Spotkanie Polska Akademia Dzieci, 30 kwietnia 2014
Prowadząca: dr Magdalena Sikorska z Katedry Filologii Angielskiej UKW
Każdy z nas ma jakiś talent, predyspozycje, umiejętności. Nie wszyscy potrafią dobrze rysować, ale wszyscy mogą nauczyć się rozumieć i doceniać ilustracje. Umiejętność patrzenia i rozumienia tego co się widzi, to bardzo cenna umiejętność a książki obrazkowe i komiksy inspirują do poszukiwań i na pewno pomagają w nauce mądrego patrzenia.
Podczas naszego spotkania wcieliliśmy się w rolę tropicieli i detektywów. Kolejne ilustracje z książek dla dzieci i młodzieży posłużyły nam jako 'materiał dowodowy'. Na podstawie pojedynczych ilustracji lub ciągu obrazów próbowaliśmy wspólnie odgadnąć, o czym jest dana książka, kim są jej bohaterowie, jakie losy ich spotkały i czy książka dobrze się kończy. Dyskutowaliśmy o emocjach przedstawionych na ilustracjach i o tym, w jaki sposób ilustratorzy przedstawiają emocje. Jak narysować coś, czego nie widać a tylko daje się odczuć: radość, gniew, wstyd, smutek, zwątpienie? Jak narysować przyjaźń a jak konflikt i brak zrozumienia?
Żadna z przyniesionych na spotkanie książek nie okazała się zbyt trudna dla Tropicieli. Poradzili sobie równie świetnie z delikatnymi akwarelowymi ilustracjami Beatrix Potter z początku 20 wieku, współczesnymi karykaturami rysowanymi tuszem przez Quentina Blake'a (ilustracje do książek Roalda Dahla) jak i kolażowymi obrazami Katarzyny Kotowskiej do jej autorskiej książki Jeż.
Najwięcej pasji poszukiwawczych obudziły książki, które udało mi się przedstawić prawie w całości: Przybysz Shauna Tana z Australii i Oczy Iwony Chmielewskiej. Tropiciele zgromadzeni na naszym spotkaniu w Bibliotece UKW pokazali, że żadna ilustracja nie oprze się ich wnikliwemu wzrokowi i przebiegłym umysłom.
Serdecznie dziękuję za udane spotkanie:)
Pozdrawiam wszystkich Tropicieli!
Magdalena Sikorska
FOTORELACJA
Pozdrawiam wszystkich Tropicieli!
Magdalena Sikorska
FOTORELACJA
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz