7 listopada 2016

Jakub Małecki z książką "Ślady" w Bibliotece UKW.



W miniony czwartek (03.11.2016), w ramach cyklu "Wrota wyobraźni: akademickie spotkania z literaturą", mieliśmy przyjemność spotkać się z Jakubem Małeckim. Było to drugie spotkanie z tym autorem, który tym razem, przyjechał z najnowszą książką "Ślady", mającą swoją premierą 28 września br. Jakub Małecki w styczniu tego roku gościł u nas z książką "Dygot", która to podbiła rankingi najlepszych minionego roku.

"Ślady" to : "Wielobarwny i zaskakujący kalejdoskop ludzkich życiorysów. Koniec świata za każdym razem wygląda inaczej. Jest pędzącą kulą, błyskiem szkła, odgłosem pukania do drzwi. Czasami nadchodzi w huku. Czasami cicho krąży wokół stołu. [...] 

Wojna, miłość, szaleństwo i wspomnienia. Mordercy, kochankowie, ofiary i szaleńcy. Kryminaliści, muzykanci, żołnierze oraz gwiazdy ekranu. Ludzie z wielkimi marzeniami i przeszłością, o której chcieliby zapomnieć. Ci, którzy żyją tylko w połowie i ci, którzy chcą żyć wiele razy.

A pośród nich coś, o czym żaden z nich nie ma pojęcia."

Jakub Małecki, pisarz, autor książek: Błędy (2008), Przemytnik cudu (2008), Zaksięgowani(2009), Dżozef (2011), W odbiciu (2011), Odwrotniak (2013), Dygot (2015), Ślady (2016). Napisał kilkanaście opowiadań ogłoszonych w prasie i w antologiach. Przełożył z języka angielskiego wiele pozycji, między innymi Brudne wojny Jeremy’ego Scahilla, Paryż wyzwolony Antony’ego Beevora, Moją prawdę Mike’a Tysona i zbiór korespondencji pod tytułem „Listy niezapomniane”. Publikował w „Newsweeku”, „Polityce”, Angorze”, „Znaku”, „Nowej Fantastyce” i „Tygodniku Powszechnym”.
Laureat nagrody Śląskiego Klubu Fantastyki w kategorii „Twórca roku”, dwukrotnie nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla.

Spotkanie otworzyła dyrektor Biblioteki UKW dr Aldona Chlewicka, wraz z współautorem spotkania Adamem Wierzbanowskim.



W dyskusji wzięła udział dr hab. prof. nadzw. Ewa Górecka (IFPiK UKW), dr hab. prof. nadzw. Maciej Chlewicki (IF UKW) oraz prof. dr hab. Piotr Zwierzchowski (IFPiK UKW).




Fragmenty powieści czytały: Maja Przyczyna oraz Patrycja Żak-Nowak (Biblioteka UKW). Oprawą muzyczną zajął się Jędrzej Kubiak. 




Jakub Małecki opowiadał o swoim rytmie, metodach i warsztacie pracy. Odpowiadał na pytania dotyczące m.in.: przemijania, piękna i brzydoty, zdolności obserwacji i wrażliwości na detale, zwyczajności i niezwyczajności otaczającego świata oraz celowości i przypadkowości osadzenia bohaterów w określonej przestrzeni. Pytany był o to, czy jest tam jakaś tajemnica, którą musimy odkryć, kim jest Ten, który mówi o kimś „mój”. Wreszcie skąd tytuł „Ślady”? czy chodzi o ślady, które ludzie zostawiają po sobie, czy to są zmiany, które po prostu są w świecie nieuchronne...





Goście jednomyślnie stwierdzili, że, „Ślady” to dzieło, które można potraktować jako zbiór osobnych opowiadań, jak i jedną całość - powieść. Poszczególne wątki łączy klamra początku i końca. Wątki bardzo zręcznie scalają się, punkty styczne są bardzo wyraźne, a poprzeplatane losy ludzi w miarę czytania, tworzą jedną, spójną całość. Te opowiadania mogłyby dziać się w innych miejscach i okolicznościach, dlatego tą powieść cechuje uniwersalizm. To co łączy te opowiadania, to wrażliwość na przestrzeń oraz czas - jego nieuchronny bieg i przemiana.




Ewa Górecka na koniec powiedziała, że „Ślady”, to lektura, w której przyglądając się drobnym śladom cudzego życia, widzimy własne życie i zastanawiamy się nad istnieniem jako takim, budzą refleksje nad całym życiem.


Po spotkaniu był czas na krótką rozmowę z pisarzem oraz autografy. 





Zapraszamy na kolejne spotkanie z Sylwią Chutnik, które już  9 grudnia 2016 r. 

Więcej zdjęć - TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz