Menu

28 października 2021

Poplenerowa wystawa malarstwa - FUNKA 2020 w Bibliotece UKW

artyści prac malarskich eksponowanych na wystawie

Rokrocznie, począwszy od 2015 roku, odbywają się w naszej bibliotecznej Galerii poplenerowe wystawy malarstwa uczestników Ogólnopolskich Plenerów dla Projektantów w Funce. Naszą tradycję przerwała pandemia oraz związane z nią obostrzenia, dlatego zeszłoroczna, szósta już wystawa, odbyła się dopiero w tym roku, tj. 20 października 2021 r. Organizatorem plenerów i wystaw był Janusz Kochanowski, którego niestety nie ma już wśród nas, zmarł w czerwcu tego roku nie doczekawszy wernisażu. Bohaterami wieczoru byli pozostali uczestnicy pleneru: Cecylia Janeczek-Matuszewska, Jadwiga Kotlarczyk, Henryk Głowacz, Włodzimierz Krzemkowski oraz ich przepiękne prace malarskie.

Prowadząca spotkanie i artyści malarze

Cecylia Janeczek-Matuszewska i Włodzimierz Krzemkowski

Jadwiga Kotlarczyk, Henryk Głowacz

Otwierająca wystawę Barbara Maklakiewicz, jak i artyści, wracali wspomnieniami do zmarłego przyjaciela. Każdy z nich ciepło opowiadał o pobytach w Funce, nie brakowało śmiesznych, uroczych i wzruszających anegdot związanych ze zmarłym artystą.

Przemawiająca Barbara Maklakiewicz

Henryk Głowacz i przemawiająca Jadwiga Kotlarczyk

Przemawiająca Cecylia Janeczek-Matuszewska

Przemawiający Włodzimierz Krzemkowski, w tle pozostali malarze

Przemawiający Henryk Głowacz

Obecna na wernisażu Hanna Strychalska, również podzieliła się z nami swoimi wspomnieniami z ostatniego spotkania i pamiętnych rozmów z Panem Januszem. Dodała także: „… zdaje mi się, że on w swoich ostatnich pracach połączył lata swojej twórczości, inspiracji, dokonał skrótu myślowego, w przypadku malarza skrótu malarskiego. Wspaniałe niebo sprzed lat, burzliwe, barwne, jak z Altdorfera, i kwiaty, które go w ostatnim czasie pochłaniały…”.

Przemawiająca Hanna Strychalska

Klika słów skierowała również do obecnych malarzy: „…dla mnie niewątpliwą rzeczą jest fakt, iż prezentacje Państwa wyrazistego, zróżnicowanego, tworzonego przez dziesięciolecia, ważnego dla bydgoskiego środowiska dorobku, jest sytuacją, która łączy cały środowisko. Daje nam możliwość spotkania, porozmawiania o sztuce, popatrzenia na sztukę, która opiera się na warsztacie artystycznym. (…) W Bydgoszczy jest w tej chwili coraz mniej miejsca i przestrzeni, (…) które organizują prezentację szeroko pojętej sztuki, tej tradycyjnej, opartej na warsztacie i określonych wartościach estetycznych. Galeria Biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego pod kierownictwem Barbary Maklakiewicz jest jednym z tych nielicznych miejsc, gdzie moim zdaniem dba się o prezentację prawdziwej sztuki.”

Przemawiająca Hanna Strychalska i artyści malarze

Tradycyjnie na wernisażu gościła rodzina, m.in. siostra i szwagier Pana Kochanowskiego Państwo Lemscy, przyjaciele oraz miłośnicy sztuki, którym Pani Barbara Maklakiewicz oraz artyści dziękowali za przybycie.

Państwo Lemscy, w tle publiczność

Żona Włodzimierza Krzemkowskiego, syn Jadwigi Kotlarczyk z żonąą Jad

Syn Jadwigi Kotlarczyk z żoną

Publiczność

Całe spotkanie umilał nam grą na gitarze Pan Jacek Krakowski.

Jacek Krakowski grający na gitarze

Jacek Krakowski i artyści malarze

Publiczność

Barbara Maklakiewicz i Włodzimierz Krzemkowski

Oglądanie wystawy

Włodzimierz Krzemkowski z siostrą Janusza Kochanowskiego Panią Lemską

Oglądanie wystawy

Oglądanie wystawy

Oglądanie wystawy

Oglądanie wystawy

rozmowy gości

zdjęcie rodzinne Pana Krzemkowskiego

rozmowy gości podczas wernisażu

WIĘCEJ ZDJĘĆ - TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz