16 listopada 2014

Wieczór Historyczny w ramach obchodów XXI Dni Austrii - relacja


5 listopada 2014 r. w sali Pamięci Bydgoszczan i Regionu odbył się Wieczór Historyczny w ramach obchodów XXI Dni Austrii. Spotkanie poświęcone 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej wspominany był poprzez słowa, muzykę oraz obrazy i zdjęcia.

21. edycja Dni Austrii odbyła się pod patronatem honorowym Ambasadora Republiki Austrii w Polsce dr. Tomasa Buchsbauma, Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Ewy Mes, prezydenta miasta Bydgoszczy Rafała Bruskiego, program realizowany był dzięki wsparciu finansowemu Miasta Bydgoszcz. Organizatorem obchodów było Towarzystwo Polsko-Austriackie Oddział w Bydgoszczy we współpracy z Austriackim Forum Kultury w Warszawie, Urzędem Miasta Bydgoszczy oraz Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Prowadząca spotkanie pani Emilia Czekała powitała gości: Ambasadora Republiki Austrii w Polsce Ekscelencję dr. Tomasa Buchsbauma, przedstawiciela Polonii Wiedeńskiej Sergiusza Nolle, Konsula Honorowego Republiki Austrii w Bydgoszczy Krzysztofa Wojtkowiaka, Wicewojewodę Kujawsko-Pomorskiego Zbigniewa Ostrowskiego, z-cę prezydenta miasta Bydgoszczy Grażynę Ciemniak, przedstawicielkę Rady Miasta Bydgoszczy Bernadetę Różańską-Majchrzak, przedstawiciela zarządu głównego Towarzystwa Polsko-Austriackiego w Warszawie prof. dr. hab. Marka Żukowskiego, Prorektora ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą prof. dr. hab. Sławomira Kaczmarka, wieloletniego sympatyka i przyjaciela Austrii i Towarzystwa Polsko-Austriackiego Jana Szupińskiego, dyrektora wydziału Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Bydgoszczy Joannę Zataj - Ross.


Ambasador Tomas Buchsbaum w przemówieniu otwierającym spotkanie podkreślał wielokrotnie duże znaczenie Bydgoszczy: „ Jak ważne to miasto jest dla Austrii niech świadczy fakt, że 18 lipca 2014 r. został otwarty Honorowy Konsulat Republiki Austrii, […] że obaj ministrowie spraw zagranicznych Sebastian Kurz i Radosław Sikorski osobiście dokonali tego uroczystego otwarcia”. Powiedział również, że „Powodami, które sprawiają, że tak często przybywam do Bydgoszczy są Dni Austrii, elegancki Bal Wiedeński, w którym mogłem wziąć udział w styczniu tego roku oraz ta niestrudzona aktywność Towarzystwa Polsko-Austriackiego w szerzeniu austriackiej kultury i wiedzy na temat Austrii. Ja i mój kraj jesteśmy, Pani prezes Lubomirze Kubiak bardzo wdzięczni.” 
Odniósł się również do jubileuszy obchodzonych w Polsce: „Obecny rok jest szczególnym rokiem pamięci w Polsce. Świętujemy wiele jubileuszy, które mają związek z I wojną światową, II wojną światową, z likwidacją i wyzwoleniem narodowo-socjalistycznych obozów koncentracyjnych, jak i odzyskana wolność Polski i jej wstąpienie do Unii Europejskiej. Przywołując te ważne, ale i smutne jubileusze, wspominamy polskie, żydowskie i romskie ofiary. Jednak nie powinniśmy zapominać o pozytywnych aspektach jubileuszy, które doprowadziły Polskę do tak ważnej, znaczącej pozycji politycznej i gospodarczej, o której niektórzy mówią, że taką mocną pozycją Polska nie szczyciła się jeszcze nigdy w swojej historii.”


Wojewoda Zbigniew Ostrowski podkreślił znaczenie obchodów XXI Dni Austrii oraz zaakcentował ogromną rolę obecnych kontaktów polsko-austriackich : „To jest piękna impreza, która przybliży nam kulturę, dokonania, historię tego pięknego kraju, z którym także nasze powikłane losy historyczne były w jakiś sposób związane. Nasza skomplikowana historia, szczególnie na południu kraju, była historią, która obeszła się z naszym państwem i z naszymi obywatelami, rodakami wyjątkowo łaskawie. Kultura na południu Polski się rozwijała, pozwalała nam przetrwać trudne lata zaborów. Oczywiście trzeba patrzeć na historię, ale myśleć o przeszłości i teraźniejszości. Ta teraźniejszość oznacza również w naszych kontaktach polsko-austriackich dobry czas. Austria jest 9. partnerem handlowym jeżeli chodzi o Polskę. Ta pozycja jest niezwykle mocna. Gdybyśmy trochę bliżej zainteresowali się tym, jak aktywność gospodarcza Austrii przejawia się na terenie naszego województwa, to wielu byłoby zaskoczonych, ile inwestycji realizowanych jest w naszym województwie z udziałem kapitału austriackiego.”


Grażyna Ciemniak przypomniała, że obchody Dni Austrii rozpoczęły się 22 października a ich inauguracja powiązana była z 20-leciem Towarzystwa Mozartowskiego w Bydgoszczy, które zostało uhonorowane najwyższym wyróżnieniem prezydenta Miasta Bydgoszczy. Podczas Wieczoru Historycznego, jak powiedziała „spotykamy się z okazji rocznicy 100-lecia wybuchu I wojny światowej i to połączenie historii z kulturą, historii z teraźniejszością jest wspaniałym powiązaniem tego, czego oczekujemy od nas, żeby promować zarówno kulturę, historię, teraźniejszość Austrii w Polsce i Polskę w Austrii.”


Głos zabrał również Marek Żukowski - przedstawiciel prezydium zarządu głównego Towarzystwa Polsko-Austriackiego w Warszawie. Podziękował i pogratulował wspaniałej działalności wszystkim członkom Towarzystwa na Ziemi Kujawsko-Pomorskiej, podkreślając, że Oddział bydgoski należy do najlepszych w naszym kraju.


Sławomir Kaczmarek, jako prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą zauważył coraz intensywniejszą i ciekawszą dla obu stron współpracę na poziomie naukowym, badawczym oraz na płaszczyźnie możliwości wykorzystania potencjałów intelektualnych zarówno w Austrii, jak i w Polsce. Bardzo ważne, że ma to przełożenie na to, co dzieje się w murach uniwersytetu, w pracowniach, w laboratoriach badawczych, i na to co wydaje się najistotniejsze, bo na lepsze życie dla nas wszystkich.


Na koniec oficjalnego otwarcia Wieczoru Historycznego zabrała głos pani prezes Towarzystwa Polsko-Austriackiego Lubomira Kubiak, która wspominała: „byliśmy mile zaskoczeni i dumni, kiedy podczas święta narodowego Austrii, które miało miejsce 24 października w Warszawie, w Muzeum Kolekcji Jana Pawła II w Warszawie, gdzie odbywał się wielki bankiet, wielka uroczystość, na której było bardzo wiele osobistości, dyplomatów, konsulów, ambasadorów innych narodów i działaczy stowarzyszeń międzynarodowych, podczas swojego przemówienia, którym otwierał uroczystość Pan Ambasador Tomas Buchsbaum, padło trzy razy słowo Bydgoszcz. Dziękujemy bardzo za to uznanie, za tę sympatię do nas i Bydgoszczy.” Pani prezes wyraziła również swoją radość i dumę, że członków bydgoskiego oddziału towarzystwa nazywa się „Herzen Österreicher” , czyli „Austriacy sercem”.


Po zakończonej części oficjalnej otwarcia obchodów XXI Dni Austrii w Bibliotece UKW, prelekcję historyczną pt. „Koniec pewnej epoki” wygłosił prof. Zdzisław Biegański z Zakładu Dydaktyki Historii i Edukacji Europejskiej z UKW.



Kolejnym punktem programu był recital dwojga znakomitych absolwentów bydgoskiej Akademii Muzycznej. Wystąpiła Karolina Maczek-Rynkowska, która śpiewała nie tylko ze znakomitymi artystami polskimi na terenie całego naszego kraju, ale ma również na swoim koncie występy za granicą. Występowała we Wiedniu, w Londynie a także w Sydney. Akompaniował jej ceniony bydgoski pianista Rafał Tworek, pedagog Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.



Trzecim punktem programu było uroczyste otwarcie wystawy „Gorączkowa cisza przed burzą – czas przed rokiem 1914”, przygotowanej przez Europa Integration Ӓusseres w Wiedniu, której dokonał Ekscelencja Ambasador Tomas Buchsbaum oraz z-ca prezydenta Grażyna Ciemniak.
Ambasador otwierając wystawę, określił ją, że „jest próbą spojrzenia na bardzo ważne, kulturowe, duchowe, ideologiczne nurty w Austrii w przeddzień wybuchu I wojny światowej. Patrząc wstecz, niektórzy określili ten czas jako cisza przed burzą, ale jednak to nie była cisza. To była bardzo ciekawa faza, która była ostatnim krokiem w dziedzinie kultury, na płaszczyźnie społecznego życia w Austrii, ostatnim krokiem przed nastąpieniem nurtu nowoczesnego. Wszystko to działo się w europejskiej metropolii, w mieście Wiedeń, który na tamte czasy był 7 największym miastem świata i 4 największym w Europie. Było to miasto multikulturowe, multietyczne i multireligijne. Był nazywany „Złotym Wiedniem” przełomu wieków.”


Zabrała głos także Grażyna Ciemniak, która powiedziała, że: ”Ta wystawa jest najlepszym przykładem dobrej edukacji w praktyce, niech ona służy studentom, młodzieży i wszystkim którzy będą ją odwiedzać.”



Po części oficjalnej zaproszono gości do zapoznania się z wystawą oraz poczęstowano lampką wina.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz