15 maja 2017

Małgorzata Hayles w Bibliotece UKW - relacja



10 maja 2017 r. mieliśmy przyjemność gościć w ramach cyklu „Wrota wyobraźni: akademickie spotkania z literaturą” Małgorzatę Hayles, autorkę najnowszej powieści „Trzecia osoba”. 


Małgorzata Hayles - anglistka zakochana w wyspiarskim kraju i wszystkim co się z nim wiąże. Wielbicielka mody retro i pin-upu. Autorka powieści „Tymczasowa” i „Sekretne życie Roberty...”. Wśród współczesnych pisarzy inspiracje znajduje w twórczości Anne Tyler, Elizabeth Strout i Jonathana Frazena. W rzeczywistości, w której coraz więcej ludzi mówi, a coraz mniej słucha, Małgorzata Hayles pisze wtedy, kiedy czuje, że historia dojrzała do opowiedzenia.
Spotkanie otworzyła dyrektor Biblioteki UKW dr Aldona Chlewicka-Mączyńska, wraz ze współautorem spotkania Adamem Wierzbanowskim.



W dyskusji wzięła udział dr Aldona Chlewicka-Mączyńska oraz dr Beata Morzyńska-Wrzosek z Zakładu Teorii Literatury i Wiedzy o Sztuce. 



Fragmenty powieści czytała Karolina Kasprzak, natomiast oprawą muzyczną zajął się Jędrzej Kubiak.



Dyskutanci pytali pisarkę przede wszystkim o kreowanie bohaterów, o akcie i niemocy twórczej, o frustracje, którym podlegają bohaterowie, o to ile i czy w ogóle w tej powieści są elementy autobiograficzne, o niejednoznaczność zakończenia. Zainteresowani byli również warsztatem i metodą pracy autorki oraz tym co ją inspiruje. Małgorzata Hayles powiedziała między innymi, że: „… Pisanie jest mało ekscytujące, w sensie zewnętrznym, bo człowiek jest samotny, gdzieś tam się zmaga z tą materią, z tą swoją głową i swoimi demonami. Coś tam wyciąga z tej swojej głowy, później poprawia pięć razy i jeszcze nie jest zadowolony. Ja nigdy do końca nie jestem zadowolona z tego co napiszę i jeszcze chętnie bym to pozmieniała. Jest to zajęcie bardzo samotne i ta technika, żeby wyznaczyć sobie godziny pisania i traktować to jako pracę, nawet jeśli jednego czy drugiego dnia nic się nie stworzy, jestem pewna, że po jakimś czasie to się w końcu zadzieje, wena przyjdzie.[…] Dla mnie pisanie jest pasją, a nie pracą czy obowiązkiem.” 





Podejmowano również tematy związane z kryzysem małżeńskim, z poszukiwaniem miłości, trudnościami w wyrażaniu swoich potrzeb, uczuć, zanikiem umiejętności porozumiewania się między ludźmi i chowaniem się za cyberprzestrzenią. Dyskutowano o rzeczywistości i o fikcji oraz zacieraniu granic pomiędzy nimi.


Goście podsumowując książkę wyrażali się o powieści jako tej, która zaskakuje, zwłaszcza zakończenie, skarbnica wiedzy na temat Londynu, strojów, muzyki, obyczajowości, kultury. Powieść, która wymyka się wszystkim klasyfikacjom. Wydawnictwo Pruszyński, tym razem pokazało autorkę, która napisała powieść bardziej anglosaską niż polską. Książka ma wiele fragmentów, które zaskakują czytelnika, przede wszystkim nie pozostawia nas obojętnym na rzeczywistość, ale i na formę oraz sposób pisania przez polskiego autora.




Majowe wydanie Wrót wyobraźni odbywało się w ramach obchodzonego Tygodnia Biblioteki UKW, podczas którego wręczono nagrodę zwycięzcy konkursu fotograficznego „Książka w przestrzeni”, a został nim Mateusz Ciemniecki.


Tradycyjnie po spotkaniu autorka rozdawała autografy i rozmawiała z czytelnikami.



WIĘCEJ ZDJĘĆ - TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz