25 października 2013

Konferencja „6-latki w szkole: wyzwania dla nauczycieli i rodziców”.


24 października w sali konferencyjnej Biblioteki Uniwersyteckiej miała miejsce konferencja nt. gorącego obecnie tematu społecznego: „6-latki w szkole: wyzwania dla nauczycieli i rodziców”. Zorganizowana została przez Zakład Dydaktyki Instytutu Pedagogiki UKW w Bydgoszczy oraz Zespół Wczesnej Edukacji IBE w Warszawie.


           Na początku odbyła się krótka konferencja prasowa dla mediów, podczas której wyjaśniono cel debaty i przedstawiono zaproszonych gości: prof. Annę Brzezińską (Instytutu Psychologii UAM w Poznaniu/ Zespół Wczesnej Edukacji Instytut Badań Edukacyjnych w Warszawie), dr Magdalenę Czub, dr. Radosława Kaczana oraz dr. Piotra Rycielskiego ( Zespół Wczesnej Edukacji IBE w Warszawie).


konferencja prasowa

 Na sali obecni byli przedstawiciele Kujawsko-Pomorskiego Kuratorium Oświaty, Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli, Miejskiego Ośrodka Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy, poradni psychologiczno-pedagogicznych, nauczyciele i dyrektorzy szkół oraz studenci pedagogiki i psychologii. Konferencję otworzyła prof. dr hab. Ewa Filipiak - dyrektor Instytutu Pedagogiki UKW wyjaśniając, że pod hasłem „Entuzjaści edukacji” Instytut Badań Edukacyjnych realizuje systemowy projekt, którego celem jest  wzmocnienie systemu edukacji w Polsce w zakresie badań edukacyjnych, zwiększenie wykorzystywania wyników badań naukowych w polityce i praktyce edukacyjnej oraz w zarządzaniu oświatą. Projekt obejmuje wieloetapowe, niekiedy kilkuletnie badania, które zakończą się w 2015r. a raporty z nich zostaną rekomendowane nauczycielom, uczniom i ich rodzicom, dyrektorom szkół, środowiskom akademickim zajmującym się problemami edukacji, samorządowcom oraz politykom odpowiedzialnym za edukację. Konferencja bydgoska zaś – jak wyjaśniła prof. Filipiak- jest wynikiem współpracy 3 jednostek naukowych: UAM, UKW oraz IBE i otwiera cykl debat poświęconych gorącym i aktualnym problemom edukacji koncentrując się na wspieraniu dziecka w jego rozwoju, kulturze i organizacji szkolnej oraz na przygotowaniu nauczycieli do tworzenia odpowiedniej.  

otwierająca konferencję prof. dr hab. Ewa Filipiak


Debatę rozpoczęła prof. Brzezińska wykładem Małe dziecko w systemie edukacji zwracając szczególną uwagę na problem mentalności nauczycieli, którzy w percepcji zatrzymali się w swoich czasach a dobrze skonstruowana oferta edukacyjna powinna uwzględniać obecne “znaki czasu” i być dopasowana do umiejętności poznawczych i emocjonalno-społecznych dzieci. Wskazała też na istotny problem różnego poziomu kompetencji, z jakim dzieci wkraczają do szkoły, która nierzadko nie jest gotowa na ich przyjęcie i nie potrafi zmienić swoich wymagań dostosowując się do możliwości i potrzeb dzieci. Nierozwiązane są też kwestie dobrego wyposażenia szkoły pod kątem przyjęcia maluchów.


prof. Anna Brzezińska

 

















Dr Radosław Kaczan oraz dr Piotr Rycielski omówili Badanie 6- i 7-latków na starcie szkolnym. Celem badania było sprawdzenie, jak zmieniają się umiejętności dzieci w zależności od tego, czy chodziły do „zerówki” przedszkolnej, szkolnej, I lub II klasy szkoły podstawowej. Badanie przeprowadzono za pomocą Testu Umiejętności Na Starcie Szkolnym sprawdzającym kompetencje związane z nauką pisania, czytania i matematyki. Losowo zbadano 3tys. dzieci – 2 razy – na początku i końcu roku szkolnego. Był to test o charakterze adaptacyjnym tzn. taki, w którym kolejne zadania stawiane dzieciom zależały od ich wcześniejszych odpowiedzi co pozwoliło na bardzo dokładną ocenę umiejętności ucznia. Dodatkowo taki test jest atrakcyjniejszy dla dzieci (np. dzieci zdolne nie nudzą się przy zadaniach zbyt łatwych). Test przeprowadzany był na tabletach przez specjalnie do tego przeszkolonego psychologa. Najważniejszym wnioskiem z badania było to, że zarówno sześcioletnie jak i siedmioletnie dzieci kończą pierwszą klasę z takim samym poziomem umiejętności a na pójściu do szkoły najbardziej zyskują te dzieci, których kompetencje były najsłabsze. Szczegółowy przebieg badania oraz wnioski zaprezentowano na stronie IBE 

dr Magdalena Czub

Dr Magdalena Czub omówiła badanie Rodzice 6-latków: uwarunkowania decyzji posłania sześciolatka do I klasy. Za pomocą odpowiednich narzędzi badawczych przebadano 3 grupy dzieci – 6-latki w I kl.szkoły podstawowej, 6-latki w przedszkolu oraz 6-latki w “zerówce” szkolnej. Z badania wynika, że obawy i oczekiwania rodziców dotyczą gł. kompetencji kadry, odpowiedniego przygotowania pomieszczeń szkolnych, oferty dotyczącej całodziennej świetlicy oraz odpowiedniej organizacji dnia. Zaprezentowano bilans pozytywnych i negatywnych doświadczeń 6-latka w I kl. i w przedszkolu a zasadniczy wniosek z badania był taki, że w większości, rodzice decydujący się na posłanie dziecka do szkoły lub pozostawienie go w przedszkolu, uważali, że podjęli słuszną decyzję.



Po wystąpieniach nastąpiła ożywiona dyskusja, której konkluzją było to, że wszystkie poruszone na konferencji zagadnienia stanowią spore wyzwanie dla polityki społecznej i oświatowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz