19 maja 2014

Relacja z konferencji "Młodzi w polityce ..."




Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy wraz z Inicjatywą Doktorantów Nauk o Polityce zorganizował pierwszą Ogólnopolską Konferencję Młodych Naukowców, która miała miejsce w naszej Bibliotece 6 maja br. Skierowana została przede wszystkim do młodych badaczy.
W procesach społecznych największym źródłem nowatorskiej energii była i jest młodość. Rządząca się swoimi prawami, naturalnie dostrzega konieczność poszerzenia horyzontu w sposobie ujmowania zastanej rzeczywistości. W kontekście dynamicznych zmian często jako pierwsza ma odwagę stawiać czoła rodzącym się wyzwaniom.

Wychodząc naprzeciw powszechnemu przekonaniu, że młodzi ludzie w niewielkim stopniu interesują się polityką, inicjatorzy konferencji chcą poddać analizie zjawiska świadczące o dokonującej się wśród nich reorientacji myślenia w tym względzie. Ostatnie żywiołowe i nowatorskie inicjatywy młodych na całym świecie mogą stanowić ku temu swoisty pretekst. Ujawniły one bowiem nie tylko nowatorskie pomysły ideowe, ale także innowacyjne formy partycypacji i komunikacji w sferze publicznej. Być może świadczą więc one o tym, że oto młodzi ludzie dostrzegają potrzebę, jak i zupełnie nowe możliwości artykułowania podmiotowości politycznej.

Przybyłych doktorantów z rozmaitych uczelni w Polsce bardzo ciepło powitał dziekan Wydziału Humanistycznego prof. Jacek Woźny. Jednocześnie dziękował za zaproszenie i gratulował organizatorom udanej realizacji pomysłu jakim była Konferencja. 


Głos zabrał także zastępca dyrektora Zakładu Teorii Polityki – dr Artur Laska. Konferencja funkcjonuje w obszarze badań, który jest nowym obszarem dla Instytutu Nauk Politycznych, a związany jest z nową ofertą dydaktyczną, nowym kierunkiem studiów (Innowacyjność i Zarządzanie Sferą Publiczną), który w ramach Wydziału Humanistycznego od tego roku będzie funkcjonował -powiedział Laska. 



Spotkanie podzielono na 4 sesje plenarne – każda o odrębnym tytule:

I – Młodzi wobec polityki,

I – Młodzi – bierni?,

III – Czy zmiana?,

IV – Bunt młodych.

Na Konferencji głównie poruszane były takie zagadnienia jak:

- przemiany polityczne, gospodarcze, kulturowe i etyczne w perspektywie ludzi młodych: formy ich adaptacji do gwałtownych zmian, które ujawniają nowe horyzonty ideowe, nowe sposoby afirmacji życia i postrzegania rzeczywistości;
- młodzi wobec innowacji w komunikacji politycznej: nowe media jako platforma takich interakcji;
- młodzi a nowe idee: innowacyjność a tradycja, tworzenie idei oraz nadawanie nowych sensów pojęciom tradycyjnym i konwencjonalnym: demokracja, wolność, równość, indywidualizm, wspólnota, solidarność, władza, konflikt;
- nowe formy mobilizacji i partycypacji politycznej: cyberaktywizm, nowe ruchy społeczne, społeczności wirtualne;
- aktywizm obywatelski wśród młodych, ze szczególnym uwzględnieniem młodych „oburzonych” i ich postrzegania rzeczywistości;
- bezpieczeństwo młodych w sieci;
- przyczyny i uwarunkowania anomii i bierności publicznej ludzi młodych.






Przyjemnym przerywnikiem Konferencji był wspólny obiad w restauracji Ogniem i Mieczem a na zakończenie – wieczorne spotkanie integracyjne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz