Menu

12 marca 2024

Otwarcie wystawy kolaży surrealistycznych AmbasaDaDa - relacja

Pasja przejawia się na wiele sposobów, szczególnie jeśli chodzi o artystów. Są twórcy, którzy odnajdują spełnienie malując obrazy, inni - pisząc książki czy komponując muzykę. W Bibliotece UKW mieliśmy możliwość podziwiania efektów działalności wielu znanych i poważanych artystów. Odbywały się tutaj wystawy prac rysunkowych i malarskich, powstałych nieomal we wszystkich technikach: akwareli, malarstwa olejnego, gwaszu i pasteli. Były rysunki z piasku, grafiki i fotografie. Niejednokrotnie prezentowana była rzeźba, wystawy plakatów, ilustracji komiksowych itp. Czy więc jest jeszcze coś, co mogłoby zaskoczyć sympatyków bibliotecznych spotkań ze sztuką? Okazuje się, że jak najbardziej.


W środę, 6 marca 2024 r., została otwarta wystawa kolaży surrealistycznych, których autorem jest artysta tworzący pod pseudonimem ambasaDaDa. Wernisaż odbył się w galerii na drugim piętrze biblioteki. Otworzyła go Olga Cuske, która przedstawiła autora prac i krótko opowiedziała o jego dokonaniach. Artysta nawiązuje do twórczości dadaistów i surrealistów. Jego mistrzem jest niemiecki intelektualista, malarz, rzeźbiarz i poeta – Kurt Schwitters, któremu poświęcił nawet książkę pt. „Nazywam się Merz: życie i twórczość Kurta Schwittersa…” Wcześniej autor prezentował swoje prace m.in. w Wyższej Szkole Bankowej, Klubokawiarni 1138, bydgoskiej Galerii Next, Galerii Kantorek czy Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi.


O tym, czym jest kolaż i w jaki sposób powstaje, opowiedział sam artysta. Skromnie nazwał siebie „twórcą amatorem”, gdyż – jak stwierdził – jest zwykłym zjadaczem chleba, pracującym na etacie, a dopiero po godzinach „wyżywającym się” w działalności artystycznej. Jego pasja trwa już nieomal 20 lat, a jej owocem jest blisko 4 tys. prac oraz album pt. „Kolaże”, wydany w 2022 r. Dla twórcy niezwykle ważne są chwile, gdy zatraca się w pracy i zapomina o całym świecie. Co go inspiruje? Okazuje się, że czerpie natchnienie z codzienności, z bodźców i informacji, które docierają bezustannie i angażują umysł w proces ich przetwarzania.


Wystawa została tak zaprojektowana, żeby ukazać różnorodność i bogactwo techniki twórczej, jaką jest kolaż. Znalazły się na niej prace prezentowane już wcześniej, ale i nowe, wielkoformatowe.


Po krótkiej wypowiedzi autora, która przybliżyła gościom specyfikę jego oryginalnej techniki twórczej, nadszedł czas na oglądanie prac, rozmowy z twórcą i dyskusje na temat sztuki. Kolaże, prezentowane w Bibliotece UKW po raz pierwszy, wzbudziły sporo emocji i stały się przyczynkiem do refleksji o tym, jak różnorodne tematy znajdują odzwierciedlenie w sztuce i w jak niezwykłej formie mogą zostać wyrażone.







Wystawa można oglądać do 30 kwietnia 2024 r.

Więcej zdjęć - TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz