8 listopada 2016

Marek Chełminiak z zabytkami Katedry Gnieźnieńskiej oraz skarbami Muzeum i Archiwum Archidiecezji Gnieźnieńskiej w Bibliotece UKW



7 listopada br. w Bibliotece UKW odbył się wykład z pokazem multimedialnym Marka Chełminiaka pt. "Skarby Katedry Gnieźnieńskiej". Wykład jest następstwem wydania albumu ze zdjęciami Marka Chełminiaka pt. „Źródło i dziedzictwo. Bazylika Prymasowska. Gniezno”, zrealizowanego na zamówienie Prymasa Polski z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski.
Prelekcja była zorganizowana w ramach XXXV Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.











zdj. Anna Jarczyńska

"Jego świat tworzą obrazy, uwiecznione na fotografii - tym razem stały się również wyjątkową pamiątką z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Znany bydgoski fotograf Marek Chełminiak przygotował album "Źródło i dziedzictwo. Bazylika Prymasowska Gniezno"[...] Jego zdjęcia znalazły się również na okolicznościowym banknocie Narodowego Banku Polskiego.

Fotografia to praca, ale i największa pasja Marka Chełminiaka. Znany bydgoski fotograf dotąd uwieczniał miasta regionu. Nie spodziewał się, że jego prace staną się przepustką do wyjątkowego zadania, związanego z rocznicą Chrztu Polski. 

Ponad 300 stron, a na nich kilkaset fotografii - przez ponad rok na prośbę Prymasa Polski ks. abpa Wojciecha Polaka powstawał niezwykły album "Źródło i Dziedzictwo. Bazylika Prymasowska Gniezno". - Ja mam na swoim koncie dużo albumów autorskich, bo i „Skarby Kujaw i Pomorza”, „Magiczna Bydgoszcz”, ale z albumem dla prymasa to było coś takiego, że zszokowany byłem - wyznaje Marek Chełminiak. 

Gniezno - zabytki, ludzie i miejsca, również te niedostępne dla odwiedzających dawną stolicę Polski. Bydgoski fotograf jako jeden z nielicznych mógł uwiecznić wiekowe rękopisy i dokumenty z IX wieku. - Jest tam tyle skarbów, że mówi się, że jest to trzecie miejsce w Polsce, po Wawelu i Jasnej Górze, jeśli chodzi o ilość skarbów dziedzictwa narodowego - mówi Marek Chełminiak. 

Gotowy album trafił na ręce Prymasa Polski. Otrzymali go również przedstawiciele polskiego rządu podczas oficjalnych uroczystości w Gnieźnie. Jako jeden z nielicznych tak szczegółowo przedstawia największe polskie zabytki. - W muzeum można zobaczyć kielich Dąbrówki, katedrę, natomiast tego nikt nie zobaczy - zrobiłem z bliska, każde zadrapanie, złoto z liter i widać, jacy rzemieślnicy to musieli robić kiedyś - opowiada Marek Chełminiak. 

Wyjątkowe zdjęcia można podziwiać nie tylko w albumie, ale i na okolicznościowym banknocie, wydanym przez Narodowy Bank Polski. Na nim znalazł się wizerunek katedry gnieźnieńskiej oraz kielich Dobrawy - okiem bydgoskiego fotografa. Przesłałem kilkanaście zdjęć. Dwa zdjęcia zostały wykorzystane na banknocie 20-złotowym, który - jak słyszałem jeden dzień w Bydgoszczy był dostępny i już go nie ma - przyznaje fotograf." [źródło: http://bydgoszcz.tvp.pl/24928039/stworzyl-wyjatkowy-album-z-zabytkami-bazyliki-prymasa] 


"Album jest pierwszym tak pełnym i tak bogato ilustrowanym wydawnictwem, poświęconym gnieźnieńskim zbiorom. Przedstawia dzieje gnieźnieńskiej katedry od wczesnego średniowiecza po współczesność, dokumentuje najważniejsze, związane z tą świątynią wydarzenia minionego półwiecza, pokazuje też otaczające katedrę miasto. Centralnym elementem albumu jest prezentacja zabytków znajdujących się w katedrze oraz w Muzeum i Archiwum Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Na fotografiach podziwiać można m.in. relikwiarz św. Wojciecha, Drzwi Gnieźnieńskie, elementy poszczególnych kaplic katedry, ale także kartę z Ewangeliarza karolińskiego z 800 roku, miniatury ze Złotego Kodeksu Gnieźnieńskiego, bullę gnieźnieńską oraz liczne fotografie kielichów, pierścieni, relikwiarzy i rzeźb.

„Mamy różne opracowania poświęcone katedrze, choć nie bardzo współczesne. Ten album, wydany z okazji 1050-lecia chrztu Polski, ma przede wszystkim poprzez atrakcyjną szatę graficzną przybliżyć katedrę i miasto, w którym żyjemy” – powiedział w czwartek w Gnieźnie na oficjalnej prezentacji albumu prymas Polski abp Wojciech Polak.

Twórcy wydawnictwa podkreślają, że widoczne na zdjęciach dokumenty, dzieła sztuki przedstawione są z takiej odległości i perspektywy, z jakiej nie są udostępniane podczas normalnego zwiedzania świątyni i muzeum.

„Ten album to przede wszystkim pełna fotograficzna dokumentacja, ale także obszerne opisy, tło historyczne. Przygotowania do jego wydania trwały rok. Wydawnictwa tak obszernego i w takim formacie dotąd nie mieliśmy. Do tej pory nie było okazji, by taki album powstał, teraz ta publikacja może być ponadczasową pamiątką w związku z 1050-leciem chrztu” – powiedział redaktor prowadzący albumu ks. Krzysztof Woźniak.

Jak dodał, trwają prace nad mniejszą, popularną publikacją, w której zostaną wykorzystane zawarte w albumie zdjęcia. Album ukazał się w nakładzie 2 tys. egzemplarzy.[źródło:http://dzieje.pl/ksiazki/album-prezentujacy-skarby-gnieznienskiej-katedry]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz