13 stycznia 2017

Otwarcie wystawy Danuty Nawrockiej - relacja



11 stycznia w Galerii Biblioteki UKW z-ca dyrektora Biblioteki kustosz Barbara Maklakiewicz otworzyła kolejny sezon spotkań z cyklu „W bibliotece o sztuce”. Pierwszym w Nowym 2017 roku wydarzeniem jest wystawa malarstwa i rysunku Danuty Nawrockiej pt. „Szelest moich myśli”.


Organizatorzy wystawy ogłosili konkurs na krótki film związany z twórczością Danuty Nawrockiej, jak i samym wernisażem, którego celem jest budzenie zainteresowania sztuką współczesną i jej promocja. Wręczenie nagród nastąpi podczas finisażu 15 lutego 2017. Regulamin konkursu.

Wstępu do twórczości artystki dokonał Zbigniew Janasik: „Danuta Nawrocka w swojej twórczości wypowiada się przez performance, rzeźbę, instalację, ale szczególnie upodobała sobie rysunek i malarstwo. Wypracowała swój oryginalny i charakterystyczny dla niej styl, czyli połączenie rysunku z malarstwem. […] Artystka popełnia również prace typowo malarskie, w określonych cyklach, m.in. Żywioły. Wystawa w galerii Biblioteki UKW jest ważnym przystankiem na jej artystycznej drodze, podróży po zagranicznych i polskich galeriach. Ta podróż rozpoczęła się od zwycięstwa w konkursie na projekty szkła artystycznego, zorganizowanego przez Hutę Irena w Inowrocławiu. […] Malarstwo Danuty to jej pasja, ale nie tylko, to jej treść życia. […] 


Kilka zdań o swojej twórczości powiedziała też sama malarka: „Inspiracją do tworzenia jestem ja sama, bo gdy człowiek rano wstaje i budzi się z myślą o tym, że tak bardzo pragnie wziąć do ręki ołówek i farby, i chce stworzyć coś, co powstaje w głowie, w uczuciach, w myślach, to właśnie to jest to co wewnętrzne i autentyczne. To co jest wewnątrz i na zewnątrz jest istotne, a to, co dzieje się na zewnątrz, buduje moje wnętrze. Uważam, że obrazy mają jak gdyby swoje życia. Pierwsze życie, gdy obraz powstaje, malowany moją ręką, a później każde kolejne wtedy, gdy Państwo patrzycie na obraz i jak go odbieracie, gdy porusza wasze uczucia i budzi różne emocje. Dla mnie bardzo ważny jest sam proces tworzenia, ważny jest ten moment, gdy spełniam, realizuję swoją potrzebę i ten proces bardzo mnie cieszy i emocjonalnie spala. Gdy obrazy idą w świat, to już Państwo jesteście autorami tego, co z tymi obrazami dalej się dzieje, i tego co w tych obrazach odkrywacie, a dla mnie to jest kolejne doznanie twórcze. […] 



Danuta Nawrocka – DaNa (1962). W latach 1985-1990 studiowała malarstwo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, dyplom uzyskała w pracowni prof. Mieczysława Wiśniewskiego. Ukończyła studia podyplomowe w zakresie twórczości i zdolności pod kierunkiem prof. Wiesławy Limont. Artystka stworzyła swój własny styl, łączący rysunek z malarstwem. Wypowiada się artystycznie poprzez obraz, instalacje i performance. Jest członkiem Warszawskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków. Swoją sztukę prezentuje na wystawach, wystąpieniach indywidualnych i grupowych oraz festiwalach sztuki w Polsce i za granicą. 

Od kilku lat trwa jej artystyczna podróż po polskich i zagranicznych galeriach. Swoją twórczość prezentowała m.in. w Galerii Jang Eun Sun w Seulu, w Gukje Art Museum w Deagu, w Hernandez Art Gallery w Mediolanie, w Muzeum Miejskim „Arsenał” we Wrocławiu, w Galerii „Molier” w Krakowie, w Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego, Muzeum Wodociągów - Wieża Ciśnień i Galerii NEXT Domu Aukcyjnego w Bydgoszczy, w Galerii ARS w Poznaniu, w galeriach OW ZPAP „Lufcik”, „022” i Jazzowni Liberalnej w Warszawie, w Galerii ZPAP „Na Piętrze” w Łodzi, w Galerii Miejskiej Bad Oeynhausen. Uczestniczka XIII Światowego Sympozjum Sztuki Mosan w Korei.Płd. w 2015 r. i Berlińskiego Festiwalu Sztuki 48 Stunden Neukölln w 2016r. Serie kolekcjonerskie z projektami DaNy trafiły do ponad sześćdziesięciu krajów świata, m.in. do rodziny królewskiej w Arabii Saudyjskiej. Prezentowane były także w Nowym Jorku i Toronto. Duża kolekcja jej obrazów znajduje się w zbiorach Muzeum Mosan i w Gukje Art Museum w Deagu w Korei Płd.

Uzyskała wiele nagród i wyróżnień, m.in. w 2013 r. nagrodę INO ART, w 2015 r. wyróżnienie na XIII Światowym Sympozjum Sztuki Mosan Art Muzeum w Korei Płd. Zwyciężyła w konkursie na projekty szkła artystycznego, zorganizowanym przez Hutę Szkła „Irena”. Autorka plakatów i logo „Inowrocław 2000”.

Wernisaż uświetnił grą na saksofonie sopranowym Łukasz Staniszewski, student 5 roku Akademii Muzycznej.


Gościliśmy również Telewizję Polską Oddział w Bydgoszczy, wraz z Panią redaktor Urszulą Guźlecką.

https://bydgoszcz.tvp.pl/29052650/20012017

Tradycyjnie przy lampce wina i poczęstunku goście podziwiali ekspozycję i rozmawiali z artystką.













Więcej zdjęć - TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz