26 stycznia 2015

Zapraszamy na otwarcie wystawy malarstwa Krystyny Grzybek
28 stycznia 2015 r. o godz. 18.00 w Bibliotece UKW przy ul. Szymanowskiego 3 (Galeria Biblioteki - I piętro) odbędzie się otwarcie wystawy malarstwa Krystyny Grzybek pt. Metamorfozy. Wprowadzenie do wystawy: Piotr Siemaszko.

Wystawa będzie czynna w godzinach otwarcia biblioteki do 2 marca 2015 r.

Krystyna Grzybek urodzona w Bydgoszczy. Studia w Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej „Schola Ponzaniensis”- licencjat w 2007 r., aneks z malarstwa u prof. Wojciecha Sadleya. 
W 2010 r. uzyskała dyplom z Architektury Wnętrz na Wydziale Artystycznym w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu w 2010 r., aneks z rysunku i malarstwa u prof. Bogdana Wegnera. Zajmuje się projektowaniem, kolażem, działaniami w przestrzeni malarskiej oraz tkaniną artystyczną. Kompozycje malarskie prezentowane na wystawie w Bibliotece UKW zostały wykonane na jedwabiu i papierze czerpanym.


"Lazur, seledyn, turkus, oranż, fiolet, czerwień, ochra; zestawienia barw ciepłych i chłodnych, czystych i przełamanych, harmonie tonacji i odcieni. Kolory wody, nieba i światła. Wielobarwne monotypie Krystyny Grzybek są świadectwem niezwykłego kolorystycznego uwrażliwienia, pracami o wyjątkowym uroku, przynoszącymi radość oczom i ukojenie umysłowi. Monotypia jest techniką niespodzianki i bywa, że prawo ostatecznych rozstrzygnięć powierza przypadkowi; w pracach Krystyny Grzybek swobodna gra barw rozwija się jednak w ramach starannie opracowanego estetycznego zamysłu. Barwne płaszczyzny zdają się rejestrować spowolniony ruch natury, jej przyciszony puls i swoistą nieprzewidywalność, jednak dynamika żywiołów ulega w obrazie stabilizacji, a ich amorficzne kształty układają się w serie dekoratywnych wzorów. Barwne smugi określają porządek poziomów i pionów, oddzielają przestrzeń główną i obrzeża; swobodnie rozsiane plamy i punkty spotykają się i łączą, koncentrując zwykle w wyraźniej sugerowanych centralnych partiach, a struktura papieru czerpanego współtworzy fakturę i intensyfikuje odczucie jej materialnej substancjalności. Świetne wykorzystanie możliwości materiału i techniki, świadomość obrazu jako autonomicznego, plastycznego organizmu, kolorystyczna wrażliwość oraz instynkt ładu przynoszą wyjątkowo udany efekt artystyczny i dają prawdziwą estetyczną przyjemność.''

P. Siemaszko

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz