Menu

13 kwietnia 2023

Andrzej Szwalbe Wielki "Budowniczy" Bydgoszczy - zapraszamy na spotkanie z okazji Bydgoskiego Roku Andrzeja Szwalbego do Biblioteki UKW

Plakat na spotkanie dotyczące Roku Andrzeja Szwalbego, organizowanego w Bibliotece UKW


Z okazji Bydgoskiego Roku Andrzeja Szwalbego, Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego postanowiła włączyć się w jego obchody i już w najbliższy wtorek, 18 kwietnia o godz. 11:00, zapraszamy do Pracowni Pamięci Bydgoszczan na spotkanie pod tytułem: Andrzej Szwalbe Wielki „Budowniczy” Bydgoszczy. W ramach wydarzenia odbędą się trzy prelekcje oraz wystawa. Naszymi prelegentami będą: prof. Włodzimierz Jastrzębski, który przybliży temat działalności Andrzeja Szwalbego na rzecz rozwoju bydgoskiej humanistyki, następnie dr Agnieszka Wysocka opowie o bydgoskich gmachach i budynkach w koncepcji Andrzeja Szwalbego, a część wykładową zakończy dr Aleksandra Kłaput-Wiśniewska, profesor Akademii Muzycznej, która przeniesie nas do świata muzycznych idei Andrzeja Szwalbego.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa, którą zatytułowaliśmy: Przywróćmy w Bydgoszczy pierwszeństwo nauce… - Andrzeja Szwalbego idea bydgoskiego uniwersytetu i jego biblioteki. Opracowane plansze oraz wyeksponowane w gablotach materiały (w tym oryginalne maszynopisy oraz ręcznie pisane listy Szwalbego), dotyczyć będą przede wszystkim Jego wizji oraz zaangażowania się w powołanie Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego i stojącej u jego boku wielkiej, naukowej Biblioteki. Ekspozycję wzbogacą również dokumenty i artykuły napisane przez Szwalbego, ale także publikacje i artykuły Jemu poświęcone. Wystawę uświetnią m.in. takie artefakty jak: teczka i laseczka Szwalbego, wypożyczone dzięki uprzejmości Zespołu Pałacowo-Parkowego w Ostromecku. Będzie można także zobaczyć oryginalny, w skali 1:10, gipsowy projekt rzeźby Andrzeja Szwalbego, tej stojącej przed filharmonią, autorstwa bydgoskiego rzeźbiarza Michała Kubiaka. Wystawa powstała m.in. dzięki udostępnionym materiałom z Archiwum Państwowego w Bydgoszczy, Konsula honorowego Węgier w Bydgoszczy Marka Pietrzaka, Prof. dr. hab. Józefa Banaszaka oraz Andrzeja Adamskiego.

Serdecznie zapraszamy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz