Menu

22 marca 2019

Zapraszamy na otwarcie wystawy fotografii Macieja L. Rewakowicza



Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy fotografii Macieja L. Rewakowicza pt. "W Armenii i północnym Iranie", które odbędzie się w środę 27.03.2019 r. o godz. 18.00 w Galerii Biblioteki UKW na II piętrze. Wystawa będzie czynna do 8.05.2019 r.


Miłą zapowiedzią spotkania jest krótkie wprowadzenie Autora: 

"Wyjazd do Armenii i Iranu rodzi konieczność nawiązania bliższych kontaktów z muzą historii – Klio. 
Częścią Erywania jest wzgórze Arin Berd – Erebuni. Znaleziono tam tabliczkę z inskrypcją o założeniu miasta w 782 r. p.n.e. przez jednego z królów Urartu. Uważa się, że władcy Urartu stanowili pierwszą dynastię Hajastanu – Armenii. Wkrótce potem, w połowie VI w. przed Chr., Cyrus Wielki rozpoczął słynną m.in. z osiągnięć architektonicznych dynastię Achmeidów w Iranie.
Królestwo Armenii za rządów Tiridatesa III, z partyjskiej dynastii Arsacydów, stało się w 301 r. pierwszym państwem, które przyjęło religię chrześcijańską. Ormianie bronili jej przed naporem Persów w krwawej bitwie w 451 r. na polach Awarair.
To, co łączy Ormian i Persów jest szczególnie dobrze widoczne w ich wielkich osiągnięciach w różnych dziedzinach kultury, szczególnie w literaturze i architekturze. Również i dziś wyróżnia przedstawicieli tych narodów duża gościnność i życzliwość dla turystów. Współczesna kultura perska może się pochwalić między innymi: 435 metrowej wysokości wieżą Milad w Teheranie i pięknym filmem o miłości reż. R. Radżida pt. „ Dzieci niebios”.
Dla poznania kultury Armenii niezwykle ważne jest odwiedzenie dawnej stolicy – Ani, Eczmiadzynia, klasztorów: Tatew, Hachpat, Geghard, Norawank, Chor Wirap, a także letniej rezydencji królów armeńskich w Garni, gdzie udało się zrekonstruować świątynię Mitry.
Wystawa fotografii, pokłosie z wyjazdów do tych krajów, ma nieco przybliżyć miejsca nazywane przez badaczy kolebkami cywilizacji". 
 Maciej L. Rewakowicz



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz