20 czerwca 2017

Otwarcie wystawy Miasto – Ludzie – Pamięć. Wspomnienie dawnej Bydgoszczy.



Za nami wernisaż wystawy Miasto – Ludzie – Pamięć. Wspomnienie dawnej Bydgoszczy. Dziękujemy licznie przybyłym gościom za wspólny – wirtualny spacer po dawnej Bydgoszczy. O perłach bydgoskiej infrastruktury, śmiałych wizjach i pionierskich rozwiązaniach architektonicznych realizowanych przez berlińskich twórców opowiedziała dr Daria Bręczewska-Kulesza. Klimat Bydgoszczy doby Belle Epoque, miasta tętniącego życiem, z gęstą siatką gwarnych ulic, urokliwych zakątków, wspaniałych hoteli i niezliczonych kawiarni, przywołała dr Agnieszka Wysocka. 




Ekspozycję tworzy kilkanaście wielkoformatowych plansz, na których zobaczyć można budynki zaprojektowane dla Bydgoszczy przez słynnych berlińskich architektów działających na przełomie XIX i XX w. Część z tych realizacji mijamy codziennie w drodze do pracy, czy szkoły, trwają dumnie, pyszniąc się wspaniałym detalem i majestatyczną formą, inne, tak jak Teatr Miejski w Bydgoszczy zachowały się jedynie na fotografiach, pocztówkach, we wspomnieniach najstarszych mieszkańców Grodu nad Brdą. 


Wystawę wzbogaciły przepiękne widokówki podarowane uniwersyteckiej Pracowni Pamięci Bydgoszczan i Regionu przez księdza Jana Kołeckiego. 



Po raz pierwszy zaprezentowaliśmy również zabytkowy Sztandar Towarzystwa Młodzieży „Naprzód”, działającego przy bydgoskiej Parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa (Plac Piastowski). 



Ekspozycję udostępniamy do października. Wystawa jest częścią projektu „Miasto – Ludzie – Muzeum”. Szczegóły przedsięwzięcia znajdą się w muzealnych aktualnościach.

zdjęcia: Aleksandra Jankowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz