2 października 2020

„Wojciech Weiss (1875-1950) – uczeń Leona Wyczółkowskiego. Życie i twórczość” - zapraszamy do relacji z otwarcia wystawy


Nowa pandemiczna rzeczywistość spowodowała, że w murach naszej Biblioteki życie kulturalne w większości zamarło. Odwołane spotkania, wystawy, konferencje... Jednak minionej soboty udało się zorganizować, oczywiście z zachowaniem obowiązujących zasad reżimu sanitarnego, wystawę pt. „Wojciech Weiss (1875-1950) – uczeń Leona Wyczółkowskiego. Życie i twórczość”. Wydarzeniu towarzyszyły dwa wykłady.


Zapraszam do relacji z tego wydarzenia, przygotowanej przez Joannę Gurgul, opiekuna Muzeum UKW oraz żywo biorącej udział w przygotowaniach do wystawy.

"W sobotę 26 września 2020 r. w Bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego miało miejsce otwarcie wystawy pt. „Wojciech Weiss (1875-1950) – uczeń Leona Wyczółkowskiego. Życie i twórczość”. Wystawa powstała z inicjatywy dr Aldony Chlewickiej-Mączyńskiej, Dyrektor Biblioteki UKW, przy współudziale Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet SAK z Bydgoszczy, które pozyskało środki w ramach projektu dofinansowanego przez Miasto Bydgoszcz.

Spotkanie było okazją do wysłuchania wykładu dr Agnieszki Wysockiej z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, zatytułowanego „Wojciech Weiss i jego epoka”. Goście obejrzeli także obszerną prezentację Pani Dyrektor Muzeum UKW, dr Aldony Chlewickiej-Mączyńskiej, poświęconą najbliższemu otoczeniu artysty, jego domowi i rodzinie.


Wystawa przedstawia szkice Wojciecha Weissa, oryginalne meble, pochodzące z jego domów, a także niewielki zbiór bibelotów należących do malarza. Dzięki wsparciu finansowemu Pani Małgorzaty Niewiarowskiej Biblioteka UKW zakupiła dziewięć z prezentowanych szkiców, a pozostałych trzynaście zostało wypożyczonych dzięki uprzejmości wnuczki artysty, Pani Renaty Weiss.




Ekspozycję charakteryzuje oryginalny sposób prezentacji mebli - wszystko zostało zaaranżowane tak, jakby sam mistrz na chwilę opuścił to miejsce, pozostawiając drzwi otwarte dla nas, abyśmy w ciszy obejrzeli jego szkice. Na szczególną uwagę zwiedzających zasługuje zabytkowy fortepian mistrza, na którym, jako mały chłopiec, wygrywał swoje pierwsze w życiu gamy."



Gorąco zachęcamy do zwiedzania wystawy, która mieści się w sali PAMIĘĆ BYDGOSZCZAN na I piętrze do 20 grudnia 2020 r. w godzinach pracy biblioteki. Do zaproszenia dołącza się również Muzeum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet SAK w Bydgoszczy. W sprawach odwiedzin należy kontaktować się wcześniej z p. Joanną Gurgul, tel. 52-32-66-448, email: joannagu@ukw.edu.pl.

 WIĘCEJ ZDJĘĆ - TUTAJ


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz