Tegoroczna Europejska Noc muzeów odbyła się w sobotę 20 maja. Zwiedzający mieli możliwość obejrzeć m.in. zbiory Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego oraz podziwiać w Bibliotece UKW część darów ofiarowanych w testamencie przez Wandę Poznańską, żonę Karola Poznańskiego - konsula generalnego II RP we Francji i w Wielkiej Brytanii.
W tym roku Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego postawiło na różnorodność. Pierwszy raz pokazaliśmy piękną, misternie wykonaną, zabytkową chorągiew polskiego Bractwa Różańca Świętego w Auberchicourt, a także stuletnią tablicę ostrzegawczą, którą niegdyś stała we francuskim Aniche. Znak z napisem w języku polskim, ostrzegał rodaków przed chodzeniem po torach. Najwyraźniej Polacy notorycznie łamali przepisy bezpieczeństwa!
Miłośnikom książek proponowaliśmy krótki przystanek w nocnym zwiedzaniu. W przytulnie urządzonej "Biblioteczce Emigranta", oddawano się lekturze białych kruków z I połowy XX w., przekazanych do Muzeum przez Polonię amerykańską.
Wystawa "Upominki w świecie dyplomacji", na której zobaczyć można było prezenty, jakie polscy dyplomaci dostali w czasie swoich zagranicznych podróży, cieszyła różnorodnością i lekkim podejściem do trudnej tematyki. Nie brakowało chętnych do przymierzania egzotycznych szat.
Nie zapomnieliśmy również o entuzjastach militariów! Kolekcja mundurów z okresu II wojny światowej, jak zawsze budziła zainteresowanie, zwłaszcza, że 19 maja obchodziliśmy 73. rocznicę zwycięskiej bitwy o Monte Cassino. Oznaki pamiątkowe oraz odznaczenia na battledressach przypominały o bohaterskiej postawie polskich żołnierzy.
Strudzeni gwarem mogli zasiąść w słynnej kabinie ciszy. Ponieważ pojawiły się pytania o możliwość wypożyczenia pomieszczenia do prywatnego użytku w domu czy pracy… musimy zmartwić wszystkich zmęczonych codziennym hałasem. Kabina ciszy to zabytek techniki i musi pozostać w Muzeum!
O 18.00 w Bibliotece Uniwersyteckiej (ul. K. Szymanowskiego 3, Pracownia „Pamięć Bydgoszczan i Regionu”, I piętro, s. 2.28), specjalnie na tę noc, jedyny raz w roku, udostępniliśmy prawdziwą perłę uniwersyteckiej kolekcji – obraz Olgi Boznańskiej. Artystce i Jej twórczości poświęcony był pasjonujący wykład prof. Dariusza Markowskiego (UMK w Toruniu), pt.: Obrazy za mgłą – o warsztacie malarskim Olgi Boznańskiej w aspekcie konserwowanego obrazu „Kwiaty”.
Dziękujemy zwiedzającym i zapraszamy za rok !!!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz