22 listopada 2018

Ogólnopolska konferencja "1918 - kino polskie wobec odzyskania niepodległości" - relacja



W dniach 19-21.11.2018 odbyła się konferencja "1918 - kino polskie wobec odzyskania niepodległości". Organizatorami wydarzenia był Instytut Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa, Instytut Nauk Politycznych oraz Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Partner konferencji: Moderator Inwestycje. Inicjatorami i prowadzącymi wydarzenie byli: dr hab. Mariusz Guzek, prof. UKW, dr hab. Zdzisław Biegański, prof. UKW oraz prof. dr hab. Piotr Zwierzchowski.



100-lecie powrotu Polski na mapę Europy może być także pretekstem do rozważań filmoznawczych. Czyn zbrojny, wizerunki Wielkiej Wojny, budowa niepodległego państwa były tematami rodzącej się kinematografii narodowej, która w dwudziestoleciu międzywojennym szukała stylu wypowiedzi i sposobów komunikacji zarówno z władzą, jak i widzami, czyli swojego miejsca w kulturze. I wojna światowa, rok 1918 i jego konsekwencje stanowiły także odniesienia historyczne dla późniejszego kina polskiego. Organizatorzy konferencji nie ograniczali się tylko do wydarzeń z epoki, ale także podjęli zagadnienia wiążące odzyskanie niepodległości z recepcją tego procesu w strategiach poszczególnych twórców, odwołaniach gatunkowych, związkach z polityką i literaturą. Dlatego też skupiono się między innymi wokół obecności roku 1918 w produkcjach filmowych i telewizyjnych, kulturowych reprezentacji twórców niepodległości, ideologicznych sporów o konsekwencje walki o granice, krytycznego spojrzenia na poszczególne tytuły, powstałe zarówno w dwudziestoleciu międzywojennym, jak i w warunkach powojennych do ostatnich lat włącznie, lokalnych i regionalnych obiegów kinematograficznych w pierwszych latach wolnej Polski i wszystkich innych zagadnień powiązanych z tematem konferencji.





fot. A. Obiała

Podczas konferencji odbyła się wizyta studyjna w Kinie Pomorzanin, które jest o 4 lata starsze niż nasza niepodległość. Kino powstało w 1914 roku jako Kristall-Palast i pierwotnie miało prawie 750 miejsc. Przetrwało dwie wojny światowe, ale nie wytrzymało transformacji gospodarczej i konkurencji multipleksów. Ostatni seans w Pomorzaninie odbył się w 2003 roku. Kino niszczało do marca 2017 r., kiedy zostało kupione przez Moderator Inwestycje. Inwestor podjął się rewitalizacji kina. Ze względu na fakt, że jest to długotrwały i wieloletni proces, pomimo złego stanu technicznego, w kinie systematycznie organizowane są wydarzenia i spotkania. Wizyta studyjna uczestników konferencji była jednym z nich.




fot. Dariusz Bloch

[źródło: http://ptbfm.org/1918-film-polski-wobec-odzyskania-niepodleglosci/]
[źródło: http://moderator-inwestycje.pl/aktualnosci/kino-pomorzanin-bydgoszcz-ukw]
[źródło: https://pomorska.pl/bydgoski-pomorzanin-znow-ozyl-do-wnetrza-kina-zajrzeli-goscie-filmowej-konferencji-zdjecia/ga/13679900/zd/32329400]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz