25 kwietnia 2016

„Bydgoszcz przez wieki. Dzieje mieszkańców” - konferencja z okazji 670-lecie Bydgoszczy



670 lat temu nadano Bydgoszczy prawa miejskie. Z tej okazji, 21 kwietnia 2016 r., w murach Biblioteki UKW, odbyła się konferencja popularno-naukowa pt.: „Bydgoszcz przez wieki. Dzieje mieszkańców”. Inicjatorami i organizatorami wydarzenia byli: Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Bydgoszczy, Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych UKW, Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, Biblioteka UKW, Urząd Miasta Bydgoszczy oraz Towarzystwo Inicjatyw Kulturalnych. W Radzie Naukowej Konferencji zasiedli: prof. dr hab. Włodzimierz Jastrzębski, prof. dr hab. Zbigniew Zyglewski, dr Stefan Pastuszewski, mgr Jerzy Derenda oraz mgr Sławomir Łaniecki. 
Dr Stefan Pastuszewski otworzył konferencję i określił ją mianem jubileuszowej, która niesie ze sobą refleksję naukową nad dziejami naszego miasta. Dodał również: „[…] Bydgoszczanie od lat tworzą wspólnotę osób zainteresowanych, zatroskanych i myślących o tym mieście. Dzisiaj będziemy mówić o mieście, o jego przeszłości, ale też wyciągać wnioski na przyszłość.” 


Gośćmi, którzy przybyli no to wydarzenie byli: zastępca Prezydenta miasta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz, doradca Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Jacek Karczewski, Dziekan Wydziału Humanistycznego, Rektor elekt UKW prof. dr hab. Jacek Woźny, Dyrektor Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych UKW prof. dr hab. Jacek Maciejewski, Dyrektor Muzeum Okręgowego im. L. Wyczółkowskiego dr hab. prof. UMK Michał Woźniak, Prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, laureat medalu J. Sulimy-Kamińskiego Jerzy Derenda, przedstawiciel Biura Kultury Bydgoskiej Radosław Chmara. 



Głos zabrało kilku gości, między innymi Mirosław Kozłowicz, który w swoim wystąpieniu powiedział: „ […] Dzisiaj świętujemy 670. urodziny naszego miasta. Jest to ogrom czasu, ogrom wydarzeń i historycznych okresów. Kluczem do wielu sukcesów naszego miasta byli od zawsze ludzie, Bydgoszczanie, przyjaciele Bydgoszczy, dla których ten mały skrawek ziemi był największym dobrem i najważniejszym obowiązkiem. Dzisiaj spotykamy się właśnie w takim gronie – przyjaciół Bydgoszczy. […] Z okazji tak wyjątkowego jubileuszu życzę Nam wszystkim, Bydgoszczy przyjaznej, takiej, z której można być zawsze dumnym, Bydgoszczy odważnej, ambitnej i nowoczesnej, wpisującej się w najważniejsze karty rozwoju Polski i Europy. Bądźmy więc dla siebie życzliwi i odnajdujmy zawsze wspólne cele, budując miejską wspólnotę realnych planów, mądrych nadziei i ambitnych marzeń.” 


Włodzimierz Jastrzębski wyjaśnił co stanowiło inspirację do zorganizowanie takiego spotkania: „Pomysł zorganizowania konferencji zrodził się, aby spopularyzować Bydgoszcz i prace nad Encyklopedią Bydgoszczy. Prace te trwają już 12 lat. […] W 2011 roku ukazał się pierwszy tom. Aktualnie przygotowywany jest tom drugi. Przechodzi korekty, prace redakcyjne. […] Pracujemy już nad trzecim tomem. […] Wychodząc z założenia, że dwie trzecie encyklopedii jest już gotowe, postanowiliśmy zaprezentować, przede wszystkim drugi z tomów, który jest jeszcze nieznany, ale również uzupełnić o działy z tomu pierwszego, jak i planowanego trzeciego. Konferencja jest więc przeglądem tego, nad czym pracujemy i będzie miała charakter prezentacji […] poszczególnych działów encyklopedii. […]” 


Dwunastu prelegentów zaprezentowało swoje wykłady, które dotyczyły różnej sfery życia Bydgoszczy. 









Imprezą towarzyszącą było otwarcie wystawy „Bydgostiana”. Prezentowane przedmioty pochodzą z prywatnej kolekcji Marka K. Jeleniewskiego, jednej z największych znajdujących się w prywatnych rękach. 





Organizator wystawy Marek Jeleniewski powiedział m.in. : „To jest efekt zbiorów kilkudziesięciu lat. Zawarłem w gablotach dorobek pracy kilku pokoleń bydgoszczan. W związku z 670. rocznicą Naszego miasta postanowiłem pokazać, że każdy z nas, ma jakąś cząstkę, jakiś udział w tym, że mamy 670 lat. Efekty tego udziału, nośniki pamięci Bydgoszczan utrwalone są w wystawionym materiale. […] Moją intencją było również pokazanie, że każda rzecz może mieć wartość […], bo to jest dowód na to, że Tu byliśmy, jesteśmy i będziemy, to są materialne dowody Naszego istnienia. […] Jest to maleńka reprezentacja każdej dziedziny, […]kondensat tego, co się działo w przeszłości w Bydgoszczy, i tego, co przez te wszystkie lata dokonaliśmy.” (Więcej o wystawie – kliknij tutaj.) 

WIĘCEJ ZDJĘĆ - TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz