Menu

31 marca 2016

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej - relacja




24 marca 2016 roku, uroczystość Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej otworzył Honorowy Konsul Węgier w Bydgoszczy Pan Marek Pietrzak. Przywitał również honorowych gości, którymi byli: ambasador Węgier w Polsce dr Ivan Gyurcsik z małżonką, I sekretarz ambasady, wicekonsul dr Pal Attila Illes, węgierski generał dowódca Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO z siedzibą w Bydgoszczy Laszlo Szabó, zastępca Prezydenta miasta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz oraz prorektor UKW ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą prof. dr. hab. Sławomir Kaczmarek, który objął spotkanie honorowym patronatem. Obchody tradycyjnie już rozpoczęto w Ogrodzie Botanicznym UKW przy dębach symbolizujących przyjaźń Polski i Węgier. Pan Michał Frątczak odczytał tekst uchwały polskiego sejmu z dnia 16 marca 2007 roku o ustanowieniu dnia 23 marca Dniem przyjaźni Polsko-Węgierskiej.


Pan Konsul Marek Pietrzak w kilku zdaniach przedstawił historię ustanowienia dnia 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Przypomniał również postać Eryka Bazylczuka, zmarłego przed kilkoma miesiącami, jednego z głównych pomysłodawców posadzenia w 2012 roku dębów o imieniu „Polak” i „Węgier”, mających symbolizować przyjaźń dwóch narodów. Ku uczczeniu pamięci Eryka Bazylczuka Bydgoskie Towarzystwo Przyjaciół Węgier obecnie nosi Jego imię.


Pan Michał Frątczak dodał, że tegoroczne spotkanie jest wyjątkowe również z kilku względów, po pierwsze: wpisuje się w obchody Roku Solidarności Polsko-Węgierskiej‘56, po drugie jest jubileuszem Powstania Budapesztańskiego, ale jest też ważne dla BTPW ze względu na to, że jest pierwszym bez prezesa i patrona towarzystwa Eryka Bazylczuka, inicjatora marcowych spotkań. Po wygłoszeniu tych słów uczczono Jego pamięć minutą ciszy.


Honorowi goście złożyli kwiaty pod dębami symbolizującymi wielowiekowe braterstwo Polski i Węgier.





Po zakończeniu spotkania w Ogrodzie Botanicznym goście przeszli do Biblioteki UKW na pozostałą część uroczystości. 

Panel, odbywający się w gmachu książnicy uniwersyteckiej, rozpoczęło otwarcie wystawy „Honwedzi i huzarzy na polskiej ziemi – polowe i inne historie, 1914-1915”, którą poprowadziła dyrektor Biblioteki UKW dr Aldona Chlewicka. Wystawa została przygotowana przez Węgierski Instytut Kultury, a przywieziona z Przemyśla przez Muzeum Wojsk Lądowych. Plansze ilustrują 13 historii dwóch reporterów, więc są to zapiski reporterskie Ferenca Molnára i Dr Szádeczky Kardoss Lajosa. Historie przedstawiają pobyt husarii honwedów węgierskich na ziemiach polskich w latach 1914-1915. Wspomnienia obejmują wiele miejscowości z terenów Galicji, np. Limanowa, Stary Sącz i wiele innych, gdzie przeplatały się historie żołnierzy węgierskich i polskiej ludności. 





Przemówienia oraz wystąpienia gości w sali konferencyjnej poprzedzono odsłuchaniem hymnów obu narodów.



Jako pierwszy głos zabrał dr Ivan Gyurcsik, który powiedział m.in.: „Co roku mamy szansę dać nowy impuls naszej przyjaźni, ale ten rok 2016 jest szczególny. Jest to okazja dla upamiętnienia ważnej rocznicy, kiedy to 60 lat temu w 1956 roku w czerwcu, miał miejsce antykomunistyczny zryw w Poznaniu, a w październiku rewolucja w Budapeszcie. To był silny wyraz solidarności dwóch naszych narodów, piękny symbol naszej współpracy, naszej walki o wolność.” Ambasador podziękował również za wsparcie współpracy pomiędzy państwami ze strony władz miasta, Prezydenta miasta Bydgoszczy i województwa. Szczególne podziękowania skierował do Honorowego Konsula Węgier Marka Pietrzaka oraz członków BTPW, którzy wspierają współpracę Polsko-Węgierską. Także władzom Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego podziękował za utrzymywanie kontaktów pomiędzy uczelniami i wymianę studentów.


Zastępca Prezydenta miasta Bydgoszczy Pan Mirosław Kozłowski odczytał list Rafała Bruskiego, oto fragment: „ Wyrażam wielkie uznanie dla połączonych sił Uniwersytetu, Konsulatu Honorowego oraz Bydgoskiego Towarzystwa Przyjaciół Węgier skupionych na organizacji obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Zwracam moją szczególną uwagę i budzi uznanie ambitny program obejmujący zarówno kulturalne, społeczne, jak i historyczne aspekty kontaktów Polaków i Węgrów. Mam nadzieje, że miłe spotkania towarzyskie, prezentacje i obchody sprzyjać będą zarówno podsumowaniom przeszłości, jak również podejmowaniu odważnych planów kolejnych inicjatyw i wspólnych projektów.”


Przedmówca powiedział również, że „miło jest uczestniczyć, w imieniu Prezydenta, w wydarzeniu wpisującym się doskonale w wielowiekowe tradycje przyjaznych i braterskich relacji dwóch narodów  Węgrów i Polaków. Jesteśmy szczególnie w dzisiejszych czasach przykładem dla innych. Stosunki naszych krajów stanowią swego rodzaju międzynarodowy rekord, bowiem już od średniowiecznych czasów podkreślane są w kronikach nasze przyjazne, pokojowe i serdeczne kontakty. Na przestrzeni wieków i lat formy tych relacji oczywiście się zmieniały, dzisiaj coraz częściej wspólne Polsko-Węgierskie drogi nie są wytyczane wyłącznie przez zawodowe służby dyplomatyczne, ale tez przez faktyczne bliskie relacje wielu środowisk społecznych, naukowych, gospodarczych, a także prywatnych osób. Bardzo się cieszę, że możemy w tak szeroki sposób rozwijać naszą tradycyjną przyjaźń w Bydgoszczy.”


Gospodarz obchodów na uniwersytecie oraz wielki promotor przyjaźni polsko-węgierskiej, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą UKW, prof. dr hab. Sławomir Kaczmarek, również podziękował wszystkim tym, którzy co roku dbają o to, żeby wielowiekowa przyjaźń pomiędzy Polską a Węgrami była pielęgnowana i pogłębiana chociażby przez wspomniane spotkania przy dębach.


Obchody uświetnił koncert muzyki węgierskiej, w wykonaniu muzyków łotewskich, Duetu Vioval w składzie: Valerijs Ivanovs – skrzypce i Larisa Strelita-Strele – wiolonczela.



Po koncercie swoją multimedialną prezentację przedstawił Pan Dariusz Stopikowski pt. „Żołnierz węgierski dawniej i dziś”. Jak sam autor powiedział: „…to film z reminiscencjami, mówiący bardzo wiele o wspaniałej historii węgierskiego żołnierza, również tragicznej momentami, jak historia naszego żołnierza, może dlatego tak blisko naszego polskiego serca leży…”




Spotkanie zakończył poczęstunek, degustacja wina oraz kuluarowe rozmowy gości.





WIĘCEJ ZDJĘĆ - TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz