16 kwietnia 2014

Święto Uczelni i UROCZYSTE OTWARCIE NOWEJ BIBLIOTEKI UKW!!!



08.04.2014 r. – data, która przejdzie do historii. Jak co roku kolejne święto Wszechnicy, ale nie tylko – również oficjalne otwarcie nowego gmachu Biblioteki UKW. Na tą uroczystość przybyli, m.in.: wicepremier Jacek Rostowski, Marszałek Województwa Kujawsko–Pomorskiego Piotr Całbecki, Wojewoda Kujawsko–Pomorski Ewa Mes, Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski, przewodnicząca sejmiku kujawsko-pomorskiego Dorota Jakuta, Prezydent Miasta Włocławka Andrzej Pałucki, biskup diecezji bydgoskiej Jan Tyrawa, konsul honorowy Republiki Chorwackiej w Bydgoszczy Henryk Maciejewski, konsul honorowy Węgier Marek Pietrzak, konsul honorowy Republiki Czeskiej Dariusz Zimny, rektorzy minionych kadencji, członkowie Rady Miasta Bydgoszczy, dyrektorzy instytucji kulturalnych oraz uhonorowani medalem Casimirus Magnus znany aktor i piosenkarz Alosza Awdiejew oraz dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy Paweł Łysak. Naturalnie nie mogło zabraknąć przedstawicieli firm zaangażowanych w budowę Biblioteki. Część uroczystości poświęconej oficjalnemu otwarciu Biblioteki UKW poprowadził i przedstawił Bibliotekę prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą prof. Sławomir Kaczmarek.

„Biblioteka UKW w Bydgoszczy z dniem 01.10.2013 r. rozpoczęła funkcjonowanie w nowym gmachu przy ulicy Szymanowskiego 3. Sfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz w części z budżetu państwa. Całkowity koszt inwestycji, która objęła kompleksową budowę oraz wyposażenie budynku wyniósł ponad 45,5 mln. zł. przy dofinansowaniu ze środków z UE w wysokości prawie 32 mln zł. Dzisiaj biblioteki akademickie stały się miejscami przyjaznymi dla czytelników, służącymi różnym funkcjom naukowym, dydaktycznym, kulturalnym i społecznym. (…) Nowy gmach biblioteki jest miejscem przyjaznym dla osób niepełnosprawnych. Utworzono w nim szereg stanowisk ułatwiających dostęp do danych elektronicznych osobom niewidomym, niedowidzącym i niepełnosprawnym ruchowo. W ten sposób powstała jedna z najbardziej funkcjonalnych bibliotek akademickich w kraju. Służy ona mieszkańcom miasta i regionu. Uniwersalny księgozbiór biblioteki liczy blisko 800 tyś. woluminów. Dostosowany jest przede wszystkim do kierunków studiów realizowanych w uniwersytecie i potrzeb naukowych pracowników i studentów. (...) W gmachu odbywają się posiedzenia Komisji Kultury Urzędu Marszałkowskiego i Miasta, wykłady gościnne, seminaria, konkursy, szkolenia, konferencje, spotkania towarzyskie współpracujących z uniwersytetem grup i towarzystw. Realizowane są programy telewizyjne poświęcone między innymi popularyzacji nauki i wykorzystywaniu funduszy unijnych. Szanowni Państwo już dzisiaj z cała pewnością możemy powiedzieć iż biblioteka uniwersytecka stała się niezwykle ważnym środkiem w zaspokajaniu potrzeb naukowych, dydaktycznych i kulturalnych zarówno uczelni, naszego uniwersytetu, miasta, jak i naszego województwa”.

Serdeczne podziękowania i wyróżnienia za wspieranie rozwoju UKW oraz za zaangażowanie w projekt budowy Biblioteki (w imieniu władz uczelni) złożył prorektor ds. Finansów i Rozwoju prof. nadzw. Piotr Malinowski na ręce: marszałka Piotra Całbeckiego, prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego, przewodniczącej sejmiku Dorocie Jakucie i prezydenta Bydgoszczy w latach 2002-2010 Konstantemu Dombrowiczowi. Podziękowania należały się także prezesowi Biura Studiów i Projektów Biprokabel Leszkowi Olejnikowi, głównemu architektowi Michałowi Łukowskiemu, dyrektorowi  wykonawcy firmy Budimex Dariuszowi Jarka oraz kierownikowi budowy Bartłomiejowi Muszyńskiemu. Podziękowania za doposażenie biblioteki otrzymali również: prezes zarządu Fundacji PKO Banku Polskiego, dyrektor Banku Pocztowego oddział w Bydgoszczy oraz prezes firmy Arfido.




Ostatnim etapem przed oddaniem biblioteki do użytku była skomplikowana operacja przeprowadzki i przewożenia księgozbioru liczącego około 800 tyś. woluminów. Ta sprawnie i szybko przeprowadzona operacja była możliwa dzięki pomocy 1. Pomorskiej Brygady Logistycznej im. Kazimierza Wielkiego oraz aresztu śledczego w Bydgoszczy. Podziękowania złożono dowódcy brygady płk. Dariuszowi Pluta oraz dyrektorowi aresztu płk. Grzegorzowi Breitenbachowi. 
Jednakże należy pamiętać o nas bibliotekarzach. Pracowaliśmy przez całe wakacje w pocie czoła, by wraz z rozpoczęciem roku akademickiego móc powitać pierwszych studentów.
Nie zabrakło również wystąpień okolicznościowych i wręczeniu pamiątek. Piotr Całbecki powiedział, że „chcę przede wszystkim pogratulować zakończenia tej pięknej inwestycji, która jest wizytówką wysiłku, aktywności wielu środowisk Bydgoszczy i regionu. (…) Cieszę się, że środki które przyznaliśmy na tę inwestycję tak pięknie zostały wykorzystane i stanowią nie tylko serce uniwersytetu UKW, jak każda biblioteka uniwersytecka, ale jest piękną wizytówką Bydgoszczy”. Pan marszałek ofiarował bibliofilskie wydanie „Pana Tadeusza”. Jest to koncepcja plastyczna oparta na edycji Księgarni Hermana Altenberga, Lwów 1882 r. 

Pani wojewoda Ewa Mes w swoim wystąpieniu podkreśliła, że „…ze szkołą wyższą o statusie uniwersyteckim wiążą się również oczekiwania wynikające z pełnienia bardzo ważnej roli kulturotwórczej, dlatego cieszę się bardzo, ze instytucja tak ważna dla edukacji kulturowej, jak biblioteka zyskała nowoczesne i piękne miejsce swojej działalności. Jestem pewna, że w takich warunkach, strefa wszechstronnego kontaktu z kulturą będzie się stale poszerzała. Podobno założyć bibliotekę to jak stworzyć nowe życie. W tym przypadku istniejąca już biblioteka zyskała wspaniałe, nowe możliwości działania. Jestem pewna, ze zrobicie Państwo wszystko, aby stała się przestrzenią społeczną, pełną życia, zachęcającą zarówno do badań naukowych, jak i do dialogu kulturowego.”


Prezydent miasta wręczył obraz przedstawiający nową Bibliotekę, kielnię z uroczystości wmurowania kamienia węgielnego z 2011 roku oraz dwie książki: „Bydgoszcz: historia, kultura, życie gospodarcze” i „Szkice z dziejów dawnej Bydgoszczy XVI – XVIII w.”. Dodatkowo życzył „aby w tym miejscu jakim jest nowa Biblioteka studenci i naukowcy dokonywali wielkich odkryć, a Biblioteka wypełniała się pracami absolwentów”.





Dwie książki Normana Daviesa „Orzeł biały, czerwona gwiazda” i „Europa. Rozprawa polityka z historią” sprezentował Jacek Rostowski. „Taki dzień, nie tylko święto Uniwersytetu, ale także dzień kiedy jest formalnie otwierana nowa biblioteka to moment szczególnej wagi.(…) I dlatego mogę powiedzieć, że jest to także z punktu widzenia całego naszego państwa moment w pewnym sensie symboliczny bo tutaj spotkały się środki unijne (…) i nasze ciężko wygospodarowane środki budżetowe. Jak łączymy te środki z żywymi umysłami młodych studentów, możemy tworzyć tą wiedzę, na której gospodarka przyszłości musi być oparta (…)” – zaznaczył były minister finansów.


Wśród zagranicznych gości znalazła się delegacja z Uniwersytetu Konstantyna Filozofa w Nitrze na Słowacji. Oprócz serdecznych słów wręczono Medal Pamiątkowy Uniwersytetu w Nitrze oraz Kopie Srebrnego Krzyża z Moraw. 


W imieniu nieobecnego na uroczystości posła Janusza Zemke „prezent ciężkiej wagi” wręczył jego asystent Tomasz Puławski. Był to ogromnego formatu Atlas Rzeczypospolitej Polskiej. 


Także obecny na otwarciu Biblioteki konsul honorowy Chorwacji Henryk Maciejewski ofiarował książkę „Polska czasów Kazimierza Wielkiego”. Pamiątką była również książka Mariana Rejewskiego pt. „Wspomnienia z mej pracy w Biurze Szyfrów…” od pani dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej Ewy Pronobis – Sosnowskiej. 
Kończąc oficjalną część uroczystości odczytano list od Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego pani prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej: „Proszę przyjąć serdeczne gratulacje z okazji święta uczelni. Z uznaniem przyjęłam wiadomość, że uroczystości towarzyszyć będzie oficjalne otwarcie nowego gmachu Biblioteki Głównej UKW. Cieszy mnie, że bydgoska uczelnia dba o wysokie standardy kształcenia, czego przykładem jest m.in. modernizacja infrastruktury naukowo-dydaktycznej. Wierzę, że nowocześnie wyposażony budynek będzie dla społeczności akademickiej i wszystkich zainteresowanych ważnym centrum informacji, kultury i edukacji oraz miejscem twórczej i satysfakcjonującej pracy”.
Dużym zaskoczeniem był nieplanowany, krótki występ Aloszy Awdiejewa. Wśród pieśni rosyjskich nie zabrakło też dowcipnych anegdot, z których słynie artysta.


Po zakończeniu części oficjalnej nastąpiło symboliczne przecięcie wstęgi. 


Następnie goście zwiedzali Strefę Wolnego Dostępu.




Z okazji naszego święta Muzeum Okręgowe zorganizowało w Pracowni Pamięci Bydgoszczan wystawę Muzealia 2013. Uroczystego otwarcia dokonał prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą prof. Sławomir Kaczmarek, dyrektor Muzeum Okręgowego dr Michał Woźniak oraz dyrektor Biblioteki UKW dr Aldona Chlewicka. (Relacja z otwarcia). Zabrał głos również dyrektor Biblioteki UMK Krzysztof Nierzwicki, który „w imieniu braci bibliotekarskiej chciałby podziękować za piękne przyjęcie, spotkanie, ale przede wszystkim pogratulować wysiłku tej pracy, którą zrobili tutaj przede wszystkim bibliotekarze”. Na ręce pani dyrektor ofiarował książkę pt. „Umundurowanie Wojska Polskiego. Powstanie Listopadowe 1830 – 1831”.




Na zakończenie uroczystości otwarcia miłym akcentem był smaczny poczęstunek i przyjacielskie rozmowy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz