Menu

22 maja 2024

II Akademicka Seniorada Kulturalna w Bibliotece UKW - relacja

Seniorzy i młodzież, dwa niezwykle ważne ogniwa w łańcuchu pokoleń, 17 maja 2024 r. wspólnie uczestniczyli w II Akademickiej Senioradzie Kulturalnej, zorganizowanej przez Bibliotekę Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego i Kazimierzowski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Zarówno osoby starsze, jak i młodzież, bardzo często czują się niewidzialne i pomijane w społeczeństwie. Dlatego hasło „Łączymy pokolenia” stało się motywem przewodnim tegorocznej Seniorady, a jej uczestnikami byli nie tylko – jak to miało miejsce w roku ubiegłym - Seniorzy, ale także młodzież z bydgoskich liceów.



Uroczyste otwarcie imprezy przewidziane zostało na godzinę 11.30. O godzinie 10:00, sprzed budynku biblioteki, grupa Seniorów wyruszyła na spacer po mieście. Tym razem celem wyprawy był Ogród Botaniczny UKW. Seniorów oprowadziła Monika Wójcik-Musiał, specjalista edukacji przyrodniczej. W powstałym w 1930 r., a więc już prawie stuletnim „botaniku”, znajduje się wiele pomników przyrody, rzeźb, egzotycznych roślin i zwierząt. Ciekawość seniorów wzbudziło m. in. drzewo ciasteczkowe, czyli grujecznik japoński. Podobno jesienią, gdy przebarwiają się liście, roślina wydziela aromat przypominający przyprawę do pierników. Chlubą ogrodu jest dąb burgundzki frędzelkowy, należący do najstarszych drzew bydgoskiego „botanika” i posiadający status pomnika przyrody. Liczne długie, nitkowate frędzelki występują na miseczkach okrywających żołędzie. Stąd wzięła się jego nazwa. Z kolei na wierzbie białej zbudowały sobie barć dzikie pszczoły. Oprócz licznych gatunków ptaków, owadów oraz roju dzikich pszczół, w „botaniku” mieszkają także nietoperze. Chyba jednak największą uwagę Seniorów przykuł ogródek ziołowy. Uczestniczki wycieczki bezbłędnie rozpoznały szałwię, lawendę, tymianek, miętę, a także wiele innych roślin powszechnie stosowanych w kuchni jako przyprawy. Oprowadzająca Seniorów Monika Wójcik-Musiał ciekawie i ze swadą opowiadała o wszystkich „mieszkańcach” uczelnianego Ogrodu Botanicznego. Wspomniała także o zrekonstruowanych, symbolicznych rzeźbach czterech pór roku i zegarze słonecznym, znajdującym się w najbardziej nasłonecznionej części ogrodu.



W tym samym czasie, w budynku Wydziału Nauk o Polityce i Administracji UKW przy ul. Poniatowskiego 12, odbywała się Olimpiada Wiedzy Obywatelskiej. Uczestniczyli w niej Seniorzy i uczniowie III, IV i VIII LO w Bydgoszczy.

Oficjalne rozpoczęcie uroczystości nastąpiło w auli Biblioteki UKW o 11.30. Gości przywitali: Katarzyna Mrotek, wicedyrektor Biblioteki ds. promocji i marketingu oraz dr Sławomir Łaniecki, przewodniczący Rady Programowo-Naukowej Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Kilka słów wprowadzających w tematykę tegorocznej Seniorady wygłosiła Maria Gałęska, przewodnicząca Bydgoskiej Rady Seniorów w Radzie Miasta. Podkreśliła znaczenie mądrej polityki międzypokoleniowej dla wszystkich członków społeczeństwa i odwołała się do własnych doświadczeń w tej dziedzinie (współpraca prowadzonego przez siebie Klubu Seniora z jednym z bydgoskich przedszkoli). Wśród gości honorowych znalazły się także Kamila Łączna, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Seniora oraz Anna Kubczak-Kosicka Dyrektor biura poselskiego Agnieszki Kłopotek.



Pierwszym punktem programu artystycznego był występ Zespołu Wokalnego „Anutki” z Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod kierunkiem Marii Rudnickiej, wykonując po mistrzowsku kilka znanych piosenek.

Po występie ogłoszono wyniki konkursu plastycznego. W tym roku napłynęło wyjątkowo dużo prac i wszystkie reprezentowały wysoki poziom artystyczny, stąd wybór tych najlepszych nastręczył sporo trudności. Oceniała je komisja w składzie: dr Barbara Gawęcka z Wydziału Historycznego UKW, Jacek Jarętowski, znany bydgoski artysta malarz oraz Sławomir Spasiuk z Biblioteki UKW. Pierwsze miejsce w grupie Seniorów zdobył Eugeniusz Królak i jego „Dwie stolice – Bydgoszcz”. Autor reprezentuje Toruński Uniwersytet Trzeciego Wieku, a jego zwycięski obraz przedstawia niezwykle klimatyczne ujęcie bydgoskiej Wenecji. Na miejscu drugim znalazła się „Wieczorna impresja” Bożeny Pieńkos z Kazimierzowskiego UTW, a trzecie zdobył portret pt. „Azjata z kolczykiem” autorstwa Anny Jung z Toruńskiego UTW. Pozostałe prace wyróżniono, a artyści zostali uhonorowani dyplomami. W kategorii młodzież pierwsze miejsce zdobyła Maria Gorzelańczyk z III LO i jej praca przedstawiająca skalisty, nadmorski klif. Również III LO reprezentowała zdobywczyni drugiej nagrody Julia Cichańska. Ona z kolei namalowała przepiękny, nastrojowy pejzaż jesienny przedstawiający rzekę i srebrzyste promienie wieczornego światła grające na jej toni. Trzecie miejsce zdobyła Amelia Giska z IV LO i jej praca pt. „Co było, jest i będzie”. To z kolei ciekawy, składający się jakby z trzech warstw czasowych portret kobiety. Pozostali licealiści otrzymali wyróżnienia i dyplomy.




Wydarzeniu oczywiście towarzyszyła wystawa wszystkich konkursowych prac, które można było podziwiać na holu biblioteki.



Punktem honorowym związanym z konkursem plastycznym był także mały wernisaż Elżbiety Rogowskiej z bydgoskiego UTW. Jej niezwykle barwne, żywe i wyraziste prace malarskie zostały wystawione w auli, a ich tematem wiodącym stała się kobieta. Artystka, zafascynowana malarstwem postimpresjonistycznym, zwróciła uwagę na to, że tylko twarz kobiety potrafi w pełni wyrazić czułość, miłość i troskę, a do tego cechuje ją tajemniczość, subtelność i łagodność.


Wielką niespodzianką był występ Orkiestry Kameralnej Accademia Dell’Arco z Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Pawła Radzińskiego. Na pianinie zagrała Maria Kukier-Turkiewicz. Muzycy wykonali minikoncert pt. „Poemat”.



Po części artystycznej głos zabrali reprezentujący III LO w Bydgoszczy Maciej Kosz i Joanna Bednarz-Krężel. Prezentacja przedstawiciela młodzieży tego liceum, pt. „Zwrot do wnętrza człowieka”, poruszała problem wolności, najpełniej wyrażającej się w czynieniu dobra i nieodłącznie związanej z odpowiedzialnością. Wystąpienie polonistki Joanny Bednarz-Krężel, pt. „Homogenizacja kultury”, dotyczyło znaczenia kultury wyższej w życiu człowieka. Prelegentka zwróciła uwagę na zagrożenia związane z komercjalizacją dóbr kultury oraz zanikiem unikatowych kultur lokalnych. Podkreśliła także wagę instytucji kultury (muzeów, bibliotek) i organizowanych przez nie wydarzeń, w tym obecnej Seniorady, w kształtowaniu tożsamości młodego pokolenia.


Po tych pełnych refleksji wystąpieniach na scenę wkroczył Zespół Pieśni i Tańca „Kociewianki” z Jeżewa. W pięknych strojach ludowych „Kociewianki” wykonały znane i popularne piosenki m. in. „Jadą goście” czy „Powiadają ludzie”.

Po nich mikrofon przejęła Weronika Czyżewska z IV LO. Jej występ wokalny i wykonane utwory pt. „Miało być o włos” oraz „Zabierz tę miłość” wyśpiewane w zupełnie innym klimacie, cieszyły się wielkim uznaniem publiczności. IV LO reprezentowała także polonistka Anna Stachowiak, która wygłosiła prelekcję pt. „Czwórka łączy pokolenia”. Okazuje się, że idea integrowania przedstawicieli różnych generacji jest bliska nie tylko organizatorom Seniorady, ale także innym instytucjom, m. in. IV LO. Szkoła, która w tym roku obchodzi jubileusz 70-lecia istnienia, zorganizowała cykl spotkań z wybitnymi absolwentami. Swoimi pasjami z młodzieżą dzielili się m. in. Lech Zagłoba-Zygler, prof. Maciej Świątkowski, czy prof. Dariusz Iżycki.


Po wystąpieniu przedstawicieli bydgoskiej „czwórki” ogłoszono wyniki konkursu literackiego. W grupie Seniorów pierwsze miejsce zdobyła Grażyna Wilczek za utwór „Śnieżynki”, drugie Ryszard Mirowski i jego „Refleksja”, a trzecie Joanna Wrzesińska i wiersz pt. „Różowe okulary”. Wszyscy laureaci reprezentowali toruński UTW. W grupie młodzieży licealnej pierwsze miejsce zajęła Małgorzata Chmara (IV LO) za utwór „W pogoni za szczęściem”, drugie Amelia Grochowska (VIII LO) i jej „Lustrzana zmiana”, trzecie Jan Osesek (IV LO) z utworem „Głębia nocy”. Prace oceniała komisja w składzie: prof. dr hab. Małgorzata Święcicka z Wydziału Językoznawstwa oraz dr hab. Robert Mielhorski, prof. ucz. i dr hab. Piotr Siemaszko, prof. ucz. z Wydziału Literaturoznawstwa UKW. Wszyscy byli zgodni co do tego, że prace reprezentowały wysoki poziom artystyczny, zarówno pod względem treści jak i wykorzystanych przez autorów środków wyrazu artystycznego. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali wyróżnienia i dyplomy.


Ciekawą prelekcję pt. „Podróż do krainy dzieciństwa – świat zabawek dawniej i dziś” wygłosiła dr hab. Monika Nawrot-Borowska, prof. ucz. z Wydziału Pedagogiki UKW. Opowiedziała o zabawkach ponadczasowych, uniwersalnych, łączących pokolenia. Zwróciła uwagę na ich funkcję: edukacyjną, kształcącą, wychowawczą itp. Wśród zaprezentowanych zabawek znalazły się grzechotki, warchołki, cygi, frygi, bączki, obręcz do toczenia, klocki, zabawki militarne, figurki zwierząt itp. Doskonałym uzupełnieniem prezentacji i wykładu było specjalne stoisko, znajdujące się tuż przy auli, gdzie można było omówione zabawki obejrzeć i się nimi pobawić.


Kolejnym punktem programu był występ Zespołu Śpiewaczego „Wrzos” działającego przy Klubie Seniora w Rojewie.


Po nim na scenie pojawili się uczniowie VIII LO, członkowie zespołu teatralnego „Ósmy element”, którzy swoim występem wciągnęli widownię w „Mickiewiczowskie klimaty”. Młodzi aktorzy wcielili się w znane postaci literackie: Zosię, Tadeusza i Telimenę z „Pana Tadeusza”, Karusię i gawiedź z ballady „Romantyczność” itp. Występ młodych artystów był znakomity, pełen młodzieńczego żaru, energii i emocji. Uczniowie z VIII LO: Marcin Dołkowski i Maja Męczyńska przygotowali także prezentację pt. „Przeplatanka pokoleniowa”, w której poruszyli zagadnienia związane z możliwościami integracji młodych i Seniorów, polegającej na wspólnym spędzaniu czasu (filmy, spacery, rozmowy, planszówki itp.). 



W końcu przyszedł czas na ogłoszenie wyników Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej, którego organizatorem był Wydział Nauk o Polityce i Administracji UKW, a w komisji zasiadły: dr hab. Maria Szatlach, prof. ucz. oraz dr Magdalena Bierzyńska-Sudoł. Wśród ośmiu zespołów na pierwszym miejscu uplasował się Tomasz Wiśniewski i Krzysztof Banaszewski z 4 LO. Aż trzy zespoły zdobyły 2. miejsce, a wśród tego zaszczytnego grona znaleźli się: Hanna Malinowska i Edmund Bleja z Kazimierzowskiego UTW, Tymoteusz Opala i Kamil Graczyk z 8 LO oraz Brygida Jańczak i Aleksandra Wróbel z Kazimierzowskiego UTW. Trzecie miejsce zdobyli uczniowie 3 LO w składzie Stanisław Zelek i Maciej Koczorowski. Kolejne miejsca zdobyli: Bartosz Rachwał i Patryk Mrotek z 3 LO, Piotr Zieliński i Marek Szurpita z 4 LO, Bartłomiej Hetzig i Leon Weresz z 3 LO. Serdecznie gratulujemy odwagi i wiedzy.

W trakcie Seniorady można było także podziwiać rękodzieło wykonane zarówno przez młodzież bydgoskich liceów jak i Seniorów. Swoje wyroby zaprezentowali: Alicja Jakubowska z Gminnego Klubu Seniora "Wrzos" z Rojewa, Urszula Piasecka i Urszula Gutowska ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych okręgu Bydgoszcz-Toruń, Halina Dropiewska (UTW) z Kamienia Krajeńskiego, Helena Wyrzykowska i Czeslawa Makowska z Kazimierzowskiego UTW, Margota Kott zaprezentowała swoje publikacje książkowe z toruńskiego UTW, jak również uczniowie z III i VIII LO. Stoiska rękodzielnicze znajdowały się w Galerii Biblioteki. Organizatorzy przekazali wszystkim twórcom wyrazy uznania i podziękowali za udział w imprezie. Po tym punkcie programu po raz kolejny wystąpiły dynamiczne „Kociewianki”.


Roli seniorów w zakresie ochrony środowiska przyrodniczego poświęcony był wykład dr Magdaleny Bierzyńskiej-Sudoł pt. „Seniorzy a ekologia: siła doświadczenia w działaniu na rzecz środowiska i zrównoważonego rozwoju”. Prelegentka zwróciła uwagę na to, że seniorzy mają potencjał do przekazywania wiedzy i wartości ekologicznych kolejnym pokoleniom. Poprzez edukację oraz dzielenie się swoim doświadczeniem, mogą inspirować młodsze pokolenia do dbania o środowisko i podejmowania odpowiednich przedsięwzięć. W ten sposób, Seniorzy pełnią rolę nie tylko jako aktywni uczestnicy działań na rzecz ekologii, ale również jako mentorzy i liderzy, którzy kształtują postawy i zachowania przyszłych pokoleń.


Ostatnim punktem programu, wieńczącym obchody tegorocznej edycji Akademickiej Seniorady Kulturalnej, był występ Wiesława Dorosza, który przybył z Wrocławia i zaśpiewał kilka znanych i lubianych przebojów.

W czasie imprezy można było także skosztować wybornych ciast przygotowanych przez panie z Koła Seniorów „Wrzos” z Zielonki.


Program II Drugiej Seniorady Kulturalnej był niezwykle bogaty. Impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zarówno Seniorów jak i młodzieży. Jeśli w jakikolwiek sposób ułatwiła nawiązanie pozytywnych relacji między dojrzałym pokoleniem aktywnych Seniorów a będącymi na progu dorosłości przedstawicielami ludzi młodych, warto było podejmować wysiłek, żeby te dwa pokolenia połączyć. Miejmy nadzieję, że to nowe doświadczenie trwale zapisze się w sercach uczestników spotkania.

WIĘCEJ ZDJEĆ TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz