16 grudnia 2014

Spotkanie podsumowujące "Przygotowanie publikacji Sztambucha Witolda Bełzy (1886-1955)"



10 grudnia odbyło się spotkanie poświęcone podsumowaniu realizacji zadania „Przygotowanie publikacji Sztambucha Witolda Bełzy (1886-1955)”. 

Dr Witold Bełza (1886-1955) był dyrektorem Biblioteki Miejskiej w Bydgoszczy w latach 1920-1939 i 1945-1952. W okresie międzywojennym był animatorem życia kulturalnego w Bydgoszczy. Zainicjował budowę pomnika Henryka Sienkiewicza, pomógł w stworzeniu pracowni dla artysty Jerzego Rupniewskiego, roztoczył opiekę nad Biblioteką Bernardyńską.
Sztambuch otwiera w 1889 r. wpis Teofila Lenartowicza, dalej w kolejnych latach pojawiają się wpisy znakomitości polskiej elity intelektualnej, m.in. literatów – Stanisława Przybyszewskiego, Józefa Weyssenhoffa, Władysława Bełzy, Kornela Makuszyńskiego; bibliotekarzy i bibliofilów – Stefana Demby, Michała Pawlikowskiego, Aleksandra Brucknera, Zuzanny Rabskiej; historyków i literaturoznawców – Wojciecha Kętrzyńskiego, Antoniego Małeckiego, Wilhelma Brzuchnalskiego, Józefa Kallenbacha; muzyków (zapiski nutowe) – Feliksa Nowowiejskiego i Ludomira Różyckiego. 
Sztambuch zawiera ponadto 16 odręcznych rysunków, akwarel i grafik znakomitych polskich artystów, m.in. Karola Mondrala, Jerzego Rupniewskiego, Franciszka Kostrzewskiego, Konstantego Laszki, Karola Millera. Grafika Karola Mondrala była prezentowana w 2013 r. na wystawie w Paryżu. Sztambuch Witolda Bełzy został przekazany do Biblioteki WSP w 1982 roku przez syna Stanisława Bełzy. Odręczny wpis Stanisława Bełzy mówi : 

„Życzeniem moim jest, aby sztambuch Ojca mojego śp. Witolda Bełzy - tak związany z działalnością Jego i Bydgoszczy znalazł się w zbiorach Biblioteki tutejszego WSP w Bydgoszczy. Co jest potwierdzone własnoręcznym podpisem.” 


Patronat nad zadaniem powzięła Fundacja dla Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Projekt został dofinansowany z Urzędu Miasta Bydgoszcz. 

Spotkanie poprowadziła pani dyrektor dr Aldona Chlewicka.



Prace nad przygotowaniem Sztambucha trwały od połowy 2014 roku. Zespół pracujący nad opracowaniem zawartości pamiętnika Bełzy to: dr hab. Piotr Siemaszko, dr hab. Marek Kurkiewicz, pani dr Beata Morzyńska-Wrzosek, prof. Dariusz Markowski, dr Iwona Jastrzębska-Puzowska, prof. dr. hab. Bernard Mendlik z zespołem. 


Pierwszym etapem działań było zeskanowanie Sztambucha Witolda Bełzy. Prace nad zeskanowanym materiałem polegały w pierwszej kolejności na identyfikacji autorów wpisów. Kolejny zadaniem było odczytanie tekstów, szczególnie literackich, bo one są najbardziej obszerne. Później przystąpiono do opracowania tych tekstów. 


Piotr Siemaszko powiedział: „Nazwiska, które znalazły się w sztambuchu, ranga tych postaci, świadczą o tym, że ten sztambuch jest jednocześnie źródłem pewnej wiedzy o kulturze nie tylko naszego regionu, ale i Polski przełomu XIX i XX wieku, i to tej kultury o najwyższej randze. To jest bardzo interesujący, ważny i wartościowy dokument z wielu względów”.

Praca składać się będzie z 4 części przygotowanych przez autorów: 
Cz. 1- słowo wstępne z życiorysem i okolicznościami powstania „Sztambucha”- dr Aldona Chlewicka.
Cz. 2 – reprodukcje 71 stron „Sztambucha” uzupełnione drukowanymi tekstami i notami o autorach oraz okolicznościach wpisu.
Cz. 3 – omówienie wpisów wg obszarów działalności: artyści - prof. Dariusz Markowski (UMK w Toruniu); historycy i literaturoznawcy – dr Beata Morzyńska, muzycy – Prof. Mendlik, bibliotekarze i bibliofile – dr Aldona Chlewicka.
Cz. 4 – indeks.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz