Menu

11 marca 2016

Łukasz Orbitowski w Bibliotece UKW - relacja



Łukasz Orbitowski, laureat Paszportu Polityki 2015 za powieść „Inna dusza”, 9 marca 2016 był gościem trzeciego już spotkania z cyklu "Wrota wyobraźni: akademickie spotkania z literaturą". Autor debiutował w 1999 roku zbiorem opowiadań „Złe Wybrzeża”. Jego debiutem w fantastyce było opowiadanie „Diabeł na Jabol Hill”(2001). Publikował opowiadania w czasopismach, m.in.: „Science Fiction”, „Nowa Fantastyka”, „Sfera”, „Ubik”. Jego opowiadanie „Władca Deszczu” znalazło się w antologii PL+50 pod redakcją Jacka Dukaja. Jako recenzent i felietonista współpracował m.in. z „Nową Fantastyką” (od 2001, publikuje tam recenzje filmowe), „Przekrojem” (2006-2008 i jako stały felietonista 2010-2013), „Lampą” (2006-2010 – wspólnie z Jarosławem Urbaniukiem był autorem cyklu „Urbi et Orbi”), „Mówią Wieki” (2007-2008), „Gazetą Wyborczą” (od 2009).


Spotkanie otworzyli oraz przywitali gości: dyrektor Biblioteki UKW Aldona Chlewicka oraz reżyser spotkania Adam Wierzbanowski.

Formuła akademickich spotkań z literaturą, jak na spotkanie autorskie jest niecodzienna, gdyż przypomina bardziej benefis niż spotkanie twarzą w twarz z autorem. Stałą już regułą programu jest część dyskusyjna przeplatana recytacją fragmentów powieści przy akompaniamencie muzyki. Oprawą artystyczną środowego wydarzenia zajął się Pan Adam Skrętny i studenci Wydziału Edukacji Muzycznej UKW. Fragmenty powieści prezentował Pan Michał Zdeb z Teatru niebopiekło. Prócz głosu zaproszonych dyskutantów w osobie: dr P. Stachowiaka (WNPiD UAM), dr hab. prof. nadzw. E. Góreckiej (IFPiK UKW), dr hab. prof. nadzw. M. Chlewickiego (IF UKW), swoimi przeżyciami z przeczytanej lektury podzielili się słuchacze zebrani na widowni. Książka porusza kwestie ważne i delikatne dla bydgoszczan, dlatego spotkanie było bardzo trudne i emocjonujące nie tylko dla mieszkańców miasta, ale i dla samego autora. Przyznał to sam Łukasz Orbitowski w wywiadzie, którego udzielił dla radia PiK po skończonym spotkaniu w Bibliotece UKW. 





Wydarzeniu towarzyszyła wystawa wyszywanych prac autorstwa Małgorzaty Winter pt.: „Historie fordońskie”, udostępniona przez kawiarnię społeczną Cafe Rynek Fordon. 






Patronami spotkania byli: honorowy JM Rektor UKW prof. dr hab. Janusz Ostoja-Zagórski, wydawnictwo Od deski do deski, cukiernia Sowa, Polskie Radio PiK, Gazeta Wyborcza, hurtownia kosmetyków Artego oraz TVP Bydgoszcz.

GALERIA ZDJĘĆ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz