Menu

22 października 2015

Relacja z X Forum Kultury Słowa



W dniach 14-17 października 2015 r. w Bibliotece UKW odbyło się X Forum Kultury Słowa „Przyszłość polszczyzny – polszczyzna przyszłości”. Głównym organizatorem forum była Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Narodowe Centrum Kultury oraz Fundacja PWN. 

Gości powitała przewodnicząca komitetu organizacyjnego prof. dr hab. Małgorzata Święcicka, Prodziekan Wydziału Humanistycznego ds. Nauki UKW. 


Wśród gości obecne były władze uczelni UKW w osobie Rektora prof. dr hab. Janusza Ostoja-Zagórskiego, Prorektora ds. Finansów i Rozwoju dr hab. Piotr Malinowski, prof. nadzw. UKW oraz Dziekana Wydziału Humanistycznego prof. dr hab. Jacka Woźnego. Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego Ewy Mess reprezentowała Pani Kamila Dominiak. W forum brali udział również: przewodniczący Rady Języka Polskiego prof. Andrzej Markowski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury Krzysztof Dudek, przedstawiciel PAN Mieczysław Grabianowski, przedstawiciel Fundacji PWN Lidia Drabik, Sekretarz Rady Języka Polskiego prof. Katarzyna Kłosińska oraz honorowy prezes RJP, językoznawca i prasoznawca prof. Walery Pisarek. 



Oficjalnego otwarcia X Forum Kultury Słowa dokonał przewodniczący Rady Języka Polskiego profesor Andrzej Markowski, który powiedział: „Już po raz 10-ty otwieram Forum Kultury Słowa. […] To co odróżnia nasze forum od innych wydarzeń kulturalno-naukowych to fakt, że zdecydowaną większość czasu poświęcamy nie na referaty, ale na dyskusję. Wychodzimy z założenia, że ścieranie się poglądów, czy wyrażanie swoich poglądów w dyskusji jest ważniejsze niż tylko wysłuchanie referatów. […] Mam nadzieję, że dyskusja będzie jeszcze bardziej gorętsza niż zwykle i przyniesie dużo wrażeń i przemyśleń.”


Głos zabrał również Mieczysław Grabianowski, który podkreślił, że: „PAN wspiera działania Rady Języka Polskiego i organizatorów różnych przedsięwzięć mających na celu ochrony polszczyzny, tej dobrej polszczyzny.”


Odczytano list od Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Ewy Mess: „[…]Język polski stanowi podstawowy element naszej tożsamości narodowej i dobro kultury. Wyjątkowe jest zatem znaczenie badań nad jego rozwojem i przemianami także tymi, których sami jesteśmy świadkami i uczestnikami. Jestem przekonana, że refleksja naukowa w istotny sposób przyczynia się do kształtowania wartościowych wzorców i promowania odpowiedzialnych postaw językowych.[…]”


Po oficjalnych wystąpieniach prof. Katarzyna Kłosińska, prof. Andrzej Markowski oraz Krzysztof Dudek wręczyli profesorowi Waleremu Pisarkowi, ufundowany przez Narodowe Centrum Kultury, Słownik M. A. Troca z 1779 roku. Podziękowano profesorowi za jego zasługi i działalność tymi słowami: „Spotykamy się na X Forum Kultury Słowa. Pierwsze odbyło się 20 lat temu w 1995 roku we Wrocławiu. Nie byłoby nas tutaj i tej konferencji, gdyby nie jedna osoba , która jest wśród nas, czyli prof. Walery Pisarek. W. Pisarek to osoba instytucja, ale i osoba która powołuje instytucje. Dzięki niemu właśnie powstał Ośrodek Badań Prasoznawczych, dzięki niemu i jego staraniom powstała Rada Języka Polskiego. W dużej mierze przyczynił się do uchwalenia ustawy o języku polskim. Profesor ma taką właściwość, że powołuje instytucje, i kiedy te instytucje zaczynają sprawnie i dobrze działać to oddaje je innym ludziom, żeby te instytucje poprowadziły, a on sam usuwa się na plan dalszy. Walery Pisarek zawsze w dyskusjach zabiera głos, ale dopiero wtedy, kiedy inni nie powiedzieli tego, co trzeba było powiedzieć i co jest ważne, a co powiedziane nie zostało. […]Jako honorowy przewodniczący zawsze jest najważniejszą instytucją, do której się wszyscy odwołują. […] W. Pisarek jest najważniejszym członkiem nie tylko RJP, ale i jednym z najważniejszych w Polsce językoznawców. Dziękujemy za to, że jest z nami.”






Walery Pisarek głęboko wzruszony wyraził wdzięczność za piękne słowa i przekazany prezent oraz powiedział, że jest dumny z tego, że jego idee żyją i dalej się rozwijają. 



Z okazji 10-lecia uruchomiono stronę Forum Kultury Słowa, na której znaleźć można informacje o forach oraz bazę publikacji pokonferencyjnych. Twórcami strony jest Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN oraz Fundacja PWN. 

X Forum Kultury Słowa, tak jak poprzednie konferencje z tego cyklu, skupiło się przede wszystkim na możliwości prezentacji swych poglądów przez uczestników. Imprezami towarzyszącymi Forum były również warsztaty. Wszystkie teksty referatów oraz głosy w dyskusji zostaną opublikowane w tomie pokonferencyjnym.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz