16 grudnia 2016

Otwarcie wystawy "Jerzy Giedroyc i jego dziedzictwo. Dorobek Biblioteki "Kultury" - relacja



12 grudnia 2016, z inicjatywy senatora RP Jana Rulewskiego, w Bibliotece UKW otwarto wystawę: Jerzy Giedroyc i jego dzieło. Dorobek Biblioteki „Kultury”. Wystawa powstała dzięki Fundacji Kultury Paryskiej i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej autorką i kuratorką jest dr Małgorzata Ptasińska, pracownik Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutu Pamięci Narodowej, związana z Fundacją Kultury Paryskiej. 


Patronat honorowy nad uroczystością objął Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy prof. dr hab. Jacek Woźny, którego reprezentował Prorektor ds. Nauki prof. dr hab. Jarosław Burczyk.


Wśród przybyłych gości znalazła się również Elżbieta Rusielewicz, była wiceprezydent Bydgoszczy.


Otwarcia wystawy dokonała dyrektor Biblioteki UKW dr Aldona Chlewicka.


Głos zabrał m.in. Jan Rulewski, który powiedział: „Gdy widzimy „stan wojenny” to myślimy internowani, czołgi na ulicach, godzinę policyjną, ale mniej się wspomina, że wówczas, obok internowanych osób, internowano wolne słowo. […] Dlatego postanowiliśmy szukać tych wszystkich, którzy się nie dali internować z wolnym słowem i takim był Jerzy Giedroyc w Europie, tej Europie, którą nie każdy chciał dostrzegać, nie każdy do dzisiaj akceptuje. Człowiek Europejczyk - Jerzy Giedroyc, „człowiek instytucja”, to właśnie ta instytucja ukierunkowana na eksport i import kultury, tej zakazanej, wolnego słowa, jednocześnie stał się ośrodkiem koordynacji dla różnych przedsięwzięć, inicjatyw, ludzi, Polski i poza Polską. […] Dzisiaj chcemy mówić nie tylko o tym co było, ale co zrobić, żeby wolne słowo nigdy nie przegrywało i nigdy nie dało się internować.” 


Kuratorka wystawy Małgorzata Ptasińska w swoim wystąpieniu krótko opowiedziała o tym, czego dotyczy wystawa: „[…]W tym miejscu przypominamy Jerzego Giedroycia, przypominamy człowieka, który był jedną z najważniejszych postaci, mężem stanu w Polsce XX wieku. Ja go stawiam obok Jana Pawła II i Józefa Piłsudskiego. To był człowiek, który odkąd skończył szkołę, walczył o niepodległą Polskę w dwudziestoleciu międzywojennym, później na uchodźctwie i na emigracji. […] Wystawa opowiada o historii Maisons-Laffitte, o Instytucie Literackim, o działalności redakcyjnej Jerzego Giedroycia z punktu widzenia wydawanych książek. […] Są pokazane najważniejsze postaci, są cytaty Pana redaktora, to on prowadzi nas po tych wszystkich planszach. Znajdziemy zacytowane jego najważniejsze wypowiedzi, wydarzenia w Europie i na świecie i oczywiście bohaterowie, najbliżsi współpracownicy. […] Tu są nie tylko elementy polityczne, ale i piękna literatura.[…]”


Czas pomiędzy otwarciem wystawy i jej zwiedzaniem a debatą uświetnił występ muzyczny pracowników i studentów Wydziału Edukacji Muzycznej UKW.






Następnie rozpoczęła się debata naukowa „O wolność słowa i myśli" z udziałem pp. dyrektora TVB Anny Raczyńskiej, dr Małgorzaty Ptasińskiej, dr Moniki Opioła-Cegiełki z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych UKW, senatora Jana Rulewskiego oraz red. Katarzyny Marcysiak - dziennikarki bydgoskiej TVP, która również poprowadziła debatę. Dyskusja dotyczyła wolności słowa w kontekście osoby Jerzego Giedroycia, dokonań jego i Kultury paryskiej, tego czym promieniowała Maisons-Laffitte, miejsca które jest bardzo ważne dla wszystkich Polaków. Głos w dyskusji zabrali również goście z publiczności m.in.: Andrzej Bogucki dr nauk humanistycznych w dziedzinie historii, współzałożyciel Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, Maria Czarnecka-Dąbek, była dyrektor Biblioteki UKW, prof. nadzw. KPSW Janusz Kutta, historyk-archiwista, długoletni dyrektor Archiwum Państwowego w Bydgoszczy.










Debacie towarzyszyła wystawa publikacji Instytutu Literackiego w Paryżu ze zbiorów Biblioteki UKW.




Więcej zdjęć - TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz