Menu

7 października 2024

"Pośród szeptów i milczenia drzew" - wernisaż Urszuli Sobkowiak - relacja

 „Pośród szeptów i milczenia drzew” to tytuł wystawy fotografii artystycznej Urszuli Sobkowiak, którą można obecnie podziwiać w Galerii, na drugim piętrze biblioteki uniwersyteckiej.

Wernisaż odbył się 18 września 2024 r. w godzinach popołudniowych. Było to kolejne spotkanie z cyklu „W bibliotece o sztuce”, które pierwszy raz poprowadziła mgr Katarzyna Mrotek, z-ca dyrektora ds. promocji i marketingu. Do tej pory działalnością wystawienniczą Biblioteki UKW kierowała mgr Barbara Maklakiewicz, pełniąca funkcję kustosza Galerii, jednak w ubiegłym roku zakończyła pracę zawodową. Jej wkład w rozwój życia kulturalnego Uczelni m. in. poprzez stworzenie przestrzeni wystawienniczej w starej bibliotece i otwarcie profesjonalnej Galerii sztuki w nowej, a także organizowanie spotkań z wybitnymi artystami, jest ogromny. Dlatego też po przywitaniu gościa honorowego i uczestników wernisażu, w tym JM Rektora prof. Bernarda Mendlika, mgr Katarzyna Mrotek skierowała słowa podziękowania pod adresem byłej prowadzącej wszystkie dotychczasowe spotkania ze sztuką, a następnie przedstawiła nowy zespół, który będzie kontynuował to piękne dzieło.


Gościa honorowego wernisażu właściwie nie trzeba było przedstawiać. Urszula Sobkowiak, emerytowany nauczyciel akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, harcerka, organizatorka rajdów, poetka i miłośniczka wędrówek, zwłaszcza górskich, jest dobrze znana w środowisku akademickim. W bibliotece gościła już po raz czwarty. Wcześniej prezentowała fotografie gór, cerkwi łemkowskich, przydrożnych kapliczek itp. Niejednokrotnie dzieliła się także swoją pasją i zachwytem nad światem za pomocą słowa pisanego. Jest autorką dwunastu tomików wierszy.

Bohaterami zaprezentowanych w bibliotece najnowszych prac są drzewa. Rogalińskie dęby mające przeszło 700 lat, buki z Beskidu Sądeckiego, ale także niezwykłe okazy dendrologiczne z Puszczy Bydgoskiej, w tym usychająca czeremcha, ze względu na swój rozłożysty kształt nazywana przez stałych bywalców bydgoskiego lasu – baobabem. Są też pięknie wkomponowane w przyrodę krzyże z okolic świętej góry Jawor, niedaleko Wysowej, które także fascynują i skłaniają do refleksji nad urodą życia i przemijaniem. Ciekawostkę stanowią fotografie prezentujące odbicia drzew w wodzie, co sprawia wrażenie, jak gdyby przeglądały się w lustrze. To ulubiony zabieg twórczy Artystki.


Intencją Autorki było skłonienie odbiorców do zastanowienia się, co sfotografowane drzewa mówią i o czym milczą, co każdy z nas może usłyszeć „pośród szeptów i milczenia drzew”. Dlatego prace nie są podpisane. Dopełnieniem spotkania była prezentacja kilku wierszy („Poprzez”, „Magia lasu”, „Gdy wieczór”, „Pójdę do lasu”), oczywiście o tematyce związanej z drzewami.

Po części oficjalnej nadszedł czas na zadawanie pytań Artystce i rozmowy kuluarowe. Urszula Sobkowiak podzieliła się wrażeniami z ostatnich wędrówek i z humorem opowiedziała o swoich ostatnich wyprawach w gronie zaprzyjaźnionych seniorek i o tym, jakie wrażenie zrobiły starsze panie dziarsko maszerujące po górskich szlakach na mieszkańcach mijanych wiosek czy młodzieży stacjonującej w schronisku. 

„Zieleń dodaje blasku myślom…” – to cytat z wiersza Urszuli Sobkowiak, który  pięknie ilustruje klimat całego spotkania i sens dzielenia się swoją twórczą pasją z bliskimi i otwartymi na ciekawe doznania ludźmi. Oby takiej pozytywnej energii było w nas, a przy okazji także i w naszej bibliotece jak najwięcej!

Miłym akcentem był także przygotowany przez Urszulę Sobkowiak słodki poczęstunek.







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz