16 października 2015

„Dopalacze – zagrożona młodzież i skuteczne metody interwencji" - relacja z konferencji.



5 października 2015 r. w Bibliotece UKW odbyła się ogólnopolska konferencja: „Dopalacze – zagrożona młodzież i skuteczne metody interwencji”. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach kampanii „Dopalacze kradną życie”. Organizatorami konferencji byli: Polskie Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii Odział w Bydgoszczy, Urząd Miasta Bydgoszczy i Kujawsko-Pomorska Komenda Wojewódzka Policji. W konferencji uczestniczyli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Pomorskiego Centrum Toksykologii, policji oraz samorządów regionu i szkół.



Gościł również prezydent Bydgoszcz Rafał Bruski.




Konferencję otworzył Przewodniczący Zarządu Polskie Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii Oddział w Bydgoszczy Robert Rejniak, który przywitał zaproszonych gości i prelegentów.

Celem konferencji było przedstawienie sprawdzonej strategii interwencji wobec młodych ludzi, którzy używają dopalaczy, narkotyków oraz innych substancji psychoaktywnych. Program ten noszący nazwę „FreD goes net” jest programem profilaktyki selektywnej, wdrożony w Polsce po raz pierwszy przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii w ramach projektu międzynarodowego realizowanego latach 2007-2010. Jest rekomendowany przez Komisję Zdrowia UE, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii przy MZ w Warszawie, oraz wspierany finansowo przez samorządy wojewódzkie i gminne. Pionierami w naszym województwie jest Bydgoszcz, Toruń, Nakło nad Notecią. 

Minister Spraw Wewnętrznych Teresa Piotrowska wręczyła Dyrektorowi Gabinetu Politycznego MSW Bartoszowi Lobie i Komendantowi Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy nadinsp. Krzysztofowi Zgłobickiemu wyróżnienia za długoletnie zaangażowanie w upowszechnianiu i realizację programu FreD goes net”. 

Adresatem programu są młode osoby w wieku 14-21 lat, które używają substancji psychoaktywnych w sposób okazjonalny lub szkodliwy. Program nie jest przeznaczony dla osób uzależnionych oraz używających takich substancji jak opiaty. Program jest oparty na metodzie krótkiej interwencji profilaktycznej, prowadzony jest w formie warsztatów z wykorzystaniem metod i założeń dialogu motywującego. Celem zajęć jest podniesienie wiedzy uczestników na temat szkodliwości używania substancji psychoaktywnych oraz zachęcenie ich do oceny indywidualnego ryzyka używania substancji psychoaktywnych oraz w efekcie do zmiany postaw i zachowania – ograniczenia używania substancji lub abstynencji.

Bydgoszcz jest pierwszym miastem w Polsce, w którym od 2009 roku ruszyły grupy Fred, początkowo jako wspólny projekt Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii i UE, a od 2010 roku jako projekt Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii. Do tej pory programem objęto ok. 700 młodych bydgoszczan. Obecnie program realizowany jest w kilkudziesięciu polskich miastach.


[fot. Andrzej Obiała]

1 komentarz: