Menu

14 marca 2016

Otwarcie wystawy pt. "Zagłada dworów w województwie białostockim po roku 1939" - relacja



11 marca 2016 r. dr Aldona Chlewicka (dyrektor Biblioteki UKW) otworzyła wystawę pt. "Zagłada dworów w województwie białostockim po roku 1939”. Wystawa została zorganizowana przez Bibliotekę UKW i opracowana przez Białostocki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Współorganizatorami wystawy są również: Polskie Towarzystwo Ziemiańskie Oddział Kujawsko-Pomorski, Stowarzyszenie Rodu Kossaków, Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Bydgoszczy. Wystawa prezentuje straty ziemiaństwa polskiego poniesione na Kresach Wschodnich w wyniku II wojny światowej oraz działalności Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego po 1944 r. Przedstawia zarówno dane zbiorcze, jak i losy wybranych rodzin ziemiańskich, które w tym okresie były poddawane dotkliwym represjom.


Wprowadzenia dokonał dr Andrzej Bogucki z Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego (Oddział Kujawsko-Pomorski), który wyjaśniając: „dlaczego w Bydgoszczy mówimy o ziemiaństwie białostockim? - powiedział: „ponieważ jest to jedyna wystawa w Polsce, która prezentuje zagładę ziemiaństwa. Łączy nas wspólna sprawa dekretu z 1944 roku. Ten dekret obejmował nie tylko tereny białostockie, ale każde województwo w naszym kraju po 1944 roku. […]Łączy nas również fakt, że Bydgoszcz jest miastem muzyki, a z dworu w Drozdowie pochodzą sławni Lutosławscy i Witold Lutosławski wielki kompozytor. Łączy nas również harcerstwo, gdyż i z tego dworu wywodził się jeden z Lutosławskich, który jest twórcą krzyża harcerskiego.”



Wstępny wykład, zatytułowany „Tradycja domu ziemiańskiego”, wygłosił dr hab. Przemysław Olstowski (IH PAN).











Wystawie towarzyszyło seminarium, w programie którego odbyły się dwa wykłady. 



Pierwszy z nich: „Walka czy współpraca? Tragizm losów ziemian woj. białostockiego na przykładzie rodziny Jaruzelskich i Ramotowskich” wygłosił dr Łukasz Lubicz-Łapiński (Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku, Związek Szlachty Polskiej). 




Drugi wykład pt. „Z miłości mądrością trwały” – dwór polski oczami architekta praktyka - wygłosiła mgr inż. arch. Beata Kazimierska-Korsak (Pracownia autorska Domy Polskie arch. Beaty Kazimierskiej-Korsak, Stowarzyszenie Rodu Korsaków). 



Po wykładach seminaryjnych nastąpiła prelekcja otwarta dra Łukasza Lubicz-Łapińskiego pt. „Historia zapisana w genach. Co DNA mówi nam o przeszłości Polaków”. Kilka słów wstępu powiedział mgr Paweł Bogdan Gąsiorowski z Bydgoskiego Towarzystwa Heraldyczno-Genealogicznego.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz