29 października 2014

Inside Outside Norway. Architektura demokracji - otwarcie wystawy



23 października 2014 r. w Bibliotece UKW odbyło się otwarcie wystawy "Inside Outside Norway. Architektura demokracji", które cieszyło się dużym zainteresowaniem. Zorganizowana przez Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP Oddział w Bydgoszczy, będzie czynna do 20.11.2014 r. w godzinach otwarcia Biblioteki. 


Wystawa składa się z 30 planszy prezentujących najnowsze obiekty architektury norweskiej oraz 4 kompleksy w Małopolsce rewaloryzowane z funduszy norweskich - Norway Grants.





Zanim rozpoczniemy wędrówkę po planszach, organizatorzy stawiają następujące pytania: Czy istnieje architektura norweska? Czy jest w niej coś typowo norweskiego? Jeśli tak, to czy ma ona wspólne elementy z polską architekturą XXI wieku? Wystawa w zamyśle jest zaproszeniem do dialogu o architekturze, by przekonać się czy istnieją ważne aspekty i doświadczenia, które mogłyby stać się przedmiotem debaty w dwóch krajach europejskich, Polsce i Norwegii.

Na jednej z plansz czytamy: „Istniejący bliski kontakt Polaków i Norwegów, w takich aspektach jak organizacja życia społecznego: studentów, pracowników uczelni, robotników, turystów, pokazuje, że różnice pomiędzy tymi grupami w obu krajach są niewielkie. Jednak mało wiemy o kulturze budownictwa obu krajów. Stosunkowo niewielu norweskich architektów pracuje za granicą. W obecnym, coraz bardziej zglobalizowanym świecie, nasi architekci dość niechętnie oferują swoje usługi na zewnątrz. Z tych powodów norwescy architekci przybyli do Polski, z pytaniem: a może moglibyśmy współpracować? Może łącząc siły praktykujących architektów, znajdziemy w naszym podejściu oraz doświadczeniu wartość, która zostanie doceniona w Polsce.”

Na wystawie zaprezentowano między innymi bardzo ciekawą architekturę biblioteki wybudowanej w miejscowości Vennesla, na południu Norwegii. Pełni ona funkcję nie tylko książnicy, ale również kawiarni, miejsca spotkań oraz przestrzeni administracyjnej, łącząc istniejącą siedzibę gminy z centrum nauczania. Czytamy o opisie projektu książnicy: „Realizuje ideę publicznych przestrzeni zebranych w jednej lokalizacji, pozwalając bryle budynku współgrać z meblami oraz wieloma wyodrębnionymi przestrzeniami, widocznymi zarówno od środka jak i z zewnątrz. Koncepcja ”żebra” została utworzona jako hybrydowa struktura, łącząca drewnianą konstrukcję za wszystkimi zastosowaniami wewnątrz technicznymi urządzeniami. Bibliotekę tworzy 27 żeber skonstruowanych z prefabrykowanych elementów drewnianych klejonych warstwowo oraz z komputerowo obrabianych płyt ze sklejki. Żebra tworzą geometrię dachu, a także kształtują falującą orientacje przestrzeni wnętrza, w wydzielonymi strefami do indywidualnej pracy wzdłuż całego jego obwodu.” 




Każda z zaprezentowanych rozwiązań i projektów architektonicznych jest bardzo ciekawa i inspirująca dlatego serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy. 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz