18 listopada 2015

Otwarcie wystawy poplenerowej FUNKA 2015



W Bibliotece UKW, 4 listopada 2015 roku, odbył się wernisaż POPLENEROWEJ WYSTAWY MALARSTWA 32 OGÓLNOPOLSKIEGO PLENERU DLA PROJEKTANTÓW, który to odbył się w Funce nad Jez. Charzykowskim.

Zaprezentowano prace pięciu malarzy:  Henryka Głowacza, Cecylii Janeczek-Matuszewskiej, Janusza Macieja Kochanowskiego, Zbigniewa Papke oraz Jadwigi Kotlarczyk, która nie była obecna. Artyści wspominali nie tylko plenery w Funce, ale również w Charzykowach, Bachorzu, Małych Sworach, Dużych Sworach.  




„Organizatorem plenerów jest Bydgoski Okręg Związku Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa, który powstał w 1984 r. Skupił projektantów różnych dyscyplin plastycznych. Nowo wybrany Zarząd postanowił zainaugurować początek swojej działalności organizacją pleneru artystycznego innego w charakterze od już istniejących. Tak narodził się Ogólnopolski Plener dla Projektantów pod hasłem Przetworzenie funkcji w formę, a obejmujący dwie dyscypliny: projektowanie oraz malarstwo. Idea pleneru uzyskała aprobatę Zarządu Głównego Związku i wzbudziła duże zainteresowanie członków skupionych w dziesięciu okręgach. Plenery początkowo finansował Zarząd Główny, dotacji również udzielał Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy. Program plenerów zainteresował firmy promujące Europlakat: Outdoor z Warszawy, Euro Plakat z Poznania, firmę komputerową Saba z Bydgoszczy i inne. Sponsorowanie plenerów przez te firmy trwało do momentu wprowadzenia zmian w systemie podatkowym, kiedy zlikwidowano możliwość odpisów od podatku na rzecz kultury. Początkowo plenery odbywały się w różnych miejscowościach. Od 1993 roku umiejscowiły się w Ośrodku Miko-tur w Funce w Borach Tucholskich i odbywają się w tym miejscu po dzień dzisiejszy. Komisarzami plenerów byli: Waldemar Kornacki, January Gaca, Ryszard Schneider, Wiesław Borożyński, Halina Krzemkowska, Andrzej Tomczyk i od wielu lat Janusz Maciej Kochanowski. W pierwszym dwudziestoleciu działań plenerowych powstało szereg interesujących realizacji z zakresu projektowania wnętrz, plakatu, grafiki reklamowej, form przemysłowych i meblarskich oraz wiele ciekawych prac malarskich, powoływane było jury oceniające i nagradzające najlepsze projekty. Początkowo w plenerach uczestniczyło bardzo liczne grono artystów z Polski, Serbii, Czarnogóry, Litwy, Rosji. Kłopoty finansowe zmusiły organizatorów do ograniczania ilości zapraszanych twórców. Jednocześnie skrócono czas trwania tych spotkań artystycznych (z 30 do 20 dni) i stały się one tylko i wyłącznie plenerami malarskimi. W ostatnim dziesięcioleciu plenery odbywały się dzięki dotacjom Urzędu Miast Bydgoszczy i własnym wkładom finansowym uczestników. We wrześniu 2015 roku odbył się XXXII plener, i mam nadzieję, że nie ostatni - tu ukłon w stronę Urzędu Miasta w Bydgoszczy.”

Komisarz pleneru Janusz Maciej Kochanowski


Hanna Strychalska zwracając się do artystów powiedziała: „dziękuję za to, że podejmujecie co roku trud uczestnictwa w tych plenerach, że je współorganizujecie, współfinansujecie. Dzięki Wam, duże plenery, które miały za zadanie projektowanie na rzecz przemysłu, które były związane z tematem reklamy, teraz są już czysto malarskimi plenerami i dzięki Wam one żyją. Gdy się obserwuje przemiany, jakie zachodzą w dziedzinie kultury w środowisku bydgoskim, warunki, w jakich tworzycie,  to nie będzie zbyt wielkim słowem określenie Waszej postawy jako wręcz heroicznej. Dziękuję za ten heroizm, za to trwanie przy czynnym malowaniu, również w plenerze. […] Przypomniała mi się Pana [Janusza Macieja Kochanowskiego] dawna wypowiedź, której sens był taki:  jeździmy na plenery,  ponieważ potrzebujemy ożywienia, szukamy żywej i pełnej blasku barwy, w podtekście my artyści sztuki użytkowej. Patrząc dzisiaj na te obrazy, pomyślałam, że znajdujecie ją dziś w tej małej sali kameralnej, w tym życzliwym gronie, w większości złożonego z osób znających Waszą twórczość już od wielu lat. Wasze obrazy błyszczą kolorem, barwą, różnorodnością formy, którą wyraża Waszą indywidualność. Nie można im się oprzeć, nie można ich nie zauważyć.”













Więcej zdjęć w GALERII

Janusz Maciej Kochanowski
ur. w 1937 roku, pracuje twórczo od 1961 roku. W 1963 roku otrzymał dyplom architekta wnętrz w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, monumentalnym, projektowaniem architektury wnętrz, grafiką reklamową, rysunkiem satyrycznym, projektowaniem form przemysłowych oraz wystawiennictwem. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych. Uczestniczył w ok. 140 wystawach zbiorowych -ogólnopolskich, okręgowych i zagranicznych (Dania, Rumunia, Finlandia, Francja, Węgry, Litwa, Niemcy). Jego obrazy znajdują się w zbiorach muzeów oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą. Twórca wielu projektów wnętrz hoteli, sanatoriów, biurowców, restauracji, kin oraz wykonawca kilkunastu monumentalnych kompozycji mozaikowych. Laureat wielu nagród Г wyróżnień z zakresu malarstwa, architektury wnętrz i projektowania form przestrzennych. Od 1968 roku pełnił różne funkcje w Zarządzie Głównym i Zarządzie Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków. W latach 1991-1994 prezes Zarządu Głównego ZPAP - Polska Sztuka Użytkowa, a od 1995 roku do chwili obecnej jego wiceprezes. Od 1985 roku jest także prezesem ZPAP -Polska Sztuka Użytkowa w Bydgoszczy. Za działalność twórczą i społeczną odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, odznaką honorową Zasłużony Działacz Kultury, Nagrodą Wojewody Bydgoskiego oraz Medalem Prezydenta Bydgoszczy.

Henryk Głowacz
Studiował grafikę i malarstwo u profesorów Aleksandra Raka i Leona Dołżyckiego w Katowicach, filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskał w 1961 r. Zajmuje się malarstwem i grafiką użytkową, bierze udział w wystawach okręgowych, krajowych i międzynarodowych. Mieszka i pracuje twórczo w Bydgoszczy.

Cecylia Janeczek Matuszewska
Studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu w pracowniach prof. Tymona Niesiołowskiego i prof. Stanisława Borysowskiego. Dyplom uzyskała w 1961 r. Uprawia malarstwo i rysunek. Jest autorką dziewięciu wystaw indywidualnych. Uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych organizowanych w kraju i za granicą. Prace jej znajdują się w zbiorach muzeów i instytucji oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Mieszka i pracuje twórczo w Bydgoszczy.

Jadwiga Kołlarczyk
W latach 1956 - 1958 studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Przez wiele lat zajmowała się tkaniną artystyczną (1985 -Wystawa Rzemiosł Artystycznych w Getyndze). Obecnie uprawia malarstwo sztalugowe. Uczestniczyła w licznych wystawach zbiorowych toruńskiego i bydgoskiego środowiska plastycznego. Prace jej znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Mieszka i pracuje twórczo w Toruniu.

Zbigniew Papke
Urodzony w 1936 r. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Uprawia działalność twórczą w dziedzinie malarstwa i grafiki wydawniczej. Na działalność twórczą składa się 20 wystaw indywidualnych, udział w 37 wystawach ogólnopolskich, udział w 10 wystawach za granicą.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz