Wybranie Bydgoszczy jako miejsca organizacji Festiwalu to nie przypadek. Związki miasta z krajem Madziarów od lat kształtują się bardzo pomyślnie. Od 2013 roku funkcjonuje tutaj Honorowy Konsulat Węgier. Dzięki tej instytucji współpraca pomiędzy obydwoma krajami sukcesywnie się rozwija, a mieszkańcy regionu mają coraz więcej możliwości poznawania kultury, sztuki i bogatej historii Węgier.
Tegoroczna, trzecia już edycja Festiwalu Kultury Węgierskiej odbyła się w dniach 27-28 października 2015 r. w Bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przy ul. Szymanowskiego 3. Na miłośników kultury węgierskiej czekały m. in.: seanse filmowe, prezentacje, wystawa, debata oraz spotkanie poświęcone pamięci zmarłego niedawno Eryka Bazylczuka.
Pierwszego dnia przed rozpoczęciem Festiwalu odbyła się konferencja prasowa z udziałem Marka Pietrzaka - Konsula Honorowego Węgier w Bydgoszczy oraz dr Aldony Chlewickiej - dyrektor Biblioteki UKW.
Po konferencji prasowej miało miejsce otwarcie i zwiedzanie wystawy pt. "Spotkania międzykulturowe" przygotowanej przez Zespół "Dialog Kultur " w Ministerstwie Europy, Integracji i Spraw Zagranicznych AUSTRII, rozpowszechnianej przez Austriackie Forum Kultury.
Zaplanowano również prezentację księgozbioru daru dr. Anthala Totha, której dokonał Piotr Kruza (BTPW).
Kolejnym punktem programu była prezentacja multimedialna dotyczącą Tivadara Kosztka Csontvary - wybitnego malarza tworzącego na przełomie XIX i XX w. Spotkanie na temat węgierskiego artysty poprowadzi Dariusz Stopikowski z Bydgoskiego Towarzystwa Przyjaciół Węgier.
Debata naukowa odbyła się z udziałem gości - Marka Pietrzaka (Konsul Honorowy Węgier w Bydgoszczy), prof. Dariusza Markowskiego (UMK), dr Iwony Jastrzębskiej-Puzowskiej (UKW), Tomasza Kawskiego (UKW), Dariusza Stopikowskiego (BTPW).
W Pracowni „Pamięć Bydgoszczan” odbyło się spotkanie wspominające zmarłego Eryka Bazylczuka. Wspominali: Hanna Sowińska, Rodzina, Przyjaciele, Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Węgier, Stowarzyszenia „Metropolia Bydgoska”, Towarzystwa Polsko-Austriackiego w Bydgoszczy, współpracownicy i koledzy.
Drugiego dnia, w sali Biblioteki UKW odbył się m.in. wykład dr hab. Piotr Zwierzchowski, prof. UKW o historii kina węgierskiego i spotkanie poświęcone współczesnej kinematografii tego kraju, połączone z emisją filmów krótkometrażowych. Wśród nich znalazły się filmy laureatów międzynarodowych festiwali filmowych.
Pomysłodawcą i współorganizatorem polsko-węgierskich spotkań jest Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Bydgoskie Towarzystwo Przyjaciół Węgier oraz Marek Andrzej Pietrzak - Konsul Honorowy Węgier w Bydgoszczy. To dzięki niemu na rynku wydawniczym pojawiły się dwie publikacje. W 2013 roku swoją premierę miała książka, której bohaterem jest Józef Szügyi Trajtler. Kolejarz tak zapadł w historię miasta, że uhonorowano go nadając jednemu z rond w mieście jego imię. Książkę Marek Pietrzak napisał wspólnie z Hanną Sowińską oraz zmarłym właśnie Erykiem Bazylczukiem.
Najnowsza publikacja autorstwa Marka Pietrzaka to „Ferenc Florian CSÄKY- węgierski wkład w rozwój Bydgoszczy". Będzie można ją nabyć w czasie dwudniowego święta kultury, sztuki i tradycji węgierskiej.
Organizatorzy:
Bydgoskie Towarzystwo Przyjaciół Węgier, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Węgierski Instytut Kultury w Warszawie, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Bydgoszczy, Towarzystwo Polsko-Austriackie Oddział w Bydgoszczy, Austriackie Forum Kultury w Warszawie oraz Agencja Marketingowa TANDEM.
Patronat: Konsul Honorowy Węgier w Bydgoszczy Marek Andrzej Pietrzak
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz