Menu

20 kwietnia 2021

Zasoby biblioteki oczami studentki UKW - część V. Jak korzystać z Legalisa?


Przez kilka kolejnych tygodni publikować będziemy artykuły napisane przez Katarzynę Dębińską, studentkę dziennikarstwa i komunikacji społecznej UKW. Będą one dotyczyć e-zasobów i baz danych, w których wg studentki, przyszli dziennikarze znajdą ciekawe i godne polecenia materiały.


Zapraszamy do lektury :)

Jak korzystać z Legalisa?


Legalis to system informacji prawnej stworzony przez wydawnictwo C.H. Beck. Baza ta zawiera komplet aktów źródłowych od 1918 r., ujednolicone akty z Dziennika Ustaw oraz orzeczenia Sądu Najwyższego wydane po 1989 r. Oferuje też wzory pism i formularzy.



Dostęp do bazy mają wszyscy studenci UKW bez konieczności logowania się kiedy korzystają z komputerów umiejscowionych w budynkach należących do uczelni. Aby móc skorzystać zdalnie (np. z domu) z bazy danych konieczne jest zainstalowanie programu Cisco VPN Client, który do pobrania jest w zakładce E-zasoby pod kategorią „Zasoby w sieci UKW”. Dostępna jest też tam szczegółowa instrukcja jak zainstalować i logować się do Cisco. Logujemy się przy użyciu takiego samego loginu i hasła, jak na konto poczty UKW oraz wybraniu z listy „students-internet”.

Po zainstalowaniu i zalogowaniu się zdalnie do Cisco, strona bazy Legalis, a także pozostałe pokazane na zdjęciu bazy, są na danym urządzeniu dostępne bez konieczności powtórnego instalowania programu, ale z koniecznością każdorazowego logowania się po wyłączeniu komputera.

Szczegółowa instrukcja jak korzystać z Legalis znajduje się pod tym linkiem: https://legalis.pl/pomoc/filmy-i-instrukcje/, lecz postaramy się państwu przybliżyć pokrótce parę podstawowych funkcji.



Na samej górze strony głównej bazy Legalis znajduje się wyszukiwarka, która oferuje możliwość wyszukiwania prostego i zaawansowanego. Każda jego forma natomiast po wpisaniu konkretnego słowa lub frazy podpowiada jakie dokumenty zawierające ów hasło możemy znaleźć w bazie. Przykładowo, po wpisaniu „prawa autorskie” baza sugeruje takie podpowiedzi kontekstowe:



Aby zawęzić zakres wyszukiwani możemy skorzystać z widocznej obok pola wyszukiwarki listy treści, jakie znajdują się na stronie, po czym użyć funkcji wyszukiwania zaawansowanego.



Hasło wyszukiwać możemy wśród wszystkich słów, ale także w obrębie paru zdań lub konkretnej frazy. W bazie dostępne są 3 rodzaje aktów: obowiązujące, nieobowiązujące oraz oczekujące, których wybór również zawęzi nam wyszukiwanie. 
 
Dodatkowo wyszukiwarka bierze pod uwagę też powszechne metody, jak szukanie za pomocą tytułów, dat czy rodzajów dokumentów. Umożliwia również używanie skrótów kodeksowych, co z pewnością niejednokrotnie zaoszczędzi czas w przypadku wpisywania ich długich nazwa.


Po wyszukaniu interesującej nas frazy możemy dalej zawężać zakres, w jakim chcemy się poruszać poprzez skorzystanie z dostępnej w lewej kolumnie opcji „hasła”. Filtry, które pomogą nam doprecyzować wyszukiwanie można wybrać z listy lub posłużyć się kolejną wyszukiwarką. Dzięki temu otrzymamy dokumenty, które bezpośrednio dotyczą danego zagadnienia.

Po lewej stronie znajdują się także dwie zaznaczone na szaro kategorie – „spis treści” i „metryka”, których użycie na tym etapie jest niemożliwe. Pojawią się one bowiem dopiero po wybraniu konkretnego dokumentu.
 

Po otwarciu dokumentu, hasła, których używaliśmy przy wyszukiwaniu są zaznaczone w tekście zakreśleniem. Z kolei na czerwono zaznaczone są odsyłacze do poszczególnych artykułów. Baza oferuje też możliwość drukowania dokumentów oraz wyboru, które jego elementy chcemy wydrukować. 


Po bardziej szczegółowe instrukcje zapraszamy na szkolenie realizowane przez Dział Informacji Naukowej Biblioteki UKW, pod wyżej wymieniony link oraz zachęcamy do korzystania z bazy Legalis.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz