7 września 2016

Otwarcie wystawy „Mannheim! Historia opowiedziana w porównawczych widokach”



5 września, w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, dokonano uroczystego otwarcia wystawy zatytułowanej „Mannheim! Historia opowiedziana w porównawczych widokach”, zorganizowanej z okazji 25 lat partnerstwa miast Mannheim i Bydgoszczy. 
Spotkanie otworzyła dyrektor Biblioteki UKW dr Aldona Chlewicka oraz Piotr Pilkowski, wiceprzewodniczący Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w Mannheim.



Gości przywitała Gisela Medzeg, przewodnicząca Niemiecko-Polskiego Towarzystwa w Mannheim. Wśród przybyłych znaleźli się m.in.: nadburmistrz Mannheim Peter Kurtz z małżonką, zastępca prezydenta Miasta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz, Prorektor ds. Nauki prof. dr hab. Jarosław Burczyk, Konsul Honorowy Republiki Federalnej Niemiec w Bydgoszczy dr Jarosław Kuropatwiński, prezes Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Bydgoszczy Danuta Szczepaniak-Kucik, dyrektor Muzeum Okręgowego im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy prof. dr hab. Michał Woźniak, Jan Szopiński, Wiesław Trzeciakowski.




Zrealizowanie idei wystawy w Bydgoszczy, poświęconej partnerskiemu miastu Mannheim, możliwe było dzięki współpracy z Wiesławem Trzeciakowskim, pracownikiem Archiwum Państwowego w Bydgoszczy, który umożliwił kontakt z dyrektorem tegoż archiwum. Bliźniacza wystawa poświęcona Bydgoszczy, która miała odbyć się w Archiwum Miejskiego w Mannheim, ze względu na przebudowę gmachu, planowana jest w późniejszy terminie. Wystawy poświęcone dwóm partnerskim miastom, mają na celu przybliżyć mieszkańców obu aglomeracji. 


Jako pierwszy z gości głos zabrał nadburmistrz Mannheim Petera Kurtz, dziękując wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie wystawy. Przedstawił w kilku zdaniach krótką, bo za ledwie 400-letnią historię miasta, skupiając się na wpływach zewnętrznych, które ukształtowały i nadały charakter miastu w widoczny i odczuwalny sposób po dziś dzień. Miasto powstało jako twierdza i obiekt militarny. Potem była to druga co do wielkości rezydencja barokowa w Niemczech. Następnie Mannheim był miastem handlowym i portowym. Obecnie ma charakter przemysłowy. Wystawa stanowi refleksję nad tym, jak miasto powstawało oraz co i jakie wydarzenia miały na nie wpływ. Peter Kurtz ma nadzieję, że wystawa będzie nie tylko nauką i zaprezentowaniem miasta, ale również próbą porównania obu miast i ich rozwoju. 



Pani Iwona Waszkiewicz również podziękowała za inicjatywę zorganizowania wystawy, która, jak sama powiedziała – „…jest znakomitym uhonorowaniem 25 lat partnerstwa między miastami. […] Dla nas to wspaniała lekcja i informacja o partnerskim mieście.” 


Jan Szopiński, radny Miasta Bydgoszcz, przypomniał: „… w te dni obchodzimy 25-tą rocznicę podpisania porozumienia pomiędzy miastem Bydgoszcz a Mannheim. W dniu wczorajszym (4 września) Prezydent naszego miasta Rafał Bruski, odznaczył najwyższym miejskim odznaczeniem Pana nadburmistrza dr Petera Kurtza za działania, które […]czyni na rzecz wspólnej przyjaźni pomiędzy Bydgoszczą a Mannheim. Za jego osiągnięcia, i za to, co przez te lata mieliśmy szansę i okazje razem w Bydgoszczy doświadczać, w postaci współpracy gospodarczej, naukowej, kulturalnej, sportowej, współpracy z młodzieżą jeszcze raz, za to wszystko ślę podziękowania. […] Pan Burmistrz opiekuje się również wieloma miejscami pamięci narodowej. […] W obozie koncentracyjnym Sandhofen w Mannheim, co roku odbywają się uroczystości, którym Pan Burmistrz patronuje. Dzięki temu zaistniała na ziemi niemieckiej możliwość oddania hołdu wszystkim tym, którzy zginęli w tym obozie. Odznaczono również Panią Giselę Medzeg, urodzoną w Bydgoszczy. Pani Gisela stanowi ten rodzaj niemieckiego życiorysu, który udowadnia, że możliwe jest odkupienie za winy, i takie działanie na rzecz narodu niemieckiego, abyśmy mogli powiedzieć, że jesteśmy przyjaciółmi, że razem współdziałamy, że narody mogą ze sobą rozmawiać i współistnieć. […] Gratuluję jeszcze raz Niemiecko-Polskiemu Towarzystwu w Mannheim w postaci Pani G. Medzeg i Towarzystwu Polsko-Niemieckiemu w postaci Pani Danuty Szczepaniak-Kucik. Niech władze miasta sprzyjają tym dwóm organizacjom, bo one sprzyjają porozumieniu polsko-niemieckiemu, porozumieniu pomiędzy Bydgoszczą a Mannheim.” 



Pani przewodnicząca Gisela Medzeg podziękowała dyrekcji Biblioteki za duży wkład w organizację i przygotowanie wystawy oraz zaprosiła do Mannheim.


Po części oficjalnej zaproszono gości do zapoznania się z wystawą oraz wysłuchania krótkiego wykładu Pana Wiesława Trzeciakowskiego na temat swojego pobytu w Mannheim oraz książki pt. „Niemcy i Polacy w Bydgoszczy – nie tylko konflikty”. Książka jest prezentacją wykładu, wygłoszonego w języku niemieckim 26 lipca 2016 roku w Abendakademie w Mannheim dla grup polonijnych oraz niemieckich słuchaczy.











Na koniec Pani dyrektor biblioteki oprowadziła gości po gmachu książnicy uniwersyteckiej.




Więcej zdjęć - TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz