16 listopada 2018

"Czy kobiety mają głos w Kościele?" - zapraszamy na spotkanie z Zuzanną Radzik



Serdecznie zapraszamy 22 listopada o godz. 18.00 (sala "Pamieć bydgoszczan") na spotkanie pt. "Czy kobiety mają głos w Kościele?". Z Zuzanną Radzik porozmawiamy na temat roli kobiety we współczesnym kościele. 

Struktury Kościoła Katolickiego zdają się być w dzisiejszych czasach jednym z niewielu miejsc, w których rola kobiety jest nieustannie marginalizowana. Emancypacja, jednak i te grube mury, na naszych oczach powoli zdaje się kruszyć. Ruchy feministyczne coraz silniejszym głosem upominają się w Kościele o prawa kobiet. Zuzanna Radzik stała się w Polsce niemal symbolem takich działań. Jest autorką książek "Kościół Kobiet" (2015 r.) oraz "Emancypantki - kobiety, które zbudowały Kościół" (2018 r.). Publikuje w Tygodniku Powszechnym oraz na blogu "Żydzi i Czarownice". Poza teologią feministyczną zajmuje się od wielu lat dialogiem chrześcijańsko-żydowskim. Studiowała na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie i na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Członkini zarządu Forum Dialogu, organizacji zajmującej się dialogiem polsko-żydowskim.

fot. z okładki Tygodnika Powszechnego

4 komentarze:

  1. Czy Biblioteka UKW nie ma nic lepszego do roboty, tylko zapraszanie członków redakcji tygodnika, co do którego katolickości niala wątpliwości Jan Paweł II?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Biblioteka oprócz swojej działalności statutowej, została przewidziana jako miejsce odbywania się różnorodnych spotkań. Oferta jest bardzo bogata, więc każdy może znaleźć coś dla siebie, a z zaproszeń nie ma obowiązku korzystać.
      Pozdrawiam serdecznie :D

      Usuń
  2. Szanowna Pani,
    dzięuję za wyjaśnienie i pouczenie. Zwłaszcza za uświadomienie, że nie muszę przychodzić na organizowane przez bibliotekę spotkania. Do tego nic i nikt nie byłby w stanie mnie zmusić. Nie mam osobiście nic przeciwko zapraszaniu osób prezentujących nawet dość jednostronny, ale i wyrazisty krąg ideowy, jak ta pani. Warto posłuchać czasem, co ma do powiedzenia osoba w na temat budzący i emocje i kontrowersje. Problem polega na tym, że krąg gości Biblioteki, wbrew tem, co pani pisze, jest dość jednostronny, przeczy pluralistycznemu charakterowi zarówno Biblioteki, jak jej użytkowników.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szanowna Pani/Szanowny Panie,
      my również dziękujemy za wyrażoną opinię. Mamy jednak nadzieję, że znajdzie Pani/Pan w szerokiej ofercie spotkań odbywających się w Bibliotece UKW takie, które spełnią Pani/Pana oczekiwania.
      Pozdrawiam serdecznie :D

      Usuń