9 czerwca 2014

Debata z aktywnymi uczestnikami wydarzeń Czerwca '89



2 czerwca Instytut Pamięci Narodowej Delegatury w Bydgoszczy wraz z Biblioteką Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego rozpoczęli debatę z aktywnymi uczestnikami wydarzeń Czerwca '89 : Ignacym Guentherem (poseł X kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego, wybranym w okręgu Chojnice. Należał później do Porozumienia Centrum. W latach 1998–2002 z listy AWS pełnił funkcję radnego powiatu chojnickiego), Stefanem Pastuszewskim (Sprawował mandat posła na Sejm RP I kadencji wybranego w województwie bydgoskim z ramienia Chrześcijańskiej Demokracji), Antonim Tokarczukiem (Od 1989 do 1991 sprawował mandat senatora I kadencji z listy Komitetu Obywatelskiego. Następnie od 1991 do 1993 był posłem I kadencji z listy POC, reprezentujący w parlamencie Bydgoszcz. Od 1990 do 1992 zajmował stanowisko wojewody bydgoskiego) i Andrzejem Wybrańskim (W 1989 został posłem X kadencji na tzw. Sejm kontraktowy. Był jedynym spośród 161 kandydatów Komitetu Obywatelskiego do Sejmu, który musiał walczyć o mandat w drugiej turze wyborów. Po porażce wyborczej w 1993 został zatrudniony przez Lecha Kaczyńskiego jako doradca prezesa Najwyższej Izby Kontroli).


Spotkanie odbyło się w ramach cyklu debat pt. „Wybory czerwcowe 1989 roku. Refleksje po 25 latach”, organizowanych przez gdański Oddział IPN m.in. w Elblągu, Gdańsku, Słupsku oraz Bydgoszczy. Debatę poprowadziła dr Kamila Churska - Wołoszczak (IPN w Bydgoszczy). Natomiast wszystkich zebranych powitał w imieniu J.M. Rektora Janusza Ostoja – Zagórskiego prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą prof. dr hab. Sławomir Kaczmarek.


Konferencja miała charakter okolicznościowy a zarazem była refleksją nad przemianami, które zostały zapoczątkowane przez wolne wybory. W trakcie spotkania poruszano zagadnienia związane, m.in.: z problemem typowania kandydatów, odpowiedzialnością za zorganizowanie solidarnościowo – opozycyjnego komitetu wyborczego. Zaproszeni goście opowiadali o kulisach ówczesnej kampanii i o tym jak udało się ją zorganizować. Dotknięto również takich kwestii, jak: zainteresowanie kandydatami przez Służbę Bezpieczeństwa, uczestnictwo funkcjonariuszy w spotkaniach przedwyborczych, czy też próby kontrolowania przez nich przebiegu kampanii. 




Wiele pytań odnosiło się do osobistych przeżyć, odczuć tamtego gorącego czasu przedwyborczego, a także do próby oceny swojego startu w wyborach. Każda z opowiedzianych historii przyniosła wiele ciekawych interpretacji ówczesnej sytuacji, spostrzeżeń i niejednokrotnie zabawnych wydarzeń i anegdot. 

W 25 rocznicę częściowo wolnych wyborów '89 roku, w holu Biblioteki UKW, postawiono symboliczną urnę, do której zamiast kart wyborczych mieliśmy okazję wrzucić życzenia dla Polski. 

  






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz