Menu

14 marca 2022

Zapraszamy na otwarcie wystawy "Chile i Polska podczas II wojny światowej"

 Plakat otwierający wystawę pt. Chile i Polska podczas II wojny światowej. Na plakacie fotografie i skany dokumentów związanych z czasami i tematem wystawy.

Zapraszamy do Biblioteki UKW na otwarcie wystawy "Chile i Polska podczas II wojny światowej. Nieznana działalność humanitarna chilijskiej dyplomacji na rzecz ochrony interesów Polski we Włoszech i w Rumunii podczas II wojny światowej", która odbędzie się 17 marca 2022 r. o godz. 13.00.

„Chile i Polska podczas II wojny światowej”.

Wystawa składająca się z 25 plansz opowiada o nieznanej dotąd historii działalności humanitarnej chilijskich dyplomatów na rzecz Polski i jej obywateli podczas II wojny światowej. W 1940 roku Chile dostało od polskiego rządu na emigracji w Londynie prośbę o reprezentowanie interesów okupowanej Polski w Rumunii i we Włoszech. Jesienią 1939 r. w Rumunii znalazło się ok. 350 tys. obywateli Polski, w tym wielu Żydów. Starał się im pomagać chilijski attache handlowy i konsul Miguel Angel Rivera. Chilijscy dyplomaci w latach 1940-1943 pomogli tysiącom polskich przesiedleńców i uchodźców w Rumunii oraz we Włoszech, a także przyczynili się do uratowania setek polskich Żydów przed Holokaustem. Wielu zapłaciło za to wysoką cenę. Wśród nich na wyróżnienie zasługuje Samuel del Campo, konsul Chile w Bukareszcie, następca Miguela A. Rivery, który ignorując politykę własnego rządu wydawał wizy i paszporty Polakom pochodzenia żydowskiego. To były prawdziwe „przepustki do życia”. Posiadanie dokumentów zapewniało ochronę przed deportacjami do niemieckich obozów koncentracyjnych. Szlachetne postępowanie del Campo spowodowało jednak załamanie się jego kariery dyplomatycznej. Został zwolniony ze służby i już nigdy nie wrócił do Chile. W kwietniu 2017 r. został uznany przez Instytut Yad Vashem za Sprawiedliwego wśród Narodów Świata za uratowanie ok. 1200 osób.

Ekspozycja powstała z okazji 150. rocznicy powstania Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chile. Celem wystawy jest uhonorowanie i upamiętnienie tych wszystkich mężczyzn i kobiet, Chilijczyków i Polaków, którzy podjęli się tej trudnej odpowiedzialności - zaznacza Ambasada Chile w Polsce.

Plakat z okazji 150. rocznicy powstania Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chile. Na plakacie tytuł wystawy oraz dwie flagi: chilijska i polska


Prosimy o potwierdzenie udziału w spotkaniu do 16 marca:

tel. 52 3266460; e-mail: biblioteka@ukw.edu.pl


Wystawa prezentowana będzie w Galerii Biblioteki UKW od 4 do 31 marca br. W czasie zwiedzania prosimy o zachowanie aktualnie obowiązujących przepisów sanitarnych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz