8 lipca 2014

Jubileusz 15-lecia Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW



Ostatniego dnia czerwca odbyła się uroczystość 15-lecia Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW. Otwarcie obchodów miało miejsce w Alejach Ossolińskich, gdzie prof. Adam Sudoł - dyrektor Muzeum, rektor UKW prof. Janusz Ostoja – Zagórski oraz kustosz Alei Dębów Józef Herold oznaczyli Dąb Wandy Poznańskiej, donatorki Muzeum i zarazem żony konsula generalnego II RP we Francji i w Wielkiej Brytanii – Karola Poznańskiego. Jest to aleja wielu zasłużonych osobistości. Wśród nich są artyści, ale do tej pory nie znalazł się między nimi ani doktor ani marchand. Jest to też pierwsze drzewo osoby, która z niezwykłej dobroci serca przekazała nam te wszystkie dary, osoby, która pokochała Bydgoszcz, choć nigdy tu nie była – powiedział Herold.





W 1997 r. Wanda Poznańska przekazała w darze dla ówczesnej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy cały dorobek swego życia. Stał się on podstawą do rozpoczęcia działań o powołanie dzisiejszego Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego Akademii Bydgoskiej im. Kazimierza Wielkiego. Według testamentu, sporządzonego w 1997 r. Wanda Poznańska przekazała naszej Uczelni historyczne, polskie meble będące wyposażeniem jej domu oraz pokaźną kolekcję swoich obrazów. Kopia jej testamentu znajduje się w Muzeum.

Dar Poznańskiej zainicjował i zachęcił innych rodaków rozsianych po całym świecie do przekazywania pamiątek do Muzeum. Za swoją pracę społeczną i charytatywną ofiarodawczyni otrzymała wiele odznaczeń i wyróżnień, m.in. od władz kanadyjskich, polskich i brytyjskich. W Kanadzie odznaczono ją medalami: Za Zasługi dla Miasta Bydgoszczy oraz Za Zasługi dla Wyższej Szkoły Pedagogicznej.

Gościem Honorowym Jubileuszu była Leokadia Majewicz – sybiraczka i emigrantka wojenna. Ponadto uczestnikami uroczystości byli pracownicy MSZ (w imieniu Radosława Sikorskiego), przedstawiciele Ambasady Republiki Peru w Warszawie, Konsul Honorowy Republiki Peru w Toruniu, parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych i miasta, instytucji, społeczność uniwersytecka, współtwórcy, przyjaciele, donatorzy Muzeum a także mieszkańcy miasta i regionu.





Puchary wdzięczności otrzymali: Minister Radosław Sikorski, Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, Jego Magnificencja Rektor prof. Janusz Ostoja-Zagórski, byli rektorzy oraz prezydenci miasta, a także osoby prywatne. 


Jako pamiątkę dla Muzeum, na ręce dyrektora muzeum prof. Adama Sudoła, przekazano prezenty i okolicznościowe upominki.






Jubileusz stał się idealną okazją do otwarcia wystawy kolekcji dzieł sztuki państwa Poznańskich, która prezentowana była w Pracowni PAMIĘCI BYDGOSZCZAN I REGIONU Biblioteki UKW. Głównie są to: rodzinne meble oraz cenne obrazy wybitnych polskich i europejskich mistrzów m.in. dzieła Wyspiańskiego, Fałata, Boznańskiej, Gersona, Gottlieba, a także bogate archiwum domowe.






W Bibliotece można było również oglądać wystawę zatytułowaną „90-lecie stosunków Polska – Peru”, którą Ambasada Republiki Peru w Warszawie przekazała do Muzeum.



Zaproszeni Goście mieli także okazję obejrzeć nowe nabytki zgromadzone w Muzeum.
Częścią artystyczną uroczystości był występ skrzypka – Nikolaya Grabovskiego, który zaprezentował utwory I. J. Paderewskiego.





Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW za szczególne zasługi dla Miasta Bydgoszczy zostało odznaczone Medalem Prezydenta Miasta Bydgoszczy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz