18 kwietnia 2016

Jakub Ćwiek w Bibliotece UKW



Kolejne już spotkanie z cyklu "Wrota wyobraźni: Akademickie Spotkanie z Literaturą" za nami. Tym razem, 13 kwietnia 2016 r. gościł u nas Jakub Ćwiek ze swoją premierową powieścią „Grimm City. Wilki”. 


Jakub Ćwiek - polski pisarz, publicysta i konferansjer, działacz fandomu. Studiował kulturoznawstwo. Debiutował literacko w 2005 roku zbiorem opowiadań "Kłamca". Charakterystyczną cechą twórczości Jakuba Ćwieka są liczne nawiązania do popkultury: książek, filmów, seriali, utworów muzycznych czy rozmaitych mitologii. W maju 2010 roku zaczął prowadzić warsztaty literackie. Za opowiadanie „Bajka o trybach i powrotach” otrzymał Nagrodę im. Janusza A. Zajdla w kategorii opowiadanie za rok 2011. Przyznano mu także nominację w kategorii Twórca Roku do Śląkfy za rok 2012. Jest silnie związany z fandomem, często odwiedza wiele polskich konwentów. Dawniej członek, wiceprezes oraz opiekun sekcji teatralnej Słudzy Metatrona w Śląskim Klubie Fantastyki. 4 listopada 2012 roku został honorowym członkiem Zielonogórskiego Klubu Fantastyki Ad Astra. 24 grudnia 2015 roku miała miejsce premiera „Bangarang Magazine”, miesięcznika wydawanego przez Jakuba Ćwieka, zawierającego premierowe opowiadania oraz warsztaty pisarskie. 

W dyskusji brali udział: 
dr hab. prof. nadzw. Ewa Górecka (IFPiK UKW), 
dr hab. prof. nadzw. Piotr Zwierzchowski (IFPiK UKW), 
dr hab. Mariusz Guzek (ZSPiKS UKW).


Spotkanie uświetnili: brawurową recytacją fragmentów powieści Michał Zdeb oraz klimatyczną grą na gitarze Jędrzej Kubiak. 



Na spotkanie przybyło wielu fanów zarówno tego rodzaju literatury, jak i samego autora. 


Prowadzącym spotkanie był Adam Wierzbanowski. 


Bohater na jedno z pytań, które brzmiało: Jak to się stało, że postanowiłeś rozpocząć nowy cykl i dlaczego akurat taki? Odpowiedział: „Myślę, że po prostu przyszedł już na to czas. To jest historia, która chodziła za mną już dosyć długo. Natomiast cały czas chciałem dojrzeć jako autor do tego, żeby skonstruować swój własny świat. Do tej pory posługiwałem się naszą rzeczywistością i po prostu, jak to w gatunku „urban fantasy”, wplatałem w naszą rzeczywistość elementy nadnaturalne. Teraz stwierdziłem, że spróbuję zrobić to, z czym borykali się przez lata autorzy pokroju Tolkiena, czyli skonstruować własny świat. […]”


Po spotkaniu był czas na autografy, wspólne zdjęcia i krótką rozmowę z autorem.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz