Menu

5 kwietnia 2019

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej i upamiętnienie 30. rocznicy wydarzeń roku 1989 - relacja



To już ósmy rok, od kiedy Uniwersytet Kazimierza Wielkiego wraz z Bydgoskim Towarzystwem Przyjaciół Węgier im. Eryka Bazylczuka obchodzi Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Tegoroczne uroczystości poświęcone były 30. rocznicy wydarzeń roku 1989. 

Przed rozpoczęciem oficjalnych uroczystości w Auli Biblioteki UKW, odbyło się spotkanie z Łukaszem Pogodą z Biura Edukacji Narodowej IPN, projektantem gier i grafikiem. Gość opowiadał na bazie własnych doświadczeń o cyklu przygotowania warstwy wizualnej gry planszowej, o drażliwych treściach w grach, komunikacji designer - graphic artist i specyfice wydawania gier przez IPN.


Po spotkaniu, od godz. 15.00, rozpoczął się turniej gry planszowej „Znaj znak – Felismered”, poświęconej historii Polski i Węgier. Gra jest narzędziem edukacyjnym opartym na rozpoznawaniu zróżnicowanych symboli: od średniowiecznych bohaterów po kostkę Rubika i autobus marki Ikarus. Symbole zostały dobrane w taki sposób, aby za ich pomocą można było przedstawić możliwie pełny obraz wspólnej historii najnowszej. Do gry dołączone są karty pomocnicze, na których każdy z symboli został szczegółowo opisany. Opisy, sporządzone przez specjalistów z polskiego Biura Edukacji Narodowej IPN, węgierskiego Komitetu Pamięci Narodowej NEB i Instytutu Węgierskiego w Warszawie, pomagają nauczycielom i edukatorom omawiać wspólną historię Polski i Węgier. 



Wygranym oraz wszystkim uczestnikom wręczono nagrody i drobne upominki. Organizatorami tej części spotkania byli: Instytut Kultury Węgierskiej, Biuro Edukacji Narodowej IPN, Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Humanistyka drugiej generacji. 


Tradycyjnie już obchody rozpoczęły się w Ogrodzie Botanicznym UKW, w miejscu, gdzie 28 marca 2012 roku posadzono dwa dęby symbolizujące braterstwo i przyjaźń obu narodów. Uroczystość zainaugurowała z-ca dyrektora Biblioteki UKW oraz wiceprzewodnicząca BTPW Barbara Maklakiewicz. Odegrano hymn obu narodów oraz złożono kwiaty pod dębami. 





Druga część spotkania odbyła się już w gmachu Biblioteki UKW. Gości przywitała dyrektor Biblioteki UKW Aldona Chlewicka-Mączyńska, wśród których znaleźli się m.in.: były ambasador Węgier Ákos Engelmayer, dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie dr Janos Tischler, Pełnomocnik Wojewody Kujawsko-Pomorskiego do spraw Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Polityki Historycznej Jarosław Jakubowski, radny sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Michał Krzemkowski, Prorektor ds. Studenckich i Jakości Kształcenia dr hab. prof. nadzw. Benedykt Odya, Honorowy Konsul Węgier w Bydgoszczy Marek Pietrzak, przewodniczący BTPW Leszek Rhode, przedstawiciele Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO Polski i Węgier, przedstawiciele rady miasta Bydgoszcz oraz przedstawiciele Bydgoskiego Towarzystwa Polsko-Węgierskiego. 



W imieniu Rektora UKW prof. dr. hab. Jacka Woźnego Prorektor dr hab. Benedykt Odya wręczył panu Akos Engelmayer szczególne wyróżnienie, Medal Casimirus Magnus. W odczytanym liście usłyszeliśmy m.in.: „Zwracam się z prośbą o przyznanie medalu pamiątkowego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Casimirus Magnus węgierskiemu historykowi, tłumaczowi, dziennikarzowi, dyplomacie Akos Engelmayer w uznaniu jego zasług dla niepodległości oraz przyjaźni Polski i Węgier, jak również upowszechniania wiedzy o ważnych wydarzeniach we wspólnej historii państw.[…]” 



Były ambasador wzruszony podziękował władzom uczelni za otrzymane wyróżnienie. 


Głos zabrał również Jarosław Jakubowski, który odczytał list od Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza: „[…] Cieszę się z bardzo dobrych relacji pomiędzy naszymi krajami, relacji, które również na szczeblu regionalnym przynoszą obu stroną znakomite korzyści. Łączy nas wiele więzów, które należy pielęgnować dla wzmocnienia strategicznej współpracy obu krajów. Jestem przekonany, że dzisiejsze wydarzenie rozpoczęte przy dębach braterstwa Polski i Węgier, będzie stanowić dobre podglebie dla dalszych inicjatyw w tym kierunku”. 


Honorowy Konsul Marek Pietrzak przypomniał, że również w tym dniu prezydent miasta Rafał Bruski odznaczył medalem Prezydenta Miasta Bydgoszczy dr. Janosa Tischlera, m.in. za wsparcie w zrealizowaniu wielu projektów w ramach Roku Kultury Węgierskiej (2016/2017) oraz wsparcie działań związanych z odsłonięciem pomnika Flisaka Czakiego, upamiętniającego postać Ferenca Floriana Czakiego, pomysłodawcy i projektanta Kanału Bydgoskiego. 


Wspólną prelekcję okolicznościową wygłosił Akos Elgenmayer i dr Janos Tischler, którzy mówili o roku 1989, wzajemnych relacjach i wydarzeniach w Polsce i na Węgrzech oraz o tym, jak one na siebie oddziaływały. 



Przed zaplanowanymi wykładami wysłuchaliśmy koncertu skrzypcowego Michała Kwaśniaka. 


Pierwszy wykład, który wygłosił dr hab. Paweł Stachowiak z Uniwersytetu Adama Mickiewicza oraz członek BTPW, dotyczył wydarzeń lat 1988-89, które miały miejsce nad Dunajem i Wisłą. Prelegent przede wszystkim próbował odpowiedzieć na pytanie: dlaczego Polska, pomimo tylu tradycji opozycyjnych, mimo że przez cały okres powojenny, wyróżniała się spośród innych krajów bloku sowieckiego, chociażby tym, że u nas bunty społeczne następowały cyklicznie, że u nas była pewna siła oporu społecznego, że to wszystko jednak w roku 1989 i 90. nie pozwoliło nam zachować palmy pierwszeństwa i zostaliśmy daleko w tyle? 


Kolejnym punktem programu była prezentacja multimedialna Dariusza Stopikowskiego, członka BTPW, pt. „Węgry – pomniki niechciane i te lubiane…”. Autor przedstawił przede wszystkim te pomniki, które sam zobaczył na przestrzeni wielu lat swojego podróżowania po Węgrzech. 



Piotr Kruza, członek BTPW i tłumacz wspomnień Eryka Bazylczuka z czasów uczestnictwa w rewolucji węgierskiej w 1956 r., podarował ich polską i węgierską wersję ambasadorowi Akosowi Elgenmayerowi, dr. Janosowi Tischlerowi oraz Bibliotece UKW. 




Miłym akcentem kończącym oficjalną część spotkania było wręczenie panu Laslo Gombkoto, wieloletniemu członkowi BTPW, tortu z okazji jego 70. urodzin. 



Obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej zakończyła degustacja węgierskich specjałów.



WIĘCEJ ZDJĘĆ - TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz