6 października 2013

BiblioGrafia - nietypowa inauguracja Humanistyki 2.0

1 października 2013 r. wykładowcy anglistyki na UKW z dr. Michałem Mochockim na czele zorganizowali dla studentów pierwszego roku Humanistyki 2.0 grę biblioteczną pod nazwą "BiblioGrafia". 

Stworzyli ją na bazie gry miejskiej. Esencją tej zabawy było wykorzystanie przestrzeni bibliotecznej jako głównego elementu rozgrywki. Celem gry było zapoznanie się ze strukturą budynku, z zasadami korzystania z księgozbioru jak również integracja nowo zaprzysiężonych żaków. 
Gra miała charakter podchodów. Studenci zostali podzieleni na 6 grup 12-osobowych. Każdy zespół wyróżnił się kolorem wstążki zawiązanej wokół ramienia. 
Drużyna otrzymała zindywidualizowane karty zadań. Mieli do wykonania m.in. zadania matematyczno-erudycyjne, logiczne, rozwiązanie krzyżówek, rebusów, zagadek poetyckich czy wierszowanych, które prowadziły do zaszyfrowanych haseł ukrytych w książkach, czasopismach, czy mikrofilmach. 


Studenci by odnaleźć daną książkę mogli wykorzystać przede wszystkim katalog biblioteczny online, jak równiez posiłkować sie katalogiem tradycyjnym. Dodatkową atrakcją było wykorzystanie smarfonów do odczytywania fotokodów ukrytych w regałach strefy wolnego dostępu. Studenci działali pod presją czasoą - mieli 20 minut na przygotowanie się a następnie ruszenie w teren po bibliotece - z wykorzystaniem szatni, przestronnego holu, kabin prac indywidulalnych, czytelni czasopism, wypożyczalni międzybibliotecznej a nawet parkingu. Zagadki nie były czysto abstrakcyjne, ale nawiązywały do wybranej postaci z historii Bydgoszczy. Na 12 zespołów przypadało 6 'lalkarzy', którzy co jakiś czas kontaktowali się z  wybranymi członkami zespołu i podsuwali dalsze wskazowki - lalkarze udawali, że są duchami osob, których życie stopniowo odkrywają gracze. 

Pomiędzy graczy-studentów wprowadzono 'krety', które udawały zwyczajnych graczy, ale w oznaczonych momentach  budowały napięcie dramatyczne (omdlenia, dziwne zachowania, niszczenie dowodów, tajemnicze zniknięcia). Zaaranżowano też niepokojące scenografie - przewrócone meble, pokój grozy, spalone szczątki gazet. 
 


Zabawa zakończyła się zwycięstwem ex aequo dwóch zespołów. W nagrodę obie drużyny udały się do Czytelni Zbiorów Specjalnych, gdzie czekała na nich niespodzianka w postaci XVII- wiecznego, unikatowego dzieła Samuela Pufendorfa. Wspaniała księga oprawna w skórę z epoki, ze złoceniami na grzbiecie, przedstawiająca historię panowania szwedzkiego króla Karola Gustawa oraz zawierająca tablice miedziorytowe ukazujące jego pogrzeb.



Na pamiątkę każdy z uczestników otrzymał kolorowy skan frontispisów starodruków.

Więcej zdjęć w Galerii zdjęć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz