Menu

27 kwietnia 2021

Zasoby biblioteki oczami studentki UKW - część VI: Co kryje się za tejemniczym POPC?



Przez kilka kolejnych tygodni publikować będziemy artykuły napisane przez Katarzynę Dębińską, studentkę dziennikarstwa i komunikacji społecznej UKW. Będą one dotyczyć e-zasobów i baz danych, w których wg studentki, przyszli dziennikarze znajdą ciekawe i godne polecenia materiały.


Zapraszamy do lektury :)

 

Co kryje się za tajemniczym POPC?

POPC to nic innego, jak Program Operacyjny Polska Cyfrowa, w ramach którego Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy uczestniczy w realizacji projektu „Ucyfrowienie zasobów akademickich regionu kujawsko-pomorskiego dla potrzeb nauki i dydaktyki całego kraju”. Na jego wykonanie Centrum Projektów Polska Cyfrowa, przeznaczyło fundusze w wysokości 4 599 042,05 zł. Projekt jest realizowany od 2018 roku przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, wraz z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego jako partnerem.



Projekt powstał w celu ochrony i zabezpieczenia obiektów zabytkowych, aby była możliwość korzystania z nich w przyszłości. Oferuje on bezpłatny dostęp do dokumentów cyfrowych, z których każdy może korzystać. Przyczynia się także do wzrostu atrakcyjności turystycznej regionu, umożliwiając lepsze poznanie jego historii oraz dorobku kulturowego. Projekt ułatwia kształcenie, szczególnie przy obecnie prowadzonej nauce zdalnej.


W zakres zadań projektu wchodzą:

Zadanie 1: Przygotowanie projektu
Zadanie 2: Digitalizacja etap 1: selekcja zasobów do digitalizacji i konserwacja zachowawcza
Zadanie 3: Digitalizacja etap 2: skanowanie i przetwarzanie obrazów oraz przygotowanie metadanych technicznych
Zadanie 4: Digitalizacja etap 3: zabezpieczenie zasobów cyfrowych, opracowanie metadanych opisowych oraz upowszechnienie w Internecie
Zadanie 5: Retrokonwersja zasobów naukowych
Zadanie 6: Promocja projektu
Zadanie 7: Zarządzanie projektem.



Na stronie Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej zamieszczony jest pełny spis wszystkich zasobów opublikowanych w ramach projektu, łącznie z datą dodania oraz ilością odwiedzin. Strona wyświetla wszystkie dokumenty, jak i oddzielne zbiory UKW i UMK. Można ją znaleźć pod tym linkiem: https://kpbc.umk.pl/cgi-bin/popc.cgi.


Na dzień 10 grudnia 2020 roku opublikowanych zostało 7457 obiektów zdigitalizowanych, które należą do 9 różnych kolekcji:

  • Sprawozdania i programy towarzystw naukowych i gimnazjów regionu z XIX i XX wieku;
  • Dokumenty z Pracowni „Pamięć Bydgoszczan" - wspomnienia, zdjęcia; 
  • Zbiory Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego - dokumenty z Archiwum Wandy i Karola  Poznańskich; 
  • Kolekcja węgierska - archiwum rodzinne Josefa Trajtlera, naczelnika kolejowego Urzędu Ruchu w Bydgoszczy; 
  • Kolekcja Pracowni Dziedzictwa Kulturowego Kresów Wschodnich - Archiwum Stanisława Kiałki oraz ankiety do "Słownika Polski Walczącej na Kresach Północno-Wschodnich Rzeczypospolitej"; 
  • Dziedzictwo kulturalne - zbiory specjalne: stare druki, mapy, grafiki ze zbiorów, które nie były do tej pory szeroko upowszechnione 
  • Obiekty Muzeum Oświaty w Bydgoszczy - dokumenty, w tym fotografie, wspomnienia nauczycieli bydgoskich i z regionu; 
  • Repozytorium - prace naukowe, monografie i artykuły.

W efekcie użytkownicy otrzymają dostęp do 10 tysięcy dokumentów cyfrowych, a większość z nich to zbiory cechujące wysoki poziom unikalności, co oznacza, że nigdzie na ŚWIECIE nie znajdziecie identycznych!

Dzięki temu projektowi na nowo odkrywamy historię, często zapomnianą lub mało znaną, piękną lub bolesną... niejednokrotnie też otworzył na świat to, co nigdy wcześniej nie było upublicznione, leżało zapomniane na półkach bibliotecznych, archiwalnych, a teraz ich cyfrowe drugie życie, staje przed nami i prosi o chwilę uwagi ... 

Zapraszam do lektury, a więcej o projekcie możecie znaleźć TUTAJ.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz