Menu

27 marca 2018

Obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Bibliotece UKW - relacja



Już po raz siódmy Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz Bydgoskie Towarzystwo Przyjaciół Węgier im. Eryka Bazylczuka uczciło Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. 23 marca obchody rozpoczęto w Ogrodzie Botanicznym UKW pod dwoma dębami, symbolizującymi przyjaźń polsko-węgierską. Po wysłuchaniu hymnów obu narodów, uroczystość otworzyła Barbara Maklakiewicz, wiceprzewodnicząca BTPW oraz z-ca dyrektora Biblioteki UKW. 


Wśród wysokiej rangi przedstawicieli Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO z Węgier w uroczystości również wziął udział Honorowy Konsul Węgier w Bydgoszczy Marek Pietrzak oraz Anna Rosa (specjalista ds. współpracy międzynarodowej) reprezentująca Urząd Miasta w Bydgoszczy. 



Tradycyjnie złożono kwiaty pod dębami. 



Drugą część spotkania, która odbyła się już w Bibliotece UKW, otworzyła Dyrektor Biblioteki UKW dr Aldona Chlewicka-Mączyńska. W swoim wystąpieniu mówiła m.in. o rozwijającej się przyjaźni pomiędzy dwoma narodami, a dzięki wieloletniej już tradycji celebrowania Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, ta serdeczna więź jest bardziej odczuwalna. Wspominała również początki Bydgoskiego Towarzystwa Przyjaciół Węgier, ich założyciela Eryka Bazylczuka oraz jego pierwszego prezesa Bernarda Mrossa. Podziękowała członkom BTPW oraz Konsulowi Węgier Markowi Pietrzakowi za wieloletnią współpracę i wsparcie przy organizowaniu imprez uświetniających i podkreślających przyjacielskie stosunki obu narodów.



W imieniu Bydgoskiego Towarzystwa Przyjaciół Węgier gości przywitał przewodniczący Leszek Rhode. 


Konsul Marek Pietrzak wspominał zeszłoroczne, bardzo bogate w wydarzenia obchody Roku Kultury Węgierskiej. Poinformował również o oficjalnym zainaugurowaniu działalności w Budapeszcie Fundacji im. Wacława Felczaka. Głównym zadaniem Fundacji jest pogłębianie współpracy w sferze kultury, oświaty, nauki i kontaktów między młodzieżą obu krajów. 


Po części oficjalnej usłyszeliśmy bardzo ciekawy wykład dr. Pawła Stachowiaka (UAM, BTPW) pt. „Kardynał Józef Mindszenty. Klęska niezłomności” oraz obejrzeliśmy multimedialną prezentację Dariusza Stopikowskiego (BTPW) pt. „Historia Węgier w salonach Muzeum Narodowego w Budapeszcie”. 





Kolejnym punktem programu było otwarcie wystawy fotograficznej Sándora Kardosa pt. „Archiwum Horusa”. 



„Archiwum Horusa” jest przedsięwzięciem, które zostało zainicjowane we wczesnych latach siedemdziesiątych przez węgierskiego operatora filmowego, reżysera i scenarzystę Sándora Kardosa i ma na celu kolekcjonowanie fotografii amatorskiej, anonimowej. Kardos od lat kolekcjonował amatorskie zdjęcia, szczególnie te, które uznano za nieudane, odrzucone, powstałe przypadkowo, w wyniku pomyłki (...) Ich autorami są setki tysięcy bezimiennych ludzi, kobiet i mężczyzn, starców, dzieci, którzy robili je w chwilach dla siebie ważnych lub z nudów, na wakacjach, na spacerze, ale też podczas narodzin dziecka, w trakcie choroby czy śmierci. W swojej masie tworzą one opowieść, od której trudno oderwać wzrok. Każde z tych zdjęć kryje w sobie jakąś historię, za każdym stoi człowiek. Najstarsze z nich powstały w niemal w chwili narodzin fotografii. Fragmenty zbioru „Archiwum Horusa” były prezentowane na kilkudziesięciu wystawach. Ekspozycja w Bibliotece UKW jest również niewielką częścią tej niezwykłej kolekcji. Wystawę zorganizowano dzięki uprzejmości Instytutu Kultury Węgierskiej w Warszawie i będzie prezentowana do 23.04.2018 r. 


Obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej zakończyła degustacja węgierskich specjałów. 



WIĘCEJ ZDJĘĆ - TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz