Menu

24 marca 2022

Otwarcie wystawy pt. „Chile i Polska podczas II wojny światowej” - relacja

Na zdjęciu flaga Polska i Chile. Na stoliczku księga pamiątkowa oraz bukiet kwiatów. W tle wystawa

W minionym tygodniu, tj. 17 marca 2022 r., Rektor UKW prof. dr hab. Jacek Woźny uroczyście otworzył wystawę pt. „Chile i Polska podczas II wojny światowej”, powstałej z okazji 150. rocznicy powołania Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chile. Ekspozycja została zaprezentowana w Galerii Biblioteki UKW. 

Rektor UKW prof. dr hab. Jacek Woźny otwiera wystawę

Inicjatorem wystawy był ambasador Republiki Chile w Polsce Pan Julio Bravo Iubini, który jako gość honorowy zdalnie skierował kilka słów do zebranych gości. Pokrótce przybliżył tematykę wystawy, która opowiada o nieznanej historii działalności humanitarnej chilijskich dyplomatów na rzecz Polski i jej obywateli podczas II wojny światowej. Szczególną uwagę zwrócił na pracę chilijskiego konsula Samuela del Campo, który w 2017 roku został uznany przez Instytut Yad Vashem za Sprawiedliwego wśród Narodów Świata w związku z uratowaniem około 1200 osób. Podkreślił, że wielkim zaszczytem i odpowiedzialnością było dla rządu chilijskiego reprezentowanie interesów Polski i obrona jej obywateli w tych dramatycznych chwilach. Dodał również, że naszym obowiązkiem jest dzisiaj uhonorowanie i upamiętnienie tych wszystkich mężczyzn i kobiet, Chilijczyków i Polaków, którzy podjęli się tej trudnej odpowiedzialności. Podczas swojego przemówienia nawiązał również do obecnej sytuacji w Ukrainie, wyrażając podziw i wdzięczność za wielką solidarność i pomoc, jaką Polacy i polski rząd okazują uciekającym przed wojną Ukraińcom.

Na ekranie telewizora Ambasador Chile w Polsce kierujący kilka słów do gości.

Rektor UKW, konsul honorowy oraz władze uczelni słuchają wystąpienia ambasadora Chile

Głos zabrał także Konsul Honorowy Republiki Chile w Gdyni, Marek Stefan Listowski. Podziękował za przybycie Konsulowi Honorowemu Republiki Peru, dr. Stanisławowi Rakowiczowi, Konsulowi Honorowemu Republiki Federalnej Niemiec w Bydgoszczy, dr. Jarosławowi Kuropatwińskiemu, przewodniczącemu Polsko-Chilijskiej Grupy Parlamentarnej, Honorowemu Kustoszowi Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW, dr. hab. Adamowi Sudołowi, prof. nadzw., posłowi Tomaszowi Latosowi, a szczególne podziękowania skierował do władz uczelni oraz kustosza wystawy Barbary Maklakiewicz za opiekę i zorganizowanie wydarzenia.

Konsul Honorowy Republiki Chile w Gdyni Marek Stefan Listowski

Konsul Honorowy Republiki Chile w Gdyni Marek Stefan Listowski przemawiający do zebranych gości

Rektor UKW prof. dr hab. Jacek Woźny, poseł Tomasz Latos, kanclerz i wicekanclerz UKW, prof. uczelniany dr hab. Adam Sudoł

Konsul Honorowy Republiki Peru, dr Stanisław Rakowicz, Konsul Honorowy Republiki Federalnej Niemiec w Bydgoszczy, dr Jarosław Kuropatwiński

Żegnający się na ekranie ambasador Chile

Po części oficjalnej był czas na rozmowę i obejrzenie wystawy.
Wystawa czynna będzie do 30 marca 2022 r. 

Studenci ogladający wystawę

Goście oglądający wystawę.

Goście oglądający wystawę, w tym Rektor UKW.

Konsul Chile w Gdyni ogląda wystawę.

Goście oglądający wystawę.

Goście oglądający wystawę.

Duży rzut na gości i całą wystawę.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz