Zakończyła się kolejna, piąta już jubileuszowa edycja Bydgoskiego Festiwalu Nauki, promowana jak co roku pod hasłem „Złap bakcyla nauki”. Celem Festiwalu jest popularyzacja nauki, kultury i sztuki, promocja wśród mieszkańców Bydgoszczy i regionu najważniejszych osiągnięć naukowych, technicznych, a także rozbudzenie zainteresowań szeroko rozumianą kulturą i sztuką. Festiwal Nauki jest imprezą popularnonaukową, organizowaną co roku przez bydgoskie uczelnie wyższe oraz środowiska pozauczelniane. Impreza adresowana jest do wszystkich osób ciekawych zjawisk otaczającego nas świata. Bydgoski Festiwal Nauki to zajęcia dla studentów, nauczycieli, dzieci w wieku szkolnym, seniorów i najmłodszych. Co roku odbywają się imprezy integrujące, w których mogą brać udział całe rodziny.
Tegoroczne wydarzenia odbywały się w dniach 28-31 maja 2014 r. i były podzielone na kilka ścieżek tematycznych (humanistyczna, przyrodnicza, społeczna, nauk ścisłych, artystyczna, techniczna, nauk o zdrowiu oraz Dzień Młodego Naukowca). W programie znajdowały się także wydarzenia i koncerty plenerowe. W związku z sytuacją pogodową Organizatorzy Bydgoskiego Festiwalu Nauki 2014 przenieśli zaplanowaną inaugurację festiwalu z terenu TVP Bydgoszcz do budynku Copernicanum przy ulicy Kopernika 1. Festiwal zakończono 31 maja Piknikiem Naukowo-Rodzinnym, który odbył się na bydgoskim Starym Rynku.
Kilka punktów programu zaplanowano również w naszym gmachu Biblioteki.
29 maja odbył się wykład z pokazem dr Alicji Jagielskiej-Burduk oraz dr. Marka Mrówczyńskiego pt." Prawo dla młodego twórcy".
Podczas wykładu omówiono podstawowe pojęcia z zakresu prawa autorskiego m.in. utworu, licencji czy integralności dzieła. Szczególna uwaga została poświęcona prawom artysty - twórcy oraz jego więzi z dziełem. Celem wykładu było podniesienie świadomości prawnej uczestników rynku sztuki. W ramach wykładu głos zabrali studenci, którzy swoje wystąpienie poświęcili prywatnym kolekcjom.
Wykładowi towarzyszyła wystawa prac uczniów Państwowego Zespołu Szkół Plastycznych w Bydgoszczy.
Dr Elżbieta Pokorzyńska w swoim wykładzie pt. "Kolekcjonerstwo pięknych książek" przedstawiła różne elementy książek, które skłaniają kolekcjonerów do ich gromadzenia. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z kilkoma polskimi kolekcjami bibliofilskimi.
W holu biblioteki wystawiono nagrodzone prace piątej edycji konkursu plastycznego "Mama i ja. Nasz bajkowy świat". W konkursie wzięły udział dzieci w wieku przedszkolnym. Konkurs miał na celu rozbudzenie zainteresowań tematyką bajkową, promować pozytywne postawy związane z bajkowymi bohaterami, rozwijanie wrażliwości estetycznej i zdolności twórczych dzieci.
Dr Katarzyna Domańska poprowadziła warsztaty "Zasoby ukrytego Internetu". Aktywne zajęcia miały na celu zaprezentowanie oraz zdobyciu umiejętności przeszukiwania zasobów ukrytego, głębokiego Internetu.
Pokazano zbiory cyfrowe pełnotekstowe i multimedialne oraz wyszukiwarki, które umożliwiają korzystanie z tych zasobów, a także zbiory, które są całkowicie niewidoczne dla google.
Mogliśmy uczestniczyć również w dyskusji pt. "Bydgoszcz - miasto akademickie". Podczas otwartej debaty dyskutowano z przedstawicielami różnych środowisk bydgoskiej aglomeracji. Zastanawiano się między innymi nad tym czy proponowane kierunki studiów wychodzą naprzeciw oczekiwaniom maturzystów? albo co zmienić, aby Bydgoszcz stała się atrakcyjnym na mapie Polski i Europy ośrodkiem akademickim?
"Stań się Herosem oszczędzania" - zajęcia warsztatowe pozwoliły poprzez zabawę pokazać dzieciom, że już dzisiaj warto zatroszczyć się o swoją przyszłość finansową. Edukacja finansowa z PKO - Junior to idealna inwestycja w przyszłość dziecka. Atrakcyjna grafika, elementy dźwiękowe uczą dzieci oszczędzania, planowania wydatków i korzystania z własnego konta bankowego. To jedyna oferta w Polsce dla dzieci poniżej 13-tego roku życia, która dzięki edukacyjnej funkcji integruje działania dziecka i rodziców. Dzieci zostały nagrodzone atrakcyjnymi upominkami za aktywność podczas zabawy.
Wszystkie wydarzenia odbywające się w Bibliotece cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.
Zapraszamy za rok!!! :)
FOTORELACJA
Zapraszamy za rok!!! :)
FOTORELACJA
Świetny wpis. Będę na pewno tu częściej.
OdpowiedzUsuńSerdecznie zapraszamy :)
Usuń