również Janina Sylwestrzak, która przyznała: „Jestem bardzo wzruszona, że tutaj jestem po 10 latach, kiedy to rozpoczęło się wyniesienie Rejewskiego jako bohatera. To się zaczęło już wcześniej, bo już w 2000 roku M. Rejewski został uznany za wybitnego bydgoszczanina XX wieku. […] Często się mnie pytają, kiedy dowiedziałam się po raz pierwszy, czego dokonał mój ojciec. Zawsze mówię, że tego nie dowiedziałam się w przeciągu jednego dnia. Dzięki Bydgoszczy, dzięki współpracy z ludźmi, z którymi mam nadal dobry, wręcz przyjacielski kontakt, poznawałam działalność mojego ojca każdego dnia […] Swój skromny udział w książkach: „Życie enigmą pisane: Marian Rejewski 1905-1980” i w książce „Wspomnienia z mej pracy w Biurze Szyfrów Oddziału II Sztabu Głównego w latach 1930-1945” Marka Grajka zmusiło mnie do poznawania przebiegu pracy mojego ojca. […]Bydgoszcz wykreowała M. Rejewskiego na swojego bohatera, ale uważam również, że Bydgoszcz jest żywym pomnikiem Rejewskiego.”




Włodzimierz Jastrzębski podkreślił również, że: „[…]Konferencja poza propagandową rolą ma za zadanie odegrać pewną rolę merytoryczną, ponieważ w przyszłym roku pojawi się drugi tom Encyklopedii Bydgoszczy. W drugim tomie będzie dział poświęcony wojsku. W tym dziale znajdą się hasła zarówno instytucjonalne, jak i osobowe. […]Pula haseł na pewno będzie wzbogacona dzięki tej konferencji. Mamy nadzieję, że podczas dzisiejszej konferencji uda się wyprostować pewne rzeczy, a także zawrzeć najnowsze spojrzenie na wiele wydarzeń.”


Konferencji towarzyszyła, udostępniona przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy, wystawa posterowa: „Marian Rejewski 1905-1980: bydgoszczanin, matematyk, kryptolog” oraz wystawa publikacji poświęconych Rejewskiemu, kryptologii. 






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz