Menu

6 maja 2021

Zasoby biblioteki oczami studentki UKW - część VII: Jak korzystać z Directory of Open Access Books (DOAB)?

Przez kilka kolejnych tygodni publikować będziemy artykuły napisane przez Katarzynę Dębińską, studentkę dziennikarstwa i komunikacji społecznej UKW. Będą one dotyczyć e-zasobów i baz danych, w których wg studentki, przyszli dziennikarze znajdą ciekawe i godne polecenia materiały.


Zapraszamy do lektury :)
 
Jak korzystać z Directory of Open Access Books?
 


Directory of Open Access Books, w skrócie DOAB, to dostępny w języku angielskim i francuskim katalog książek naukowych, z którego każdy może dowolnie i bezpłatnie korzystać. Do zbioru można przejść bezpośrednio ze strony Biblioteki UKW przez zakładkę E-zasoby, wybierając „zasoby w otwartym dostępie”. DOAB jest drugą pozycją od góry. W menu po prawej stronie można również znaleźć odnośnik do filmu z instrukcją korzystania z platformy.



My przybliżymy parę podstawowych funkcji, natomiast na temat wszystkich będziecie mogli Państwo dowiedzieć się z zakładki „For Researchers” na górze portalu DOAB, gdzie dostępne są odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.



Tradycyjnie na górze strony znaleźć możemy wyszukiwarkę. Jako przykład posłuży nam hasło „biology”. Dopiero po wyszukaniu go, pokazują nam się dodatkowe opcje. Po prawej widnieją kategorie, dzięki którym będziemy mogli zawęzić wyszukiwanie. Możemy przeszukać zbiór ze względu na temat, wydawcę, język czy wybrać, którąś z kolekcji przygotowanych przez DOAB.




Istnieje też opcja wyszukiwania zaawansowanego, która pozwala na wybór słów lub fraz, które dana publikacja powinna zawierać lub wręcz przeciwnie, nie chcemy, by się nam pokazywały. Do dyspozycji mamy także wybór miejsce, którego dane hasło będzie dotyczyć. Poza popularnymi kategoriami jak tytuł, autor, data czy temat, znajdziemy też możliwość wyszukiwania według ISBN, typu publikacji, licencji, fundatora oraz DOI (identyfikator cyfrowy), co na pewno bardzo poszerza obszar wyszukiwań.


Posługiwanie się zbiorem DOAB, mimo braku polskiej wersji językowej, nie powinno nikomu sprawić trudności, ponieważ interfejs jest przejrzysty, a sama strona oferuje bogaty zasób instrukcji. Ponadto kierowana jest ona nie tylko do czytelników, lecz także do bibliotekarzy i wydawców. Każdy z nich ma swoją osobną zakładką, pozwalającą na nawiązanie współpracy z DOAB.


Strona z pewnością będzie przydatna każdemu, kto poszukuje publikacji obcojęzycznych i chce poznać spojrzenie na dane tematy osób z innych kultur. Serdecznie polecamy korzystanie z tego, jak i pozostałych zbiorów zasobów cyfrowych.  
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz