Menu

10 lutego 2022

Pandemia sprzed 100 lat i Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa na Instagramie Biblioteki UKW

zrzut z bibliotecznego instagrama przedstawiający pierwszą stronę Dziennika Bydgoskiego sprzed 100 lat.

Wiem, że temat pandemii już chyba nam wszystkim się przejadł i że dużo i wiele o niej napisano, ale mam dla Was pewien rarytasik :) Ten post będzie troszeczkę reklamą socialmediowej działalności naszej Biblioteki UKW, a dokładnie Instagrama Biblioteki UKW, ale nie pisałabym o tym, gdyby nie było warto. Łącząc więc ten „smaczek” z naszym Insta, ukaże się nam rewelacyjny wpis o tym, że równo 100 lat temu, nasi dziadkowie i pradziadkowie, również zmagali się z pandemią i jej skutkami... Podsyłam więc to, co nasze śledcze koleżanki wyszukały dla Was w nie byle jakich materiałach, bo w zdigitalizowanych gazetach sprzed 100 lat, do których większość z nas nie miałaby możliwości dotrzeć, gdyby nie upowszechnienie ich cyfrowych kopii w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej, którą również pracownicy Biblioteki UKW współtworzą. Jednocześnie zachęcam do zaglądania na wszystkie nasze media społecznościowe, bo dzieje się na nich baaardzo dużo i obiecuję, nie będziecie się nudzić :)
miłej lektury!


Dziś już 21 dzień Nowego Roku.
Wszyscy mamy nadzieję, że będzie lepszy od poprzedniego, a już na pewno nie gorszy.
Przed nami Nowy Rok. Nowe wyzwania. Co nam przyniesie?
Z czym będziemy musieli się zmierzyć? Zobaczymy.
A z czym zmagali się nasi poprzednicy?
Jakie wydarzenia zajmowały mieszkańców Bydgoszczy i okolic dokładnie 100 lat temu?
 
Wydaje nam się, że to było tak dawno i że nic nas pewnie z nimi nie łączy.
A jednak!
Tak jak my teraz, tak i mieszkańcy naszego regionu sto lat temu borykali się z zarazą!
Początki 1922 to walka z trwającą od 1920 roku epidemią tyfusu plamistego, który przywędrował do nas wraz z liczną grupą repatriantów i uchodźców ze wschodu. Wciąż aktywna, choć już mniej zjadliwa pozostawała jeszcze grypa zwana "Hiszpanką". Atakowała głównie dzieci i młodzież szkolną, a także nauczycieli, doprowadzając tym samym do okresowego zamykania bydgoskich szkół (skąd my to znamy? hm?).
 
zrzut ekrany drugiej strony Dziennika Bydgoskiego sprzed 100 lat. Tytuł akapitu artykułu brzmi Zaraza, obok znajduje sie opis gazety z tego dnia.

Wraz z nadejściem Nowego Roku, mieszkańcy naszego regionu (podobnie jak my) odczuli znaczny wzrost cen żywności. Wzrosły także opłaty za czynsz i usługi. Próbowano bezskutecznie walczyć z bezrobociem i ubóstwem.

Pomimo trudów dnia codziennego bydgoszczanie nie zapominali o rozrywce.
Zapewniały ją prężnie działające kina i teatry między innymi:
Teatr Miejski, który w styczniu wystawiał komedię: "Wesele Fonsia", baśń dla dzieci "Szklana góra" oraz jasełka narodowe Lucjana Rydla "Betleem Polskie",
Natomiast w Teatrze Orzeł (Jagiellońska 71) można było obejrzeć spektakl "Kukiełki bydgoskie" oraz film "20000 mil pod wodą".

O tych i wielu innych wydarzeniach dotyczących naszego regionu możecie przeczytać w dostępnych w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej zdigitalizowanych numerach Dziennika Bydgoskiego : https://kpbc.umk.pl/dlibra/publication/173601/edition/176078 a także w Gazecie Bydgoskiej:
https://kpbc.umk.pl/dlibra/publication/10847/edition/18407#structure czy też w Dzienniku Tygodniowego Departamentu Bydgoskiego – pierwszej gazecie wydawanej w Bydgoszczy : https://kpbc.ukw.edu.pl/publication/13889

zdjęcie półek magazynowych czytelni czasopism Biblioteki UKW

Papierowe wersje oraz mikrofilmy z prasą bydgoską znajdziecie również w naszej Czytelni Czasopism.
Zapraszamy do ciekawej lektury!!!!


 
kolaż zdjęć urządzenia do odczytu mikrofilmów, w tle strona gazety


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz